Drukarka Samsung CLP 365W _wybudzenie automatyzacją

Proszę o pomoc

Mam drukarkę Samsung CLP 365W która po zaniku zasilania nie wybudza się i trzeba ja zawsze ręcznie włączać, dodałem ja już do HA i chciałbym zrobić automatyzacje która w jakiś sposób ja wybudzi tylko jak ??

z takich ciekawostek zauważyłem że wybudzić idzie ją przez wydrukowanie z panelu sterowania tej drukarki strony testowej i wtedy drukarka jest aktywna



Spróbuj tak, może się obudzi

rest_command:
  drukarka_pobutka:
    url: "http://192.168.68.xxx"  # Zastąp IP_DRUKARKI ,stałym adresem
    method: GET

Restart HA
Po wywołaniu usługi jest odpowiedź ale czy na Twojej to zadziała :thinking:

Nie miałem styczności z taką lub podobną drukarką, ale pierwsze co bym sprawdził - to czy ma ustawienia WoL i czy WoL ją budzi nawet jeśli nie ma takich ustawień.

Nie działa mi ta komenda wyskakuje jakiś błąd

Brak opcji też WoL w ustawieniach

próbuje w ten sposób też ale to samo

description: ""
mode: single
trigger:
  - device_id: 97a3d111d04d375d954372561a37a85a
    platform: device
    domain: ""
    entity_id: ""
condition:
  - condition: state
    entity_id: binary_sensor.samsung_clp_360_series
    state: "off"
action: []
rest_command:
  drukarka_pobutka:
    url: http://192.168.68.15
    method: GET
alias: Nowa automatyzacja

rest-command masz już skonfigurowane

rest_command:
  drukarka_pobutka:
    url: "http://192.168.68.xxx"  # Zastąp IP_DRUKARKI ,stałym adresem
    method: GET

W automatyce, akcja powinna wyglądać tak:

service: rest_command.drukarka_pobutka
data: {}

Sprawdz w Narzędziach deweloperskich > usługi
Usługa to - `RESTful Command: drukarka_pobutka tylko kliknij “wywołaj usługę”

na wstępie powiem że jestem nowy i nie rozumie do końca HA i albo coś żle robię albo to nie działa

  • automatyzacji nie idzie utworzyć bo wyskakuje błąd jak wyżej

tutaj też nie działa

“prawdz w Narzędziach deweloperskich > usługi
Usługa to - `RESTful Command: drukarka_pobutka tylko kliknij “wywołaj usługę””

Aż taki nowy to nie jesteś, a ta drukarka to chyba jakieś okrojona konstrukcja HP, swoją drogą dziwne, że nie budzi się od WoL próbowałeś w ogóle?

Masz ją wpiętą po kabelku Ethernet do sieci?

Ma jakieś ustawienia zarządzania energią?
pokaż co masz w innych miejscach


bez cloud print’u bo trochę mnie poniosło z ramką, swoją drogą nie wiem czy ta usługa nadal działa (była jakaś aktualizacja firmware może?).

bo akurat strona przywracania ustawień domyślnych to nie wiele mówi o czymkolwiek.

@testxp
Tryb Eko (włącz/wyłącz) załącza/wyłącza czas po jakim drukarka przechodzi w stan sleeping.

Dokonując zmian w …

powodujemy, że ze stanu uśpienia wybudza albo przycisk (na drukarce) lub zdarzenie (np. zadanie wydrukuj z PC). Mój model C480W po zaniku zasilania i włączeniu uruchamia się i jak nie ma nic do roboty prechodzi w stan uśpienia.

A więc tak :

drukarka jest podłączona do PC przez USB i przez sieć wi fi dla innych urządzeń typu telefon , kabel RJ45 nie jest podłączony bo nie korzystam z tej opcji

  • zrobiłem aktualizację drukarki do najnowszej wyskoczyła opcja " pobudka" i od razu ją włączyłem, po wyłączeniu drukarki z sieci i ponownym włączeniu drukarka sama nie wstanie nawet przy wysłaniu dokumentu do drukowania, muszę ją ręcznie włączyć

próbuję ją wybudzić ją przez tą opcję Wake on LAN ale brakło mi już pomysłu :frowning:

Przechwytywanie2
Przechwytywanie3

Wake on LAN

Ten wpis nie dodaje się do automatyki a do pliku konfigurującego configuration.yaml lub w innym pliku jeśli masz “rozbitą” konfiguracje
Po restarcie HA pojawi się dostępny switch o nazwie “SECOO1599E1C889”

To moim zdaniem chyba nie mamy o czym mówić, drukarka wystawia własny AP czy jest podłączona jako klient (infrastructure)?

Jeśli to drugie to czy z poziomu AP widzisz aktywne połączenie z nią przez WIFI gdy jest wyłączona (tzn. w standby po powrocie zasilania)?

tak drukarka jest widoczna podpiąłem ją też teraz do rutera

ruter

wiem Panowie że to nie miejsce żeby mnie uczyć jak instalować drukarkę itp. tylko pytam czy jest jeszcze jakiś sposób wybudzenia jej nawet omijając Wake on LAN, chodzi mi o jakaś automatyzację albo wydrukowanie pustej kartki wtedy się budzi albo nie wiem , jeżeli nie ma innego sposobu to odpuszczę i nie będę zawracał tym głowy

Nie odpuszczaj tak szybko, tylko postaraj się odpowiadać na pytania. @szopen chce się dowiedzieć jakie są możliwości ale bez Twojej pomocy jako właściciela sprzętu nie ma jak pchnąć tematu do przodu. Zawsze możesz użyć np SwitchBot ale nadal nie wiadomo czy Twoja drukarka obsługuje WoL i w jakim stanie sieciowym jest po przywróceniu zasilania.

Ciężko coś z Ciebie wydobyć, nie odpowiadasz na zadawane pytania. Jeśli masz drukarkę podłączoną do routera kablem LAN (nie Wifi), to drukarka po zaniku napięcia wyłączy się a po ponownym podaniu napięcia włączy i ewentualnie przejdzie w stan uśpienia. W takim stanie wybudzi ją zadanie drukowania. Wydrukuje i pójdzie spać (po co ma grzać toner jak nic nie ma do roboty - takie jej zadanie). W stanie uśpienia odpowiada na ping i jest widoczna w sieci.

Czy tak jest u Ciebie ?

Panowie staram się zrozumieć wasze fachowe pytania a więc tak drukarka jest na 100 % podłączona kablem sieciowym rj45 na ruterze widzę ją jako 192.168.100.15 wyłączyłem wi fi na drukarce zostawiłem sam LAN

Drukarka włączona jest odpowiedz

Drukarka wyłączona ON OFF brak odpowiedzi

Kolejny test: wysyłam dokument do drukowania na wyłączonej, drukarka się nie budzi muszę ją ręcznie włączyć ON
Kolejna informacja drukarka jest podłączona jako wyczytałem w ustawieniach : “infrastructure”
Drukarka po ręcznym wyłączeniu znika też na ruterze w sekcji LAN
Drukarka ma też Wi Fi direct
SwitchBot nie zmieści mi się mam drukarkę pod półką prawie

Zacznę od końca - WiFi direct nie zadziała, bo jest niezgodny z zasadami działania HA.

Moim zdaniem test ping jest niemiarodajny jeśli chodzi o WoL, bo on korzysta z niższej warstwy połączenia niż TCP/IP, jeśli umiesz wykonać skan arp to to zrób.
Tabelę arp spod windowsa zobaczysz tak
arp -a

Nie umiem podpowiedzieć jak działa WoWLAN, bo z niego nie korzystam, ale moim zdaniem wymaga połączenia bezprzewodowego w warstwie fizycznej (więc nie wiem czy połączenie musi być aktywne i mieć IP, teoretycznie, powinno wyłączyć samo połączenie z BSSID, ale nie mam doświadczenia, a takie urządzenia jak TV czy amplituner po prostu nie wyłączają karty WiFi, gdy jest aktywny tryb WoWLAN i mają aktywny IP, a nie mam motywacji aby kombinować z innymi urządzeniami).

Natomiast jeśli chodzi o zwykły przewodowy WoL to nie wymaga on IP (więc nie będzie odpowiedzi na ping), bo tu z pewnością połączenie odbywa się ściśle w warstwie sprzętowej - dlatego pakiet magiczny musi zawierać MAC-adress docelowej karty sieciowej oraz czasem konieczne jest podanie adresu broadcastu w sieci, warunek konieczny to ten sam segment fizyczny sieci w którym mają się znaleźć urządzenie budzące i budzone.
jeśli masz maskę 255.255.255.0 (inaczej /24)
to dla sieci w której jest urządzenie o IP 192.168.100.15
adresem broadcastu będzie 192.168.100.255

Być może to jest drukarka GDI (tzw. win-drukarka) i nie ma prawdziwego printserwera.

Od paru lat jest modny trend proekologiczny i np. HP wyłączył w firmware drukarek możliwość pracy bez usypiania, może to powodować też brak możliwości zdalnego wybudzenia.

Dla Windowsa jest np. taka świetna aplikacja do WoL (umożliwia przeskanowanie sieci na poziomie ARP)

(a to co znalazłem w MS Store czy jak on się tam teraz nazywa to jakiś chłam)

jest też sporo apek dla androida, moim zdaniem ta jest OK

Więc metod na stwierdzenie czy WoL działa w czymkolwiek (również w drukarce) jest sporo.
Oczywiście nie jest powiedziane, że to zadziała, ja swojemu HPkowi nie pozwalam usnąć, bo któraś z aktualizacji firmware usunęła opcję budzenia, a ze względu na chmurowe funkcje drukarki nie zamierzam w niej cofać wersji.

1 polubienie

A więc po przetestowaniu wszystkich twoich wskazówek wychodzi na to że tej drukarki w żaden sposób obudzić nie idzie , zostaje mi ręczne włączanie drukarki po zaniku zasilania albo ten SwitchBot i wyciągniecie drukarki w inne miejsce żeby ten robocik się zmieścił