DIYLESS Opentherm3 opinie

Cześć,

Szukając rozwiązania swojego problemu, a mianowicie zastąpienia starego regulatora PT55 sterującego piecem kondensacyjnym CO+CWU, rozwiązaniem dającym możliwość sterowania piecem z poziomu Home Assitanta, trafiłem na ten produkt:

Nie jestem w stanie w necie znaleźć żadnych opinii w jego temacie. Z tego co widze zadebiutował dość niedawno bo na początku września i zaciekawił mnie głównie ze względu na all in one konstrukcje czyli podpinam, łączę z HA i powinno działać pięknie standalone z harmonogrami, regulacją PID itp.
Tylko pytanie jak to rozwiązanie w praktyce jest stabilne i niezawodne. Często wyjeżdżam i nie chciał bym być zaskoczony awarią tego urządzenia w środku zimy.

Będę wdzięczny za wszelki sugestie.

1 polubienie

Bo ja wiem, na repozytorium widzę, że gość się zajmuje termostatami na bazie ESP jakieś 4 lata

No chyba, że mówisz wyłącznie o jego projekcie komercyjnym opartym na zamkniętym oprogramowaniu OpenTherm Thermostat 3 (to i owszem - jest świeży, ale w takim razie jakiekolwiek sensowne informacje zbierzesz za jakieś 2 lata, a wtedy dziś świeżynka będzie starym modelem, a stary model zapewne nie będzie już dostępny, bo to przecież jest to zbudowane z chińskiej elektroniki dla fascynatów DIY).

Popatrz na starsze jego repozytoria założone, właśnie dla kontaktu z użytkownikami - praktycznie nikt z nich nie korzysta

Tak dokładnie o tym projekcie mówię. Z tego co widziałem to firmware sterujący kotłem jest ten sam co w innych projektach. Kilka opinii już tutaj czytałem i nie były najgorsze. Jednak nie ma w necie żadnych funkcjonalnych testów czy choćby zdjęcia real foto jak to się prezentuje w rzeczywistości.

Firmware z całą pewnością nie jest to samo, bo sprzęt jest inny (inny MCU).

Pewnie masz rację aczkolwiek tematem jest samo urządzenie które przynajmniej wg deklarowanych właściwości wygląda dość ciekawie.

Musieliby wkroczyć do akcji specjaliści od śledztw internetowych - na bazie jakiego (gotowego) sprzętu jest to zbudowane? (bo na małoseryjną konstrukcję projektowaną od zera to raczej małe szanse w tej cenie, biorąc pod uwagę, że projekt jest ściśle komercyjny, ale może komuś z użytkowników forum rzucił się w oko charakterystyczny wygląd wyświetlacza?)

Na recenzje u tzw. znanych jutuberów to chyba nawet nie ma co liczyć, bo patrząc po cenie gość ma zerowy budżet na reklamę, więc raczej liczy na “reklamę szeptaną” z ust użytkowników swoich starszych konstrukcji.

Być może. Ale jestem bardzo ciekaw własnie również ze względu na ciekawy wygląd i interface wyświetlacza. Na rynku niestety nie ma wiele opcji w temacie komunikacji z HA oraz komunikacji z piecem po opentherm nie nazasadzie wyłącz/włącz czyli jako termostat a raczej jako regulator dostosowujący inne parametry pracy pieca.

Komercyjnie są oczywiście dostępne sterowniki firmy Tech ale pułap cenowy o wiele wyższy:

Zastanawiałem się również za opcją opentherm gateway z nodo-shop ale tutaj oczywiście tez sporo pytań np jak się będzie to sprawować na linii regulator piec z tym konkretnym regulatorem i piecem.

Jeśli chodzi o Tech to szczerze mówiąc odradzam z własnego doświadczenia z ich innym sprzętem, szczególnie jeśli masz na myśli współpracę z HA (i wsparcie firmy dla otwarto-żródłowych rozwiązań, które jest na właściwie zerowym poziomie).

To, że istnieje niestandardowy komponent dla ich wypustów i się rozwija, to wyłącznie zasługa zdesperowanych użytkowników.

Dzięki za radę odnośnie Tech. Szkoda, że chyba jedyny polski producent regulatorów z opentherm jednak nie jest otwarty na integracje.