DUAL WAN na Mikrotiku

Po dwóch tygodniach walki ,masy brzydkich wyrazów które poszły udało mi się zrobić tzw DUAL WAN na Mikrotiku.
I nie chodzi o tzw Load Balance bo to mnie akurat nie interesowało w ogóle.
Mój pierwszy ISP to łącze PPPOE 100/10 Mbit z zewnętrznym dynamicznym IP.
Drugi ISP to łącze HFC 600/60 ale za CG-NAT-em Operatora.
DDNS na Mikrotiku działa po pierwszym łączu i tego chciałem natomiast pobieranie odbywa się po łączu drugiego ISP.
Niestety ale nie działa Failover - nie umiem tego zaimplementować ( bo poradniki są na statyczne IP zaś ja mam wszystko dynamicznie )

Nie powiem że droga impreza ( bo utrzymuje dwa łączą ) ale lepszy rydz niż nic.
Jeżeli ktoś zainteresowany to mogę wrzucić reguły z firewalla oraz konfigurację aby to działało…

Jaki masz cel utrzymywania dwóch łącz? Naprawdę 100 Mbps pobierania to dla Ciebie za mało?

Pobierz 100 GB po łączu 600 to zobaczysz różnicę :).
Mi chodziło o cenę bo za 100 jest 65 PLN a za 600 tyle samo.
Wkurzyli mnie tym CG-NAT-em a moje prośby olali całkowicie o danie publicznego IP więc musiałem jakoś ten problem rozwiązać.
Zależało mi też na nie posiadaniu nie konfigurowalnego pseudo routera od ISP.
Dali ale ma tryb mostu więc mój router robi to po co go kupiłem.

Mam Traccara w domu na swoim komputerze a niestety tracer który wysyła do niego dane musi znać IP jakiekolwiek a schowanie mnie za NAT-em powodowało że dane nie trafiały ( bo nie działa usługa DDNS ).

1 polubienie

@Krzyszof_K …czy Twoją metodą mógłbym zrobić coś takiego?
Internet do ISP mam po radiu i bywa, że różnych powodów czasami jego nie ma. Mam modem usb od GSM i w sytuacjach awaryjnych chciałbym go szybko użyć jak źródło dla całej sieci.

To jest bardzo proste akurat tyle że do Mikrotika nie możesz wpiąć każdego modemu na USB.
Posiadam ZTE MF831 i ten działa.
Mikrotik sam przełącza sobie na USB jak po głównym mu nie idzie i wraca do głównego jak się samo podniesie.
Więc jak potrzebujesz to Ci wrzucę krok po kroku co masz zrobić.
Tak miałem zanim wziąłem drugiego ISP czyli modem USB mi robił za łącze awaryjne.

Na początek sprawdzę czy rozpozna “pizdryka”. Mam pół szuflady różnych gratów i ostatecznie nawet na OpenWRT mogę spróbować, jako osobny router wpinany incydentalnie po ETH. Bo w zasadzie nie ma różnicy do będę podłączał.

Wiesz może jak na forum zaznaczyć sobie ten temat abym mógł szybko do niego wrócić? Pytanie ogólne bo zawsze mam problem z odnalezieniem czegoś co było interesujące? :slight_smile:

Edit … Nie wyraziłem się do końca precyzyjnie… Mój “router” znajduje się w antenie na dachu, w domu mam tylko MT-ki jako switch-AP czy to stanowi jakiś problem?

Trzy kropeczki pod postem i symbol flagi lub zakładki.
Tu masz liste modemów które gadają z Mikrotikami :
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Peripherals

@RobinI30 Za trudne dla mnie XD, mam tylko jeden MT.
Pewnie się da tylko jakoś musisz mu wskazać że to ma być przez inny.

1 polubienie

Ok… poćwiczę na osobnym (dedykowanym) i będę prząłaczał kabelek zamiast anteny, niedogodność jest do zniesienia

Dla symulacji wystarczy że mu wyłączysz interfejs - on się kapnie i zrobi to co do niego należy.

I to jest bardzo dobry pomysł :+1: … pójdę dalej i na początek nawet z “palca” mogę przełączać pomiędzy interfejsami …

Jedna uwaga - umieść modem USB na wspólnym intefejsie WAN z radiówką tj.na liście.

Trochę przygasł mój entuzjazm… nie będzie to takie proste jak myślałem na początku. Trzeba zmusić urządzenia sieciowe do zmiany ustawień (DNS itp.) Trochę za wcześnie aby o tym dyskutować …jak sobie nie poradzę to się zgłosze… Dzięki.

Uwierz mi że jest - DNS masz na Mikrotiku ( no chyba że masz Pihole etc ).
On to robi w locie.

Kurczę …jak to wytłumaczyć? Na prawdę nie ma problemu gdy od sieci odłączasz jeden router i z d…y podpinasz drugi… bo tak na początku to sobie wymyśliłem? Jeden z radiem, drugi z GSM i przełączam porty na switchu.

Jak będą miały te samą adresację to nie.

No tak… za dużo kombinuje :slight_smile: