Tasmota i stan przęłącznika w mqtt - JAK?

Cezary bardzo dziękuję za zaangażowanie i przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi ale ja raczej ranny ptaszek a nie sowa.

Poniżej konfiguracja Tasmoty:

Opiszę w skrócie cały projekt - pompa 5kW z klimatyzatora Heiko z wymiennikiem rurowym 9 kW (w rzeczywistości podejrzewam max 2.2 kW ze względu na opory przepływu podłogówki). Ambitne założenia mówiły na początku o przełączaniu pompy ciepła (PC) w tryb grzania wody (CWU) lub ogrzewania domu (CO). Życie te plany zweryfikowało - nie ma to dla mnie najmniejszego sensu stąd maksymalne uproszczenie konstrukcji. Jakie pomysły poszły do kosza - na dzień dzisiejszy:

  • wyświetlacz do temperatur - po co - w kotłowni nikt nie będzie go oglądał,
  • sterowanie zaworem 3-drogowym CWU/CO - po co - przełączam 2 razy do roku za pomocą przełącznika monostabilnego 2-kierunkowego (ogólnie szkoda było pieniędzy - wystarczyłby zawór 3-drogowy mechaniczny)
  • skomplikowane histerezy grzewcze - wyłączanie/ włączanie grzania - po co - przy inercji układu na poziomie 6 godzin opartego w całości na podłogówce nie ma to większego sensu - oszczędności na prądzie są “symboliczne”.

Jak obecnie chcę skonstruować układ ?
Układ sprzężony jest z piecem gazowym poprzez przekaźnik 220 V MY4NJ. Przekażnik ten ma 4 zadania do wykonania:

  • odcina pompę obiegową PC na czas załączenia pieca,
  • przełącza zawór 2- drożny odcinając dopływ gorącej wody z pieca do wymiennika rurowego PC,
  • wyłącza PC poprzez wykorzystanie złącza “ROOM CARD” klimatyzatora,
  • przekazuje do tasmoty informację za pomocą switcha, że piec jest uruchomiony (Switch2 w Tasmocie),
    W Tasmocie mamy do wysterowania/pobrania informacji:
  • 2 przekażniki - jeden steruje pompą obiegową PC, drugi załączaniem PC poprzez “ROOM CARD”
  • 2 switche - jeden pobiera informację z przełącznika mechanicznego typu rocker czy chcemy grzać PC czy CWU (zima/lato), drugi pobiera informację czy piec w danym momencie nie jest uruchomiony
  • przepływomierz spięty jako Counter 1 - takie dodatkowe zabezpieczenie jakby pompa obiegowa miała awarię (ale to raczej sterowane przez NODE-RED)
  • 7 termometrów (GAZ IN, GAZ OUT, H20 IN, H2O OUT, CWU RETURN, CO RETURN, CWU) z czego tak na prawdę Tasmota lokalnie potrzebuje 3-ch CWU, CWU RETURN do sterowania grzaniem wody i CO RETURN do sterowania grzaniem podłogi.

Układ ma być podłączony z HA aby był podgląd parametrów i statystyki stąd potrzebne informacje o stanie SWITCH’y w TASMOCIE.
Z termometrami w regułach sobie raczej radzę, z przekaźnikami też, nie mogę opanować tylko Switchy.

Układ ma być możliwie jak najbardzie prymitywny bo muszę wytłumaczyć żonie jak się go obsługuje na zasadzie - 2 przełączniki w dół - tu zobaczysz że sie zaświeciło i jeden przycisk trzymasz 10 sekund i tak 2 razy w roku na początek i koniec sezonu - reszta ją nie obchodzi.