Do czego podłączyć czujnik temperatury firmy TechSterowniki

Witam,
Przy wykończeniu domu w pokojach zainstalowałem sterowniki temperatury C-7p z firmy Tech Sterowniki

gdyż miałem w planach użyć ich systemu do sterowania ogrzewaniem.
Czujniki są po kablu.
Po drodze pojawił się HA i sterowanie ogrzewania zrobiłem samemu za pomocą czujników temp Aqara, przełączników Sonoff i siłowników TECHa. W tej chwili czujniki temperatury TECHa są zamontowane na ścianie ale nie są używane.
Pytanie teraz więc takie: do czego mogę je podłączyć (jakie urządzenie użyć) aby wykorzystać je w Home Assistancie?

Emodul to jest do wykorzystania gdy wszystko masz podpięte z techa. Ja nie mam sterownika techa tylko same czujniki temperatury. Zastanawiam się czy mogę to do czegoś podpiąć aby je wykorzystać. Są jakieś sonoff z pomiarem temperatury ale nie wiem czy one współpracują z czujnikami innyminjiz sonoffa. Potrzebuje urządzenia tak aby podpiąć te czujniki temp i abym widział temperaturę w HA

@krzyhoo Firma Tech-sterowniki nie za bardzo dzieli się dokumentacją techniczną, więc nie bardzo wiadomo jak to ogarnąć, ale był tu podobny temat:

a konkretnie mam na myśli to

jednak nie mając sprzętu w ręce nie jestem w stanie nic podpowiedzieć.

Biorąc pod uwagę informacje z instrukcji

podejrzewam, że jest to po prostu termistor NTC 10kohm w ładnej obudowie, jeśli zgadłem, to temat obskoczyłbym tak:

w powiązaniu z

i

i z użyciem ESP32 (ma 8 wejść analogowych, więc wykorzystując 1 moduł w wersji z wyprowadzonymi GPIO32-39 można obskoczyć 8 termistorów równocześnie wykorzystując doprowadzone do nich okablowanie - jak się spodziewam prowadzące do centralnego punktu, gdzie miał być systemowy kontroler od Techa, dla porównania ESP8266 ma tylko jedno wejście analogowe, więc potrzeba 8 modułów)

Jeżeli to tylko zwykły termistor obraz w obudowie. To dokładając cokolwiek trzeba by jakoś to zasilić, jeśli wsadzisz do środka np moduł ESP-01. Osobiście nie widzę większego sensu. Edukacyjnie i dla własnej satysfakcji propozycja @szopen jest dobra. Sensowniej cały układ pomiarowy zrobić na drugim końcu przewodu.
Jeśli miałbyś do tych pudełek z TECHa na ścianie położoną skrętkę (lub podobny przewód) to paleta pomysłów się powiększa.

Do modułów jest pociągnięty tylko przewód 2x0,75mm.
Jakbym tego nie miał to zostawiłbym rozwiązanie Aqary - tak mam teraz. Niestety te moduły już są na ścianie i zastanawiam się nad ich wykorzystaniem. Rozwiązanie od @szopen trochę skomplikowane jak dla mnie ale może spróbuję - jeśli się uda to czegoś nowego się nauczę. Wielkie dzięki za pomoc

ESP01 byłby w tym zastosowaniu nieco nietrafiony, bo nie ma wyprowadzonego w wygodny sposób pinu ADC0 sensowniejszym posunięciem byłby WeMos D1 mini lub jakiś jego klon (tam przynajmniej nie pożałowali tego jednego wyprowadzenia :stuck_out_tongue: ).

1 polubienie

Osobiście mam system Exta Life. Mam taki moduł, który pozwala na podłączenie czterech czujników NTC 10k. Jest w pełni integrowane z HA ale przez kontroler (bramkę) dla tego systemu, króra trochę kosztuje.

Nie wiem ile czujników masz do obsłużenia. Można by taki moduł umieścić na drugim końcu przewodu i spiąć np. 4 pomieszczenia w jednym miejscu.

WeMos D1 był oczywiście przy założeniu, że jeden moduł na jeden termistor.

Sytuację tu zmienia informacja o okablowaniu - przewód 2 żyłowy, czyli lepiej centralnie zamontowany ESP32, który ogarnie prawdopodobnie wszystkie czujniki, przykładowo popularny chińczyk “Doit ESP32 devkit v1” ma wyprowadzonych 6 pinów ADC1, które można wykorzystać w ESPHome do integracji NTC

a w module “KS0413 Keyestudio ESP32 Core Board” mamy 4 wejścia
https://wiki.keyestudio.com/KS0413_keyestudio_ESP32_Core_Board

1 polubienie