Dodanie do HA interfejsu BT

Przypadkowo wpadł mi w ręce USB BT. Dodałem go do maszyny wirtualnej z HA:

Po restarcie HA w logach jest widoczny:

Jak mogę zacząć go używać/dodawać nowe urządzenia?

Polecam integrację Passive BLE Monitor integration GitHub - custom-components/ble_monitor: Passively monitors BLE messages from Xiaomi Mijia BLE MiBeacon, Qingping, ATC, Xiaomi Scale and Kegtron sensors

1 polubienie

Mam dongla dokładnie na tym samym chipsecie (podpiętego do eksperymentu z Samsungiem TC241)

  - name: 1-1.3
    sysfs: '/sys/devices/pci0000:00/0000:00:12.2/usb1/1-1/1-1.3'
    dev_path: /dev/bus/usb/001/004
    subsystem: usb
    by_id: null
    attributes:
      BUSNUM: '001'
      DEVNAME: /dev/bus/usb/001/004
      DEVNUM: '004'
      DEVPATH: '/devices/pci0000:00/0000:00:12.2/usb1/1-1/1-1.3'
      DEVTYPE: usb_device
      DRIVER: usb
      ID_BUS: usb
      ID_MODEL: CSR8510_A10
      ID_MODEL_ENC: CSR8510\x20A10
      ID_MODEL_ID: '0001'
      ID_PATH: 'pci-0000:00:12.2-usb-0:1.3'
      ID_PATH_TAG: pci-0000_00_12_2-usb-0_1_3
      ID_REVISION: '8891'
      ID_SERIAL: 0a12_CSR8510_A10
      ID_USB_INTERFACES: ':e00101:'
      ID_VENDOR: 0a12
      ID_VENDOR_ENC: 0a12
      ID_VENDOR_ID: 0a12
      MAJOR: '189'
      MINOR: '3'
      PRODUCT: a12/1/8891
      SUBSYSTEM: usb
      TYPE: 224/1/1
      USEC_INITIALIZED: '3140061'

Ujmę to tak - jakością wykonania “tyłka nie urywa”, ale zasięgiem ogarnia większość niedużego mieszkania, mimo instalacji w bardzo niekorzystnym punkcie (przez to nie sięga wszędzie, sugeruję montaż sprzętu z donglem w centralnej części mieszkania, tak by tłumienie wprowadzane przez ściany było jak najmniejsze).
Wykorzystana integracja to dokładnie ta, o której wspomniał @rafkan


PS w końcu muszę przysiąść i zmienić firmware we wszystkich LYWSD03MMC na alternatywne (to od ATC1441), @mstefanowicz jeśli masz te termohigrometry i myślisz o zmianie firmware, to zrób to przez dodaniem ich do HA (oszczędzisz sobie trochę roboty - u mnie tylko 2 mają zmienione FW właśnie z powodu lenistwa, tj. konieczności rekonfiguracji po zmianie FW).

Właśnie przymierzam się do zakupu. Nie ma z nimi problemów?

Nie ma najmniejszych problemów i na oryginalnym oprogramowaniu i alternatywnym ATC.

No to namówiliście :slight_smile: Zamawiam :slight_smile:

http://forum.jdtech.pl/Watek-mijia-lywsd03mmc-termohigrometr-z-wyswietlaczem-lcd-ble
Generalnie problemów brak, sam jestem zachwycony stosunkiem możliwości do ceny (a biorąc pod uwagę, że teraz nawet w PL można je dostać w okolicach 20zł/szt. choć z ChRL przy dobrych wiatrach są jeszcze tańsze)…

Przyszły czujniki, ale coś nie mogę się połączyć…


Passive BLE monitor wykrył mi urządzenie i sparował, więc chyba muszę usunąć i dodać ręcznie podając klucz? Zauważyłem, że Telink Flasher za każdym razem podczas próby połączenia podaje inny Mi token i Mi bind key.

Jeśli chcesz mieć je spięte z kontem MiHome, to musisz użyć nieoficjalnej aplikacji (kapiba.ru) i stamtąd użyć klucz parowania (oczywiście dotyczy to tylko i wyłącznie fabrycznego firmware, ale można do niego wrócić, tylko jest biedniejsze od alternatyw), jeśli zmieniasz firmware na nieoficjalne to nie ma żadnego znaczenia, bo one już nie będą pracować z chmurą MiHome (zakładam, że flashujesz ATC1441).
Jak wygląda parowanie na najświeższej wersji ble_monitor’a nie wiem, bo jeszcze nie parowałem, ale pozostawiłbym czujniki w trybie domyślnym dla softu alternatywnego (tym domyślnym dla ATC1441, a nie tym udającym Xiaomi - on był konieczny dla starszych wersji ble_monitor’a) wystarczy wyjąć i włożyć baterię by je zresetować do domyślnego trybu.
Na alternatywnym firmware klucz parowania jest ignorowany (możesz podać dowolny).

Nie chcę tego w MiHome, tylko w HA. Bind Key wyciągnąłem z:
obraz

Nie mam świeżych ogniw CR2032 żeby na świeżo przeflashować inne czujniki.
Jeśli sparował “automatycznie” to daj im czasu żeby się pojawiły odczyty - to jest pasywna integracja i nie wymusza raportu na czujniku.

Po flashu softem od ATC wszystko się pojawiło :slight_smile:
obraz

Coś jednak ściemniałeś - fabryczny firmware nie raportuje napięcia, więc 1 screenshot musiał być zrobiony już po flashowaniu na alternatywny firmware.

Nie żartuj :slight_smile: Po co miałbym Was wprowadzać w błąd, jednocześnie utrudniając pomoc w rozwiązaniu problemu? Pierwszy screen pochodzi z okresu stockowego firmware.

Zwracam honor - moja wina - w tej instalacji gdzie właśnie sflaszowałem te termohigrometry miałem starą wersję integracji, to ona nie raportuje napięcia (to jest nowość od paru no góra parunastu dni, a w systemie, który normalnie jest dla mnie zdalnym normalnie używam jedynie wcześniej przetestowanych wersji) - o dziwo na fabrycznym fw. też powstaje ta encja i raportuje stan (oczywiście po skonfigurowaniu z prawidłowym kluczem).

Właśnie zobaczyłem, że nie mam wskazania 2 encji. Chyba po aktualizacji Passive BLE Monitor.

Nie zauważyłem takiego problemu (mam LYWSD03MMC w kilku instalacjach), jeśli się nie mylę to napięcie i % naładowania są raportowanie nieco (sporo?) rzadziej niż temperatura i wilgotność.
Jakie masz firmware - fabrycznie czy ATC_MiThermometer (myślę, że mogę śmiało polecić ostatnią wersję pvvx, edit OK wyżej było że alternatywne, ale ma ono sporo wersji)
http://forum.jdtech.pl/Watek-mijia-lywsd03mmc-termohigrometr-z-wyswietlaczem-lcd-ble
(linkowałem już wyżej, ale dodałem tam ostatnio kilka istotnych aktualizacji).

PS zawsze warto zajrzeć do dokumentacji