Dodanie funkcji do urządzeń

Natknąłem sie na informacje ze mozna konfigurować działanie i funkcje w urządzeniach. A może w HA jest więcej opcji niż pokazuje mi dane urządzenie w Tuya

Przykład 1
Kamera lemon - nie mozna zrobic akcji jeżeli wykryje ruch

Przykład 2
Czujniki temperatury nie aktualizują na bieżąco pomiarów tylko co jakis czas. Zależy mi zeby były na bieżąco.

Jeśli jakieś urządzenie jest chińskim elektrośmieciem, to cud się nie stanie, no chyba, że np. ktoś dokonał inżynierii odwrotnej (reverse engineering) i dzięki temu istnieje alternatywne firmware, które na tych samych flakach pozwoli uzyskać coś bardziej użytecznego z twojego punktu widzenia, bądź jest możliwość modyfikacji hardware.

Tu masz przykład wykorzystania w ten sposób zasadniczo bezużytecznej bramki Tuya z Lidla

teraz twoje przykłady
Ad.1 Tu cud się nie stanie, ale wykorzystując moc obliczeniową komputera hosta, na którym pracuje HA można użyć jakiegoś dodatku czy integracji, który będzie “oglądał” obraz z tej kamery i wykrywał ruch - przykłady: addon motionEye czy Frigate (ten ostatni potrafi sporo więcej niż wykryć ruch - potrafi rozpoznawać obiekty, a z wykorzystaniem akceleratora AI - obsługuje dość popularny Coral od googla - robi to dość wydajnie)

Ad. 2 Możesz te czujniki wywalić do kubła na elektrośmieci (jeśli nie znalazłeś metody ich modowania, bądź użycia poza Tuya o ile to usprawnia jego działanie), tu kontrprzykład - gdybyś miał czujniki chińskiej konkurencji dla Tuya (a właściwie konkretne ich modele), to mógłbyś z nich coś wycisnąć

Czy możesz podesłać mi linki do czujników temperatury i wilgotności, które będą mogły częściej wysyłać status do HA.

A czujniki maja być na Wi-Fi, Zigbee?

Najlepiej jak będą na Zigbee :slight_smile:

Czyli na podstawie poprzedniej Twoich wymagań: “czujników temperatury i wilgotności, które będą mogły częściej wysyłać status do HA” nie rozumiesz zasady działania czujników Zigbee na baterie. Te czujniki wysyłaja stan tylko w momencie zmiany stanu termperatury, willgotnosci, itd, nie wysyłaja cyklicznie (np. co 5 minut) swojego stanu. Jeżeli przez 6 godzin temperatura bedzie stała to przez 6 godzin czujnik nie wyśle żadnego statusu. Poczytaj także Nowy dom Wifi czy Zigbee - #13 przez mstefanowicz.

Dziękuję za informację, ale mam wrażenie że tak nie jest.
Przynajmniej z moimi czujnikami.
Wilgotność przy prysznicu rośnie w miarę równo, natomiast czujnik zmieni status dopiero jak już praktycznie osiągnie pod 90, a było np. 55

Masz dobre wrażenie, że pod prysznicem wilgotność zmienia się (nie jest stała) więc przy każdej zmianie wilgotności czujnik wysyła swój stan. Poniżej potwierdzenie, że jest jak pisałem:
czujnik wilgotności w łazience - częsta zmiania stanu bo warunki otoczenia się zmieniają:

image

ten sam identyczny czujnik w innym miejscu - stałe warunki otoczenia:
image
ostania zmiana stanu 3 godziny temu.

Pamiętaj także, że każdy pomiar/czujnik/układ pomiarowy ma swoją bezwładność, dokładność i opóźnienie, nie wymagaj aby co 1s był wykonywany pomiar bo wtedy bateria napewno nie starczy na 2 lata a taki jest wymóg certyfikacji Zigbee.

Zapomnij o Zigbee, jeśli chcesz mieć coś o częstych aktualizacjach.
Najlepiej gdy taki czujnik jest podpięty kablowo i zasilany zasilaczem sieciowym (możliwe rozwiązania DIY na bazie ESP i wielu dostępnych w handlu sensorów).

Jeśli BLE może być to popatrz na mojego drugiego linka - używam czujników LYWSD03MMC (zaleta - bardzo tanie, więc nie szkoda zniszczyć przy przeróbkach, a przykładowo 2 egzemplarze impregnowałem w środku przystosowując je do warunków pracy na zewnątrz).

Obrazek specjalnie dla Ciebie - wybrałem 2 czujniki gdzie zmieniały się warunki otoczenia i jeden który nie raportował nic nowego przez parę godzin (raportuje nawet gdy warunki się nie zmieniają)
6h na wykresie


i ostatnia godzina

Czujniki z firmware atc1441 by pvvx (czyli to które było linkowane wcześniej, zmiana softu przez OTA jest banalna - wystarcza do tego androidowy smartfon, choć przy odrobinie chęci można to ogarnąć i z komputera).
PS z raportowaniem w takim tempie dobrej klasy ogniwo CR2032 nie wystarcza na 2 lata (raczej okolice kilku miesięcy do roku).
Xiaomi zaoszczędziło niestety na tej konstrukcji (i wielu innych) i sytuację mogłoby uratować wlutowanie brakujących 2 kondensatorów smd w torze zasilania (1uF i 100nF) co powinno znacznie przedłużyć żywotność ogniwa (pvvx robił testy i uzyskał przedłużenie żywotności rzędu 2x), ale nie miałem takich “w szufladzie” więc przy przeróbkach nie wlutowałem.