DM-101 esp01_1m problem z wgraniem softu

Cześć,

Chciałbym zrobić u siebie komunikację z falownikiem sofar zgodnie z instrukcją GitHub - pawelka/sofarsolar_esp_rs485_logger

Niestety poległem na samym początku.
Mianowicie mam zestaw jak na zdjęciu DM-101 oraz YP-05:

W momencie kiedy próbuję wrzucić soft do ESP za pomocą ESPhome dostaje komunikat :

“ERROR Running command failed: Failed to connect to ESP8266: No serial data received.
For troubleshooting steps visit: Troubleshooting - ESP32 - — esptool.py latest documentation
ERROR Please try running esptool.py --before default_reset --after hard_reset --baud 460800 --port /dev/ttyUSB0 --chip esp8266 write_flash -z --flash_size detect 0x0 /data/falowniksofar/.pioenvs/falowniksofar/firmware.bin locally.”

Nie wiem czy coś źle robię czy któreś z moich urządzeń jest niesprawne. Jest to moja pierwsza instalacja przy pomocy łączności RX TX. proszę o wyrozumiałość i jasne odpowiedzi. Wcześniej pracowałem na nodeMCU

Na początek zamień Rx z Tx na jednym z modułów ale i tak nadal Ci brakuje konwertera RS485<>TTL aby podłączyć falownik.

1 polubienie

Nie znam tej płytki, ale podstawa to GPIO0 do masy przed włączeniem zasilania, jeśli chcesz przeflashować pierwszy raz.
Najlepiej sprawdź w dokumentacji do czego są przyciski i przełączniki.
Definicja płytki na jakąś zgodną, ta chyba podpasuje

esp8266:
  board: esp07

i tak jak pisał @RobinI30 nie skrosowałeś RX z TX

@szopen … ten baudrate jest właściwy ?

To zależy jaki moduł, w każdym razie nie jest nieprawdopodobny.

1 polubienie

Zgodnie z twoją sugestią zamieniłe Rx z Tx i efekt bez zmian. Konwerter posiadam, ale jak dobrze rozumiem to będę go musiał podłączyć po wgraniu softu

Nie bardzo wiem gdzie ewentualnie w ESPhome można go zmienić

Dobrze rozumiesz :stuck_out_tongue: możliwe, że dla tej płytki zaprogramowanie z taką prędkością nie jest możliwe, pokaż kod.

Płytka posiada przełącznik PROGRAM<>Uart. W której pozycji według Ciebie powinien się znajdować podczas wgrywania, a w której podczas pracy?

:slight_smile: …tak jak jest napisane. Zworkę wybierasz napięcie - jakie wybrałeś?

A bo ja wiem? w jednej z 2 możliwych :stuck_out_tongue: gdybym miał to w ręce doszedłbym po ścieżkach co autor miał na myśli (można podejrzewać, że Program jest do flashowania, a UART do pracy, bo to jakaś dedykowana konstrukcja a’la “modem WiFi”).
Nie masz linka do dokumentacji?

Należy wybrać definicję płytki zgodną ze sprzętem; użyj tej, co zaproponowałem (oglądałem zdjęcie i na tej podstawie sądzę, że może być najwłaściwsza) wiele rzeczy dzieje się automagicznie (no nie do końca, bo parametry flashowania mogą być właśnie pobierane na podsiewie definicji), od dawna “walczę” o to by użytkownicy używali definicji zgodnych ze sprzętem (po to one są).

Napięcie wybrałem 5V

A powinno być 3,3V jeszcze się nie schajcowała ta płytka?

Ten moduł wymaga 5V i ma wbudowany stabilizator. Te dwa tranzystorki to konwerter poziomów TTL.
Praktycznie jest to moduł 5V every.
Jest tam już “wgrany” serwer RS więc jeśli skorzystałby z integracji HA Modbus nic nie musiałby wgrywać (teoretycznie).

Znalazłem na alibabie

jeśli wierzyć to ma konwerter poziomów (tranzystory widać) więc w tym wypadku faktycznie obojętne i będzie działać przy 5V jak skała
ale też z powodu tych tranzystorów może być konieczne flashowanie ze znacznie mniejszym bitrate.

W oficjalnym sklepie mają wylane na jakąkolwiek dokumentację…

Próbowałem zgodnie z zaleceniem ESP07 i dalej błędy
======================== [SUCCESS] Took 174.95 seconds ========================
INFO Successfully compiled program.
esptool.py v4.4
Serial port /dev/ttyUSB0
Connecting…
ERROR Running command failed: Failed to connect to ESP8266: No serial data received.
For troubleshooting steps visit: Troubleshooting - ESP32 - — esptool.py latest documentation
ERROR Please try running esptool.py --before default_reset --after hard_reset --baud 460800 --port /dev/ttyUSB0 --chip esp8266 write_flash -z --flash_size detect 0x0 /data/test/.pioenvs/test/firmware.bin locally.
INFO Upload with baud rate 460800 failed. Trying again with baud rate 115200.
esptool.py v4.4
Serial port /dev/ttyUSB0
Connecting…
ERROR Running command failed: Failed to connect to ESP8266: No serial data received.
For troubleshooting steps visit: Troubleshooting - ESP32 - — esptool.py latest documentation
ERROR Please try running esptool.py --before default_reset --after hard_reset --baud 115200 --port /dev/ttyUSB0 --chip esp8266 write_flash -z --flash_size detect 0x0 /data/test/.pioenvs/test/firmware.bin locally.

Płytka ESP to

Natomiast konwerter to https://allegro.pl/oferta/programator-sonoff-ft232rl-ftdi-10536502392?snapshot=MjAyMi0xMC0yNVQxNDo1NzozNS43NjBaO2J1eWVyOzZlNTg3ZmFkYzI4ZWYwYzc3MzYzNGI0ODUzNmQ2YzlmN2Q1NTEzOTcxOGYwOTRmNjhlNWNhZDlmYjJmOGNmZGE%3D

Hmm może kluczowe pytanie, z której opcji korzystasz


i gdzie masz podpięty mostek USB-UART (do którego komputera)?
czasem nie masz ESPHome jako Dodatek wewnątrz HAOS który jest w maszynie wirtualnej?

Korzystam z opcji numer 3

No i?
trzeba ciągnąć za język?

Podłączone mam do RPi4b na którym zainstalowane jest HA

I jesteś pewien, że /dev/ttyUSB0 jest ścieżką do mostka UART?
(masz tam coś innego też podpięte?)

Czy wszystkie inne porty USB puste lub jesteś pewien, że ewentualne inne urządzenia są pod innymi ścieżkami?