Discovered MQTT entities with a name that is equal to the device name

Po aktualizacji mam komunikat.

Widzę, że to popularna przypadłość, ale, że znam tylko język wschodu to nie do końca wiem co zrobić.
Rozumiem, że mam zmienić nazwy. Ale na jakie ?


Nic, daj IGNORUJ odpowiednie poprawki musza nanieść programiści Z2M, Tasmota, …
Urządzenia będą działać bez problemów.
Chodzi mniej więcej o to że często encje maja takie same nazwy jak urządzenia/ tematy MQTT z których pochodzą.
Screenshot - 03.08.2023 , 12_09_01
W przypadku Tasmota można to naprawić zmieniając nazwę urządzenia na inna niż nazwy.

Dziękuję. Pozdrawiam

Czy problem ten dotyczy także Supli zintegrowanej przez MQTT ?
I także po aktualizacji HA do wer. 2023.8 urządzenia Supli będą działać ?

Witam, czy ktoś mogłby polecić jak najlepiej zmienić nazwy w związku z monitem o niezgodnosci z wersją HA 2024?
Dzięki!

Najpier przeczytaj, potem próbuj coś zmieniać PSA: MQTT Name changes in 2023.8 - Configuration - Home Assistant Community

Urządzenia będą działać niezmiennie po aktualizacji 2023.8. Problem musi zostać rozwiązany po stronie oprogramowania Z2M itp. Błąd należy ZIGNOROWAĆ i czekać na odpowiednie aktualizacje. W moim przypadku błędy te występują dla Z2M.

1 polubienie

Jasne, dzięki za info…


Ktoś mi podpowie w czym problem?? Po ostatniej aktualizacji tak mi się zrobiło.

Najczęściej taki problem występuje gdy nie czyta się opisu zmian nowych wydań Ha.
Odpowiedź znajdziesz w Breaking changes wersji 2023.8 w pozycji “Discovery”.

3 polubienia

No fajnie czyli z błędami nic nie da się zrobić aż zigbee2mqtt za jakiś czas coś zmienią. Trochę to słabe że zamiast jakoś to skoordynować są wywalane błędy na wszystkich instalacjach użytkowników. Wiem że tylko narzekam…

Dobrze, że zdajesz sobie z tego sprawę :stuck_out_tongue:
choć wygląda na to, że nie rozumiesz w ogóle istoty i złożoności tego “problemu”.

To nie są błędy, tylko ostrzeżenie przed breaking change (przełomową zmianą która wywoła faktyczne błędy jeśli się nie dostosujemy do zmian), które nastąpi za pół roku.

To generalnie jest nowy sposób informowania o przyszłych poważnych przełomowych zmianach i jest z pewnością wielokrotnie lepszy, niż metody stosowane dotychczas (wpisy na oficjalnym blogu HA, notatki do wydań oraz dokumentacja deweloperska, po prostu dlatego, że w tamte miejsca mało który użytkownik systematycznie zagląda).

Natomiast tego rodzaju zmiany są nieuniknione - wymaga tego rozwój projektów i unifikacja pewnych rozwiązań.

Może tego też nie zauważyłeś, ale projekty Zigbee2MQTT, Mosquitto (i generalnie inne projekty brokerów MQTT) oraz Home Assistant są całkowicie od siebie niezależnymi projektami, więc synchronizacja zmian wewnątrz nich wcale nie jest taka łatwa jak się wydaje, bo pracują nad nimi zazwyczaj zupełnie odrębne grupy ludzi.

ALE
To (niemal) wszystko, to są projekty open-source, więc jeśli widzisz “światełko w tunelu” i masz jakiś naprawdę dobry pomysł, to możesz go wdrożyć w życie włączając się w pomoc w tworzeniu tych projektów (zamiast narzekać).

Możliwe są też inne formy wsparcia: finansowego czy wkładu pracy własnej (i wcale nie trzeba być programistą, bo większość projektów - nie chcę się skupiać tu na samym Z2M - wymaga pracy nad tłumaczeniami, dokumentacją czy nawet oprawą graficzną, czasem zadania są pozornie dziwne - przede wszystkim należy zgłaszać dobrze udokumentowane błędy we właściwych dla nich miejscach, ale czasami zadania są naprawdę dziwne jak przy trenowaniu AI, no i oczywiście dodam też coś, co jest kluczowe na forach, czyli wsparcie użytkowników przez innych użytkowników).

2 polubienia

Doskonale sobie zdaje sprawę z konsekwencji tej zmiany - są to tematy takie jak ten pewnie na prawie każdej grupie związanej z ha.