Disaster Recovery i High Availability

Smart-home i HA stanowią bardzo istotną część mojego domu. Bardzo wiele rzeczy jest automatyzowane i awaria dość mocno może wpłynąć na nasz komfort życia. Dlatego staram się za wczasu przygotować na ewentualne problemy.

Mój setup wyglądał mniej więcej tak:
System na dedykowanym Intel NUC z dwoma dyskami w raid 1 (jeden z nich na USB), conbee2, RTL2832U
UPS
Zapasowy NUC w szufladzie
Zapasowy Sonoff ZB-Dongle-E
Snapshoty XFS, backupy onsite i offsite

awaria dysku - raid1
awaria NUC - dysk na USB który błyskawicznie mogę przełożyć do zapasowego NUC
awaria conbee - zapasowy Sonoff
utrata danych - snapshoty i backupy
awaria SDR/BT - niewielki wpływ na życie, można poczekać na dostawę nowych dongli

Niestety okazało się że Conbee 2 nie jest na tyle kompatybilijny z Sonoff ZB-Dongle i zamiana wymaga ponownego parowania wszystkich urządzeń. Aktualnie czekam na przesyłkę zapasowego Conbee 2, więc po raz kolejny okazało sie że DR jest dobry do czasu faktyczej potrzeby

Moje pytanie:
Jak wygląda wasze podejście do kwestii zabezpieczenia na wypadek awarii systemu HA, wysokiej dostępności oraz o czym jeszcze powinienem pomyśleć za wczasu?

1 polubienie

Rozwiń to stwierdzenie bo ja założyłem, że HA jest tylko “rozszerzeniem” dlatego całe oświetlenie dziala niezależnie od HA na modułach Zigbee lub modułach z ESPHome.

A testowałeś to? Wg mnie nie zadziała. Zasadnicze pytania: w jaki sposób został zainstalowany HA?

Jak zauważyłeś prawie całe oświetlenie jest na ZB ale koordynator (Z2M, HA, Node-Red) jest na NUC. Nie ma NUC, nie ma sieci ZB, nie ma światła. Nie wspominając o tym że większość pomieszczeń ma światła zautomatyzowane i poza sypialnią bardzo rzadko używamy włączników.

Co do raid-1 i przekładania dysków - tak, sprawdzone już kilkakrotnie w różnych sytuacjach.
Całość postawiona na ubuntu i dockerze. Po skonfigurowaniu głównego NUC podpięłem 3 dysk, rozszerzyłem na niego raid i po odbudowaniu przełożyłem do NUC-B - system się odpala i w ostateczności mogę na niego szybko przywrócić backup, chociaż główne założenie to w razie awarii NUC-A przełożyć dysk do zapasowego i z niego wystartować system.

:thinking: możesz włączyć światło za pomocą fizycznych włączników podłączonych do modułów Zibee, do tego nie trzeba mieć działającej sieci Zigbee, nawet moduły Wi-Fi z ESPHome bez działającej sieci Wi-Fi zachowują się tak samo - można z przycisku sterować światłem. Potwierdzone na budowie - moduły w puszkach, brak sieci Wi-Fi, brak sieci Zigbee - światła mogę on/off z przycisku zwiernego (“dzwonkowego”) jak w normalnym domu, bez smart.

Tej zasadniczej informacji brakowało.

W moim przypadku uprościłem siebie życie na wypadek disaster recovery i high availability (tego nie potrzebuję bo jak pisałem bez HA mam w domu “swiatło”): instalacja HA jako Generic x86-64 PC dlatego szybka możliwość zainstalowania HA na dowolnym sprzecię x86-64, potem odtworzenie z backupu (korzystam z Home Assistant Google Drive Backup). Nie martwię się o instalacje i aktualizacje systemu linux, o dockera, po prostu korzystam z HA :slight_smile:.