Dwa gniazdka zigbee IG019 nie chcą się połączyć

To moje początki z zigbee w HA. Próbuję sklecić połączenia na trzech kondygnacjach domu (koordynator Sonoff Dongle Plus na 2652P w piwnicy i po minimum gniazdku (IG019) na piętrach). Myślałem, że kupię kilka gniazdek i nie będzie problemu z zasięgiem. Wg definicji zigbee jest siecią typu MESH i dwa urządzenia typu router powinny się połączyć między sobą a tym czasem nie potrafię ich do tego zmusić. Mapa z HA wygląda tak:

Dla testów koordynatora zostawiłem w piwnicy. Jedno gniazdko na parterze (w linii prostej może 4m, ale przez strop) połączyło się z nim, drugie, które jest na piętrze i “optycznie widzi” to pierwsze (może 3 m w linii prostej) za chiny połączyć się z siecią nie chce. Próbowałem ponownie je parować ale nic to nie daje, Macie może jakieś sugestie o co chodzi? Co robię źle?

Spróbuj parować do konkretnego gniazdka przez wybór zamiast “wszystkie” wskazanego
zigbee

W mojej sieci “Lampa zewnętrzna” nie łącz się bezpośredni z koordynatorem lecz przez inne rutery
ScreenShot_20230208205817

Dodając nowe urządzenia robisz to z miejsca docelowego czy parujesz a następnie zanosisz do miejsca docelowego?

Od miesiąca zauważyłem dziwne przypadki z siecią zigbbe
Np. dziś
Przycisk WXKG01LM rozłączył się z siecią według Z2M miał 79% bateria i zasięg 255.
Nie udawało mi się ponownie dodać, wymieniłem baterie i dodał się bez problemu.

I jeszcze jeden niezrozumiały przypadek:
Jest poza siecią

Ale


Działa jako ruter :thinking:
Masz aktualny Zigbee2MQTT: 1.30.1-1

Próbuję parować już w miejscu docelowym i to się nie udaje.
Zigbee2MQTT - Current version: 1.30.1-1, firmware w donglu (koordynatorze) przeflaszowałem do najnowszej wersji. Firmware w gniazdkach też - poprzez OTA z HA.
Ale… Mam wrażenie, że z jednym z gniazdek jest coś nie tak. Po dłuższym przyjrzeniu się potrafi zgubić zasięg już w okolicy 1-1.5m od koordynatora… Jutro zamówię inne (możecie polecić jakieś pewne, sprawdzone?) a to pójdzie pewnie na reklamację.

Z innych ciekawostek:
Screenshot 2023-02-08 at 22-45-24 Zigbee2MQTT – Home Assistant

Też takie coś czasem, po kilku kliknięciach, macie na pulpicie dodatku zigbee w HA?

Powinno być tak:
Screenshot 2023-02-08 at 23-39-50 Zigbee2MQTT – Home Assistant

image
Wg opisu typu masz takie czyli nowszy wypust.
Mam takowe i mi działają bez problemu ale nie mam na nich opcji dziecięcej

Tak je widzi integracja Z2M w wersji pomarańczowej:

A tak się przedstawiają w wersji zielonej:

Aby dokończyć temat daję znać, że gniazdko było uszkodzone. Z ciekawostek, kupiłem 2 kolejne - jedno najtańsze jakie znalazłem czyli w LIDLU. Chyba jest to starsza wersja bo nie pokazuje np. zużycia energii. Drugie RTX czyli w sumie ten sam rzut jakie było uszkodzone. Gniazdko z lidla w porównaniu do rtx’a jest ogromne ale… jego zasięg jest 2 może 3 krotnie lepszy niż tych z alledrogo więc jak ktoś potrzebuje gniazdko, które również ma być dobrym rozszerzeniem zasięgu - polecam.

@Jack80 Lidl ma wersje z pomiarem i bez. W cenie chyba 10 PLNów różnicy. Mam 3 szt. tych z pomiarem. Fakt, wielkość robi wrażenie.