Dodanie licznika energii z niezerową wartością - problem

Panie i Panowie

Jak dodać nowy licznik energii (w moim przypadku to Fronius Smart Meter, bez możliwości wyzerowania totalizerów), aby pomimo istniejącego już w liczniku zużycia w HA zaczynał naliczać od zera?

Problem polega na tym, że jeżeli dodaję ten licznik do panelu energii to po kilku godzinach dodaje mi istniejącą na liczniku wartość (tj 680kWh) w jednym momencie. Ma nie dodać nic. Pomimo istniejących wartości totalizerów ma w HA startować od zera i naliczać narastająco.

Albo…

Jak skorygować w HA tą wartość po dodaniu do panelu energii? Bo jeżeli odejmę w narzędziach deweloperskich w statystykach tą wartość to następnego dnia pojawia mi się znowu. Jeżeli jest jakiś sposób to nie mam problemu, żeby zagrzebać w bazie danych. Byle bym tylko miał jakąś sugestię.

PS Tłem problemu jest wymiana dwóch wallboxów “głupich” na Wattpilota, który ma osobne totalizery na podstawie chipów. W ten sposób mam zużycie energii na dwa pojazdy. Ale czasem jest tak, że łąduje się jednocześnie mój samochód i samochód żony na “głupim” wallboxie. Do tego właśnie jest podłączony licznik, aby sumował zużycie energii z “chipa” na Wattpilocie i z licznika pod głupim wallboxem. Wtedy wszystko się zgadza i można ładować dwa auta.
PPS Wattpilota działa doskonale w ekosystemie Froniusa. W trybie Eco ładuje dokładnie z taką wartością, jaką mamy nadprodukcję. jeżeli ktoś będzie zainteresowany szczegółami to śmiało pisać :slight_smile:

A taki pomysł:

  1. Stworzyć stałą (680), ja zrobiłem jako “input_number”
  2. Stworzyć Pomocnika, który by odejmował od wartości encji tę stałą (połączenie stanu kilku sensorów - wybieram sensory i suma w charakterystyce statycznej)
  3. I bazować na wskazaniach Pomocnika

To dość mało zgrabne rozwiązanie, też o tym myślałem. Ale zostawię to na koniec. Wolałbym zagrzebać w bazie na przykład albo jakoś zgrabniej to zrobić. Dziękuję.