Domowe czujniki ciśnienia, a wybuch wulkanu w okolicach archipelagu Tonga

Na Facebukowej grupie HA pojawiła się dyskusja na której użytkownicy wrzucają zdjęcia z zarejestrowaną anomalią w ciśnieniu powietrza wczoraj późnym wieczorem po wybuchu podwodnego wulkanu.
Źródło: Wybuch podwodnego wulkanu na Oceanie Spokojnym w pobliżu archipelagu wysp Tonga. Służby ostrzegają przed tsunami | Polska Times

Oto moja anomalia z aquery, a jak u was?

Edit:
Zasiadłem do kompa i przyjrzałem się wykresowi bliżej:


Początek anomalii miał miejsce od punktu bazowego 1019,3 hPa, a czujnik zarejestrował nagły wzrost o 19:58:46
Maksymalne ciśnienie 1020,4 hPa zarejestrowało u mnie o godzinie 20:08:19
Maksymalny spadek ciśnienia do 1017,8 hPa miałem przy pierwszej fali o 20:44:42
Edit 2: Zapomniałem dodać, że czujnik znajduje się w centralnym punkcie domu.

co do dystansu to też robi wrażenie:


Źródło: Mapy Google

Ciekaw jestem jak ten wybuch wpłynie na zachowanie pogody w naszym rejonie, bo na pewno zakłócił on prądy powietrzne nad Europą i całym światem.

Jak widać na pierwszym screenie, ciśnienie miało tendencje spadkową, która została chwilowo zachwiana. Na drugim widać że fala uderzeniowa zrobiła drugą rundę wokół globu - albo raczej uderzyła z drugiej strony (w okolicach godziny 2:30), bo trend spadkowy ciśnienia został na chwile zachwiany.

Podobnie, każdy z nas w zależności od miejsca zamieszkania ma peak w innym czasie, u mnie o 20:15, Hunga Tonga-Hunga - 16.000 km od Polski - AI-Speaker.

ScreenShot_20220116084610
Czas UK (termometr w zamrażarce)
/
Ala taka zamrażarka a w niej sensor (Aqara)
Ps. Odczyt nie reaguje na na wentylator wyciągowy (60cm 400W) a wzbudził go wybuch wulkanu :hushed:


Szczytowa wartość o 20:13, czujnik na zewnątrz.

Jeśli termometr (ciśnieniomierz) w zamrażarce to dość ciekawe że zanotował skok ciśnienia. Teoretycznie to komora odizolowana hermetycznie od otoczenia.

Nie hermetycznie a termicznie. Mylisz pojęcia. Dlatego czujnik w zamrażarce zadziałał.

Jeśli nie jest hermetycznie to i będzie lipnie termicznie. Uchyl drzwi lodówki/zamrażarki to się przekonasz.

Nie mam własnego czujnika ciśnienia (jeszcze - jaki najlepsz?) ale pobieram dane z Syngeosa (stacja jakieś 150m ode mnie. I zanotowałem dwa piki ale pierwszy o dziwnej godzinie - koło 14 w sobotę. To chyba nie to.

Drugi o 22:44

Nie wiem gdzie mieszkasz, ale to raczej nie to. Nie ma fali, jest tylko pik w górę. A tu wszyscy jak pokazują jest pik w górę za którym jest depresja.

Taki pik może się utworzy przy szybkim zamknięciu drzwi do pokoju gdzie znajduje się sensor

Tak jak pisałem. Czujnik nie mój, tylko dostępny z serwisu. Ja sobie dopiero kupię. Z tego co wiem to montowany na budynku szkoły. Na zewnątrz. Wiec raczej wpływ zamkniętych drzwi to nie jest :slight_smile: A lokalizacja to jakieś 20km od Poznania.

Ja mieszkam 15km od Poznania. Moim zdaniem za duża różnica czasowa. (W najgorszej opcji 35km-45km różnicy między nami)

Odczytuję i rejestruję z airly (stacja w Górze Kalwarii) to nic nie widać , ale w domu z czujnika BMP280 po godzinie 2.30 widać wahnięcia (pomiar co 3 min.). Ale również można powiedzieć że to błąd pomiaru.

Trudno powiedzieć. A jak działa czujnik, raportuje co określony czas, czy po wykryciu zmiany ciśnienia?
W pierwszym przypadku jest to bardzo trudne do stwierdzenia czy to to. W takim przypadku może być widoczny jedynie pik w górę lub tylko w dół - nie widać całej fali.
W drugim przypadku na wykresie pojawia się wyraźna fala którą można zaobserwować na wykresie i tu swoją przydatność szczególnie prezentują urządzenia zigbee, które raportują zmianę stanu parametru zaraz po jego wykryciu.

Obserwując nadsyłane screnschoty na myśl przychodzi mi jeszcze jedna ważna rzecz, a mianowicie rozdzielczość, a poprawniej mówiąc dokładność pomiarowa czujników. Im jest ona mniejsza tym trudniejsze są do zaobserwowania “anomalie”. A ta niecodzienna sytuacja pokazała że w takich przypadkach bardzo dobrze radzą sobie czujniki Aquera.
W mojej ocenie potwierdza to fakt, że jeżeli chcemy szybciej reagować na zmiany środowiskowe sterując automatyzacjami w oparciu o trendy, musimy zainwestować w droższe, ale za to bardziej czułe czujniki.

U mnie też coś tam widać:

Rozumiem, że najlepsze wyniki ma się na WSDCGQ11LM?

No ja akurat używam SJCGQ11LM. Przeznaczony na rynek EU - wg. sprzedawcy.
Mam też czujnik temperatury i wilgotności Tuya i jego czułość i zasięg w stosunku do Aquery to amatorszczyzna.

Na pewno? Wg. Xiaomi SJCGQ11LM control via MQTT | Zigbee2MQTT to czujnik zalania :slight_smile:

1 polubienie

Mea culpa wziąłem symbol z oferty, a faktycznie na odwrocie jest WSDCGQ11LM

Ustrojstwo jest tak czułe że nawet chwycenie w rękę wprowadziło anomalie.

2 polubienia

Też porównywałem wyniki z własnego czujnika Aqara z danymi że stacji “obok”, niestety odczuty ze stacji są co kilka minut więc tego nie da się dokładnie zaobserwować.