Deconz i parametryzacja ściemniacza

Dwa pytania od świeżaka:

  1. Czemu nie widzę żadnych parametrów konfiguracyjnych urządzeń dodanych po deconz’ie (Conbee2)? Widzę tylko pojedyncze encje, ale nic poza tym. Żadnych ustawień stanu po włączeniu zasilania itp.

  2. Jak ustawić na ściemniaczu konkretną wartość jasności? Chciałbym zrobić automatyzacje z włączeniem konkretnej wartości po przycisku w danych godzinach dnia. Ściemniacz Moes Zigbee 2gang, deconz

Trudno znaleźć mi odpowiedź na te pytania, wg mnie dość podstawowe parametry. Aż dziwie się, że tak mało opcji jest dostępnych.

Screeny


Na obrazkach pokazałeś przełącznik (gniazdko), a nie żaden ściemniacz, więc urządzenie podczas parowania nie zostało poprawnie rozpoznane, więc jak podejrzewam ten model nie jest obsługiwany przez deconz (generalnie nie ma w tym nic nienormalnego - dowolny soft bramki, jeśli nie zna możliwości urządzenia to udostępni jedynie podstawowe parametry lub wręcz żadnych).

Podziękuj chińczykom, a konkretniej Tuya.

to jest ten ściemniacz:

faktycznie został rozpoznany w kategorii plugs, ale jest obsługiwany przez deconz

Można coś z tego wyciągnąć? Ewentualnie wskażcie drogę gdzie i jak szperać?

Czy aktualizowałeś oprogramowanie Conbee2?
Możliwe, że tego wymaga obsługa nowych urządzeń.

UWAGA!
Jeśli w przyszłości chciałbyś używać Z2M, to jest taka uwaga odnośnie wersji oprogramowania koordynatora:

Zapytam z ciekawości: czym się kierowałeś wybierając oprogramowanie Deconz do obsługi sieci Zigbee? Jakie plusy ma to oprogramowanie nad Zigbee2MQTT (Z2M) i Zigbee Home Automation (ZHA)?

Nie miałem żadnych preferencji, prawdopodobnie wyczytałem gdzieś negatywne opinie nt z2m i tak wyszło, to moja pierwsza instalacja Zigbee na conbee.

Zastanawiam się głównie nad tym czy robię coś źle czy po prostu deconz jest tak ubogi.

Też się zastanawiam, ciekawe ile osób na forum korzysta z integracji deCONZ? Osobiście używam ConbeeII, Z2M i ze ściemniaczami TuYa (seria modułów z logiem OXT) też jest “źle”.

Dobra, zmieniam na coś innego…ZHA czy z2m?