Diagnostyka BEMF w sterowniku do ogrzewania podłogowego na esp32

Cześć, zainwestowałem trochę kasy w takie oto steorwniki: GitHub - nliaudat/esp32_8ch_motor_shield: An ESP32 based 8 channels motor controller (to replace Homematic IP Floor Heating Actuator) w wersji Release V57 rev 1.48 · nliaudat/esp32_8ch_motor_shield · GitHub . Problem mam taki, że cały czas mój ESP32-WROOM-32U pokazuje 0.000v. To powoduje że sterownik nie wie kiedy silnik osiagnał juz opór i nie powinien dłużej pracować, a to powoduje że albo silnik spada z rozdzielacza podłogówki, albo jego plastikowe elementy się łamią. Napisałem do twórcy sterownika z prośbą o pomoc Bemf 0.000 v · nliaudat/esp32_8ch_motor_shield · Discussion #41 · GitHub , ale nie do końca potrafił mi pomóc, i chyba się obraził jak powiedziałem że ma rację że 230V powinno się zaizolować, ale tak mały prąd ma małą szkodliwość… W tym wątku jest sporo informacji na temat BEMF Resistors and ESP32 ADC · nliaudat/esp32_8ch_motor_shield · Discussion #19 · GitHub

W chwiki obecnej wylutowałem rezystory 1.07Ohm (to jest 1.07 kOhm czy 1.07 Ohm?) i spróbowałem z rezystorami 10Ohm, ale efekt jest ten sam. Przez przypadek odlutowałem też kondensator 100mF, po prostu źle popatrzyłem… Jednak w sprawie diagnostyki BEMF nic to nie zmienia.

Jedyny pomysł który mi pozostaje to samemu zrobić dzielnik napięć i dojść do tego napięcia około 105mV i sprawdzić, czy moje ESP32 potrafi odczytać takie napięcie czy nie.

Jeśli ktoś by chciał spróbować swoich sił z tym sterownikiem, to mogę wysłać cały zestaw: sterownik, silnik, ESP32 i nie oczekuję jego zwrotu :wink: Gdyby ktoś chciał kupić, to mam jeszcze kilka na stanie.

Nie kupuj kota w worku :slight_smile:

Tak, dlatego zamówiłem wersję wydaną rok później z całkowicie przerobionym bemf. Większość jest zadowolona, ale nie ja…

Miałem podobny problem. Dolutowałem do swojej płytki dwa układy ADS1115 wg. tego i wykrywa nawet minimalne napięcie.

2 polubienia