Dlaczego TASMOTA oraz ESPHOME nie nadają się do autonomicznej automatyki

Bardzo się cieszę że Tobie działa, mi niestety nie. Co do “skakania” wynika to z prostego powodu - chę znaleźć działające U MNIE rozwiązanie a nie u Ciebie. Ciesze się, że masz dużą wiedzę odnośne Tasmoty i zapewne poświęciłeś sporo czasu aby ją zdobyć. Jednak forum jest podobno od tego aby pomagać innym użytkownikom swoją wiedzą oraz by samemu uczyć się od innych - tak mi się przez ostatnie 30 lat wydawało. Niestety obecnie 80 % odpowiedzi kończy się na RTFM - a jak ktoś czytał i nadal nie rozumie to już jego problem. Rozumiem, że powodu z braku czasu lub chęci nie poświęciłeś mojemu problemowi dostatecznej uwagi - Twój wybór. Jeśli uważasz, że zmęczył Cię ten temat jest prosta rada - nie czytaj, zablokuj albo napisz do admina aby dał mi ostrzeżenie - tak to chyba działa. Jestem przekonany że moje posty są na tyle merytoryczne że mieszczą sie w zasadach forum - dlaczego tak robię - bo się nie poddaję i szukam rozwiązania. Mam gotowe działające oprogramowanie na Arduino IDE ale nadal siedzę nad ESPHome. Dzisiaj odkryłem np. że wrzucenie moich reguł do on_loop: powoduje totalną zwiechę ESP32 - to samo odpalane za pomocą

interval:
  - interval: 10s
    then:
      - if:
          condition:
            - binary_sensor.is_on: SWITCH_lato
          then:
            - lambda: |-
                    if (id(PC_T_CWU).state < 25) {
                        id(grzej).turn_on();
                        id(RELAY_OBG).turn_on();
                        id(RELAY_RC).turn_on();
                    } else if (id(PC_T_CWU).state > 30.6) {
                        id(grzej).turn_off();
                        id(RELAY_OBG).turn_off();
                        id(RELAY_RC).turn_off();
                    }
            - delay: 5s
          else:
            - delay: 5s

działa bez żadnego problemu.
To “odkrycie” mam nadzieję przyczyni się do napisania działającej wersji na ESPHome - oczywiście jest to opisane w dokumentacji (dwoma zdaniam), ale jak powtarzam nie jestem programistą - nie potrafię czytać dokumentacji w sposób nawykły dla programistów (a zapewniam, że różnica jest kolosalna).
To tyle na sobotni poranek - życzę udanego weekendu.

Pokaż choć jeden merytoryczny ! Zaczynasz dwa tematy gdzie w żadnym nie napisałeś o swoich potrzebach, wszędzie szczątkowe informacje.
Masz rację, potrzebowałem trochę czasu żeby poznać możliwości oprogramowania, ale na początek zrobiłem sobie założenia co chcę uzyskać i jak to ma działać. Gdzie są Twoje ? Pomijam fakt, że czekanie na gotowca nie wróży nic dobrego, ale napisanie krok po kroku co ma się dziać i kiedy, daje szerszy horyzont. Ty pytasz dlaczego nie działa fragment, który zależy od innych czynników.
Pisanie, że nie jesteś programistą niczego nie usprawiedliwia, pisali do mnie “piekarze” i jak określili swoje potrzeby, to robiłem to bez problemu, albo informowałem, że czegoś się nie da uzyskać. Warunek to jasny opis potrzeb. Nie sądzę żeby to były tylko moje odczucia, że takich nie określiłeś nigdy.

2 polubienia

I znowu logikę z Arduino - program wykonuje sie w “petli”, odczytywanie stanów - spróbujesz zastosować w ESPHome.
Mam do “przerobienia” THR320D na ESPHome do sterowania cyrkulacją CWU, będzie czujnik temperatury i sterowanie przekaźnikiem, coś podobnego u Ciebie, dołożę wirtualny SWITCH_lato.

@zebaczpl może chodzi Ci o Thermostat Climate Controller — ESPHome albo Bang Bang Climate Controller — ESPHome tylko jego włączenie będzie zależne od encji SWITCH_lato?

Ja szczerze też się już pogubiłem.

To KC868-A4 - taki “all-in-one”, ja używam KC868-A8 i też jestem bardzo zadowolony z produktu Kincony.

1 polubienie

Do isom1266 - sorry ale chyba szukasz na siłę jakiś dziwnych tłumaczeń - chcesz merytorycznie to napiszę. NIGDY NIE OCZEKIWAŁEM GOTOWCA, nie interesuje mnie to że ktoś za mnie napisze cały program - zwróciłem się z prośbą o poradę w konkretnym zagadnieniu bo dla mnie ważne jest zdobycie kolejnych umiejętności. Opis problemu zgodnie z życzeniem forum został opublikowany tu: Tasmota i stan przęłącznika w mqtt - JAK? - #10 przez zebaczpl jak widzisz - może gdzieś Ci umknęło.
Po problemach z Tasmotą i sugestiach, że prościej może uda się zrealizować założenia w ESPHome przerzuciłem sią na ten software - DLATEGO powstał wątek Odczyt stanu binary_sensor on boot w ESPHOME.
Po kolejnych porażkach projekt wykonałem w Arduino IDE w jedno popołudnie praktycznie w oparciu o swoją wiedzę, upór, determinację i DOBRĄ DOKUMENTACJĘ (czego nie mogę powiedzieć o TASMOCIE i ESPHome).
Tak wygląda sprawa na dziś.

Nie będę robił osobistych wycieczek, których widziałem już tysiące na forum ale apel do wszystkich czytających (o ile jacyś zostali) - jeśli ktoś zadaje pytanie nieudolnie napiszcie wprost DUŻYMI LITERAMI - chcesz rozązać problem w np. Tasmota - pokaż konfigurację sprzętową, wykonywane dodatkowe komendy, logi itp. bo inaczej nie możemy Ci pomóc - proste i skuteczne.

P.S. A gwoli ścisłości tematy są 3 - jeden dotyczy Tasmoty, jeden ESPHome i jeden ogólny - jak widać skuteczny “clickbait” bo wywołuje interakcjie. Dodam że temat ogólny nie został stworzony w celu zgarnięcia kliknięć - jest raczej próbą uświadomienia niezorientowanym (jak ja), że konkretne narzędzia trzeba wykorzystywać w konkretnym celu i DOBIERAĆ software pod KONKRETNE rozwiązania to co w TASMOCIE robi się w 3 minuty, w ESP zajmuje godziny i na odwrót.

Tylko zauważ, że problem opisany w tym wątku jest “wyrwany” z kontekstu Twojego celu jaki chciałeś osiągnąć. Próbujesz rozwiązać problem, który wynika z błędnego założenia co i jak powinno działać w ESPHome, moim zdaniem było trzeba w tym wątku skupić się na opisaniu wszystkiego od poczatku z założeniem, że chcesz to zrealizować na ESPHome. Wtedy nie byłoby takiego małego “bałaganu”.

P.S. “Nie nadużywaj CAPS LOCKA – wielkie litery są w internecie uznawane za krzyk.”