Dokładność pomiarów gniazdko Tuya

“Jak kangur w Australii” :stuck_out_tongue: to chyba tylko jak wiatr gna chmury po niebie, a wokół pełno PV i jest środek dnia. Zmiany w granicach 1V są zaniedbywalnie małe, a nie spodziewam się większych krótkookresowo, czyli w czasie potrzebnym na pomiar mocy naszego sztucznego obciążenia (dla napięcia znamionowego ten 1V to różnica poniżej 0.5%, czyli zmiana mocy nie przekroczy 1%, swoją drogą po to o tym wspominałem, bo oczywiście dłuugookresowe zmiany mogą być większe i nie ukrywajmy tego - zwykle są).

PS A ten sugerowany czajnik, to ze względu na to, że rezystancja grzałki w nim jest stabilna jak skała (oczywiście jeśli się pamięta o napełnieniu wodą :P), a pobierana moc nie przekroczy obciążalności typowych smart-plugów.

W sobote zabiorę sie za to musze PV zgasic tez :slight_smile: to dam znac jak wyniki

Wylacze wszystko (lodówka przezyje 30 min) i zrobie pomiar z tym czajnikiem (odnalazłem w koncu jakis bo normalnie nei uzywam - gotuję na indukcji)

Witajcie, nie chciałem zakładać nowego tematu, stąd też tu się podczepię…
Zobaczcie proszę dlaczego wartość "gniazdko / wtyczka WIFI "
jest pokazywana x 100?, gdzie w aplikacji Tuya jest poprawnie, z góry dzięki…

Błąd w integracji, napięcie to chyba raczej x10 (a nie x100), moc 18kW też nie wygląda wiarygodnie…

Zgłoś issue tam gdzie trzeba (na githubie w projekcie, którego używasz, nie określiłeś z jakiej konkretnie integracji te wskazania).

przykład jak znaleźć właściwe repo - wchodząc do dowolnej niestandardowej integracji, masz link do jej dokumentacji, zazwyczaj przenosi on na repozytorium projektu, tam znajdujesz zakładkę “issues” i po angielsku przedstawiasz swój problem dokładając tyle informacji ile potrafisz (zazwyczaj czytając inne issue można zobaczyć co ludzie dokładają za cenne dla developera informacje), a używając HACS konto na githubie z pewnością masz

w przypadku integracji standardowych są tam też “znane problemy” kierujące do odpowiednio odfiltrowanych issues, co pomaga zgłosić prawidłowe issue w gąszczu innych (ta pozycja menu może też być w przypadku komponentu niestandardowego, o ile autor zdecydował o umieszczeniu)

W obu przypadkach masz możliwość włączenia debugowania (najlepiej się skonsultować z autorem lub znaleźć issue wykorzystujące debugowanie).

1 polubienie

Zapomniałem dać wyniki moich pomiarów.
Scenariusz:

  • cały dom off, jedynie działająca klimatyzacja około 1h
  • porównanie odczytu z licznika vs:
    a) gniazdko tuya (WIFI) → aplikacja na kom
    b) gniazdko tuya (WIFI) → HA (całki, różne ustawienia)
    c)gniazdko zigbee
    d) odczyt z klimatyzacji
    e) chinski miernik

*) c + d ma odczyt w HA kWh bez całkowania

WYNIKI:
Zaden z pomiarów nie był idealny z licznikiem od PGE

  • a-d pokazywały mniejsze wartosci
  • e wieksze

Najblizsze wyniki uzyskałem z zigbee (c)

Wnioski:

  • Tuya ma zapis uzycia energii do chmury co ok 5s (tak mi sie wydaje)

  • Zigbee pokazuje zmianę poboru znacznie czesciej

  • byc moze przeskoczenie na Tuya local zwiekszyłoby dokladnosc pomiaru

  • dziwne ze sama klima nie pokazuje dobrych wartości

Najprawdopodobniej to co raportuje, to nie są wyniki żadnego pomiaru tylko szacowanie programowe (chyba już to wspominałem), jeśli masz pojęcie o elektronice, to obejrzyj PCB - ustrój pomiarowy zawsze ma charakterystyczne elementy w tym bocznik pomiarowy (zawsze, bo jest niezbędny do pomiaru prądu, a bez tego nie zmierzy się mocy) i zazwyczaj specjalizowany układ pomiaru prądu/mocy/napięcia (czasem zastąpiony przez MCU z wejściami analogowymi).

dzięki masz rację. pewnie licxa to tak samo jak smart gniazdka…

Niestey elektronika nie jest moja mocna strona

na ten moment pozostaje przy Zigbee (różnica 5-10% w stosunku do licznika)
kiedyś spróbuję jeszcze z local Tuya.

Czy to nie jest tak, że tanie chińskie gniazdka współpracujące z Tuya mierzą po prostu moc pozorną zamiast czynnej?

zobacz do dokumentacji co mogą mierzyć i jak to robią użyte ustroje pomiarowe

Dzięki. Popatrzyłem i nie znalazłem tam niczego co sugerowałoby, że te proste chipy potrafią mierzyć cosinus fi. Dlatego nie da się skorelować ich wskazań z elektrownią chyba, że elektrownia udostępnia Wam moc bierną i moc aktywną
Dlatego te zabawki wybitnie nie nadają się do pomiarów obciążeń indukcyjnych jakimi są pompy ciepła bez inwerterów ani obciążeń pojemnościowych jakie stanowią pompy inwerterowe

Dokładnie - mierzą tylko moc czynną i pozorną, nie mierzą biernej, więc jeśli ktoś ma taryfę, w której jest rozliczany też z biernej, a nie wyłącznie z aktywnej (jak w taryfach G11-G13) to sobie nie pomierzy takim sprzętem.