Detekcja stanu otwarcia bramy - detekcja napięcia

Witam,

Posiadam siłownik do otwierania bramy Nice POP. Chciałbym nim sterować używając protokołu Zigbee, ale również odczytywać stan otwarcia bramy.

Zgodnie z załączonymi schematami z instrukcji po zwarciu styków 11 i 15 (“Wspólny” i “Krok po kroku(NA)” jestem wstanie bramę otworzyć, zatrzymać i zamknąć. Tutaj nie ma problemu i jestem w stanie sterować bramą używając sterownika beznapięciowego Moes (Tuya Zigbee - przełącznik beznapięciowy Moes - HejDom).

Zgodnie z instrukcją (oraz weryfikacji multimetrem) na stykach 6 i 7 pojawia się napięcie 24V, gdy brama jest otwarta. Przy zamkniętej bramie, brak napięcia na stykach. I tutaj jest kłopot. Chciałbym odczytywać stan napięcia między tymi stykami i wykorzystać go jak informację o stanie bramy. Pytanie jak to sensownie osiągnać. Istnieje wersja 2 kanałowa powyższego przełącznika (MOES Tuya ZigBee Smart Module|RF Remote Light Switch Relay|ZRM 104 MS) ale ze względu na różnicę wyjść (w wersji 1CH jest L1/Lout w wersji 2CH jest L1/L2) wydaje mi się że wersja 2 kanałowa nie jest beznapięciowa.

Jeśli wersja 2CH nie jest beznapięciowa to nie mogę jej wykorzystać do zwarcia styków 11 i 15, bo usmażę sterownik bramy.
Drugie pytanie czy da się podpiąć styki w jakiś sposób styki 6 i 7 w miejsce przełącznika S2, tak aby pojawienie się napięcia 24v było traktowane jak fizyczne wciśnięcie przełącznika i czy taki stan da się przeczytać z modułu Moes?

A może istnieją jakieś inne urządzenia, które się tutaj sprawdzą?


I pytanie czy wykorzystanie takiego moduły 2-kanałowego by się tutaj sprawdziło - TUYA Sonoff DC Beznapięciowy przekaźnik ZigBee 3.0

Oba wejścia są wtedy bezpotencjałowe. Pytanie czy jeśli na jednym pojawi się 24V to czy nie usmaży to płytki?

Załóż mały przekaźnik 24V na dedykowanym wyjściu sygnalizacji otwarcia “6” i bedziesz miał to co potrzebujesz, czyli styk bezpotencjałowy do wysterowania czego tylko będziesz chciał.

W tym przypadku lepszym byłby czujnik otwarcia drzwi/okien. Przyklejasz je wewnątrz obudowy napędu a na bramie magnes neodymowy. Te 24V volty na wejściach kontaktów bramy jest na tyle mało wydajne, że trudno będzie coś z tego zasilić prócz transoptora.
Podobny temat był tu niedawno wałkowany.

Nie sprawdzi się, bo to są dwa przekaźniki i nie ma ani jednego wejścia. Jak nie wiesz jak to ogarnać, kup gotowca TuYa PJ-ZGD01 control via MQTT | Zigbee2MQTT


Na Alledrogo, też są dostępne.

Plan jest taki nie żeby traktować wyjścia 24V jako zasilanie modułu, ale jako sygnał sterujący. W momencie kiedy brama jest otwarta/zamknięta/w ruchu to na tym wyjścia zmienia się napięcie.

@isom1266 Idealnie byłoby użyć modułu który posiada więcej wyjść sterujących (sterownik bramy ma więcej wejść, które potencjalnie można wykorzystać), ale wstępnie do sterowania brama powinno się nadać.

Dzięki :+1: