Door sensor encja z wideodomofonu Dahua

Dzień dobry, od kilku dni poszukuje pomocy w stworzeniu encji odpowiadającej za przekazanie statusu bramy (otwarta, zamknięta). Mam założony kontaktron na bramie który podłączony jest do wideodomofonu Dahua VTO3211 i pokazuje status bramy na monitorze VTH - działa dobrze i responsywnie, kiedy brama się zamyka czy otwiera odrazu status się zmienia.

I teraz próbuje wydobyć encje. Mam skonfigurowane otwieranie / zamykanie bramy poprzez: Dahua VTO custom integration - Share your Projects! - Home Assistant Community Zapytałem o to autora i otrzymałem wiadomość: Hello, some examples you can find in readme 3, look into lock:

lock:
  - platform: template
    name: Door Lock
    ...

Ale nic nie znalazłem odnośnie encji statusu kontaktrona. Czy ktoś mógłby zadać sobie trudu i zaglądnąć do tego repozytorium, może dla kogoś to będzie banalnie proste… ja zacząłem z HA niedawno dlatego nie potrafię tego ogarnąć. Z góry dziękuję.

Mam zainstalowaną inną integrację i w niej encja binary_sensor.vto_door_status jest już gotowa:

Hej dzięki za odpowiedź. Również ją mam ale mam z nią jakiś problem, tzn nie zczytuje mi statusu bramy za każdym razem. Przykładowo: brama się otworzy i zamknie a w historii encji nic nie mam, brama się otworzy encja pokazuje “otwarte” - brama się zamknie encja pokazuje nadal “otwarte”. Zdarza się to dosyć często, nie wiem od czego to jest zależne chociaz tak jak pisałem wcześniej - na VTH kontaktron działa bardzo dobrze a już w HA ta encja pokazuje głupoty. Jak u Ciebie to wygląda po względem poprawności działania? Pozdrawiam

Nie mam kontaktronu w furtce… więc działa “bezbłędnie”. :joy:

Tzn, w jaki sposób pokazuje Ci status zamknięcia lub otwarcia bez kontaktronu?

Po prostu, żyję bez tej informacji.

Ok dzięki za nic. Może ktoś inny jednak pomoże z tym i nie będzie pisał irytujących postów byle było +1.

Edit: Sam znalazłem problem, zmiana czasu detekcji kontaktronu pomogła tzn trzeba było wydłuzyć w opcjach VTO. Encja działa teraz poprawnie.

Po latach odpowiem. Kontaktron, a nawet dwa połączyłem sobie do ESP32. ESP32 zaprogramowanym tak, aby rozgłaszał temat po MQTT. W ten sposób mam info o tym czy brama jest otwarta czy zamknięta. Generalnie często wykorzystuję sobie różnego rodzaju czujniki wraz z ESP32, czy to otwarcie drzwi, bramy czy okna, nie rozszerzając już takich elementów jak czujnik zmierzchowy, ruchu czy zwykłej temperatury lub wilgotności.