Dell 7050 z Wifi i Bluetooth a proxmox

Witam. Posiadam sprzęt jak powyżej. Chciałbym na nim postawić Home Assistant, PiHole, Serwer Plex i być może jakiś NAS. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem będzie użycie Proxmox, ale tutaj nasuwają mi się 2 pytania.

  1. Czy używając proxmoxa będę mógł korzystać z karty wifi?
  2. Czy będę mógł wykorzystać wbudowany bluetooth ?

Ewentualnie, jeśli nie proxmox to jak najlepiej roziwązać instalację powyższych systemów?

1 polubienie

WiFi? a po co to komu przy takim zastosowaniu jak planujesz?
nie lepiej byłoby wykorzystać np m.2 A+E do wpięcia przejściówki na coś bardziej potrzebnego?

Nie wiem co to jest dell 7050, pewnie chodzi o optiplexa, to jakiś taki?

to cała rodzina modeli

Dokładnie tak. Jest już tam karta zainstalowaną, więc na razie nie chcę zmieniać. Na wifi nie zależy mi, bardziej na BT.

Powinno “dać się”, patrz np. Bluetooth not working on VM but working on host | Proxmox Support Forum, @szopen również pokazał przykład.
Pomocna dokumentacja:
Qemu/KVM Virtual Machines - PCI passthrough
Qemu/KVM Virtual Machines - USB passthrough
USB Devices in Virtual Machines - Proxmox VE

1 polubienie

Ja chętnie dopytam o tę kartę WiFi. U mnie serwer proxmox z instancją HA będzie stał w miejscu niedostępnym dla kabla RJ, więc WiFi jest koniecznością a nie wyborem.
Jak więc podpiąć tę kartę WiFi (USB) do własnej sieci LAN? Gdzie wpisać nazwę SSID? Gdzie wpisać hasło do sieci? A przede wszystkim czy i jak zainstalować driver do tej karty?
Przepraszam za te lamerskie pytania ale jest windziarzem a nie linuxowcem i dlatego próbuję odnosić się do linuxa jak do windy.

Z góry dziękuję :slight_smile:

1 polubienie

Całą konfigurację podłączenia do sieci Wi-Fi robisz tylko na Proxmoxie, dla HA połaczenie sieciowe jest transparentne.

Linux z zasady ma sterowniki kart sieciowych już na pokładzie, a jeśli ich nie ma to albo masz jakiś utra-nowoczesny lub mega-nietypowy sprzęt, albo celowo ich tam nie ma.