Dwa routery spięte kablem jak skonfigurować pod HA

Witam. Chcę sobie postawić serwer HA na dell-u wyse 3040 jednak mam problemu z ustawieniem routera, a właściwie nie wiem jak to zrobić. Router główny to Router Play BOX NET któremu wyłączyłem wifi 2,4/5 bo nie będę korzystał. Do portu LAN mam wpięty kabel który idzie do routera Xiaomi ax3200 z którego będę korzystał. Dell wyse będzie wpięty własnie do tego urządzenia kabelkiem. Xiaomi nie jest w trybie bridge ani ap, bo wtedy stracę możliwość włączania z poziomu aplikacji np. sieci dla gości. Jak podłączyłem kabelek do portu WAN to chodzi. Ale nie wiem o jaką instrukcję względem adresów IP i całej reszty mam się opierać. Już tyle tego naczytałem, że mam ochotę zrezygnować. Czy jest ktoś w stanie mi tu napisać co i jak?

Proponuję w Play Box wyłączyć wifi tak jak to zrobiłeś, do jego portu LAN wpiąć kabelek i podpiąć go do portu WAN Xiaomi. Xiaomi ustawić w trybie routera i wtedy resztę sieci domowej podpinasz do Xiaomi tak jakby wogóle tego Play Box nie było. Jeśli masz zewnętrzne IP to w Play Box w DMZ ustaw sobie IP tego Xiaomi.

1 polubienie

A DHCP ma być włączone na Xiaomi czy na tym od play? I czy gdzieś statyczne IP dla Xiaomi mam ustawić?

Na Xiaomi musi być dhcp, na Play box nie ma znaczenia, bo jedyne urządzenie jakie do niego będzie podpięte to Xiaomi, tylko jeśli wyłączysz dhcp na Play Box to w xiaomi musisz ręcznie wpisać dane w zakładce WAN.

Dokładnie i dlatego polecam zostawić włączony serwer DHCP (szczególnie początkującym w dziedzinie sieci).

Natomiast jeśli chodzi o ważne sprawy, to podsieci LAN na obu routerach muszą być różne, @Dawid3 nie podałeś jednoznacznej nazwy sprzętu operatora.

Jeśli router dostawcy to “PLAY BOX NET router FTTH
to standardowo jest on pod IP
192.168.0.1
i rozgłasza sieć LAN 192.168.0.0/24

a zatem drugi router (Xiaomi ax3200), niestety nie ma do niego sensownej instrukcji online a wręcz tam gdzie spodziewałem się znaleźć jakąś nie ma nic…

ale do rzeczy
jego LAN zdecydowanie NIE może być ustawiony na 192.168.0.0/24 bo wtedy będzie konflikt routingu

Generalnie to chyba Xiaomi fabrycznie mają 192.168.31.0/24 ??? ale nie wiem czy wszystkie i czy dobrze pamiętam.

Więc to do sprawdzenia i podania w poście.

Jakkolwiek @Dawid3 moim zdaniem jeśli będziesz się opierał na konfigurowaniu sprzętu z chmurowych aplikacji to daleko nie ujedziesz, ten router ma jakieś web-GUI?

Generalnie w routerze operatora wykorzystujesz tylko jedno gniazdo LAN i łączysz do portu WAN drugiego routera kablem.
Jeśli podłączysz cokolwiek do innych portów LAN tego Playowskiego routera cokolwiek, to nie będzie się znajdowało w tej samej sieci co planowany HA, więc ewentualne integrowanie takiego sprzętu będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe.


mały OFF TOPIC

To NIE jest najlepszy wybór sprzętu - może napiszę wprost - to ZŁY wybór, szczególnie w takich konfiguracjach w jakich on występuje fabrycznie, a nie ma żadnych opcji rozbudowy (wlutowany RAM 2GB i eMMC 8GB lub 16GB), brak gniazda dedykowanego dla ssd. Do dramatycznie słabego Atoma się nie czepiam, może wystarczy, 2GB RAMu na dziś wystarcza do niezbyt rozbuchanych instalacji, ale 8 czy 16 GB na składowanie danych to niestety zdecydowanie za mało.

Jedyna opcja rozbudowy to pajęczarstwo USB lub karkołomne konstrukcje na bazie slotu m.2 key E

tu gość przelutowuje kość eMMC, ale skoro pytasz o podstawową konfigurację sieci, to chyba nie jesteś hardkorem, który zwykł lutować BGA

tu za to gość do upgrade wykorzystuje przelotkę m.2 key E → TF

na slocie karty WiFi (m.2 key E) zwykle jest wyprowadzone pcie 1x oraz SDIO (z którego korzysta rozwiązanie powyżej), ale NIE zawiera sata, więc pozostaje tylko opcja ssd pcie, z którego nie wiadomo czy się da zabootować… (oczywiście można system zainstalować na eMMC, a dodatkowy dysk użyć tylko na dane, ale nie dam przecież gwarancji, że w ogóle uda się uruchomić ssd)

Być może się da zastosować konwerter m.2 key E → m.2 key B+M lub m.2 key E → m.2 key M, przypomnę że slot karty bezprzewodowej mieści co najwyżej m.2
ale tu jest pewna zdrada - tam nie ma miejsca na montaż czegoś dodatkowego, więc chyba obróbka obudowy Dremelem itp. to konieczność.

edit, na tym slocie m.2 E co jest niespotykane w większości konstrukcji nie ma dostępnego pcie, więc zapominamy o dysku - tu cytacik z Davida Parkinsona autora serwisu parkytowers (link jest wyżej, a ten gość jest wiarygodnym źródłem informacji)

Note the SDIO interface above. Whilst a M.2 E slot can support 2x PCIe x1, USB2.0, I2C, SDIO, UART and PCM interfaces, the slot on the 3040 only supports SDIO.

By far the majority of wireless cards use a PCIe interface for WiFi and USB for Bluetooth. None of these will work in the 3040.

Podsumowując - jeśli jeszcze nie masz tego sprzętu to nie kupuj i przemyśl czy chcesz się pchać w takie karkołomne rozwiązania.

1 polubienie

Ale ja nie będę miał nie wiadomo jak rozbudowanego systemu.radar fp2 kilka żarówek gniazdek itp. ma tylko zapalać i gasić według harmonogramu lub bieżącej aktywności w domu. Ma być małe tanie i oszczędne. Tu gdzie mieszkam jest duży remont drogi który jeszcze długo będzie trwał, i często internet zanika. I olewam lokalne huby centralki bo taki HA mnie Rawie nie ograniczaja w doborze sprzetu. Akwarium itp. chcę, żeby mieszkanie miało niezaburzony cykl. A instalacja na dysku SSD. Druga sprawa, że proxmoxa nie chce aię zainstalować na MMC. Będę próbował wieczorem/jutro.

Czyli w playowym routerze ustawiam dmz na IP od Xiaomi . Do Xiaomi podłączam della i wtedy instaluje proxmoxa itd. a do playowskiego routera dwa kabelki, jeden do Xiaomi a drugi do stacjonarnego, bo chce go mieć wyizolowanego. :slight_smile: w Xiaomi nic nie zmieniałem właściwie, a playowym DHCP też mam zostawione jak było bo być może wykorzystam porty USB na dysk sieciowy. Potem będę próbował.

Tak

DMZ nie jest obowiązkowe, zależy czy będziesz wystawiał jakieś serwisy do internetu, jeśli jesteś początkujący to sugeruję tego nie robić.

Nie chcesz. To rzucanie sobie kłód pod nogi. Nie tędy droga.
Chyba nie za wiele rozumiesz, gdy będziesz sieci ogarniał po mistrzowsku, wtedy możesz pomyśleć o rozdzieleniu sieci, ale raczej nie w ten sposób.
Wręcz z komputera nie dostaniesz się do swojego HA lokalnie bez serwisów pośredniczących (tunel/VPN itd.) czyli za pośrednictwem internetu, a to kompletnie bez sensu, bo dostęp lokalny jest kluczowy, zdalny dostęp to tylko rozszerzenie funkcjonalności podstawowej i do tego nie trzeba ani otwierać portów, ani swojej sieci by można było ją przeglądać od strony internetu…

Proxmoxa na sprzęcie z 2GB RAMu???

Sam HAOS do sprawnego działania w 2024 roku potrzebuje 2GB, proxmox drugie 2GB, a RAM nie jest z gumy - na sprzęcie z wlutowanym RAMem to nie poszalejesz, bo nie wrzucisz tam ani 8GB ani nawet 4GB co byłoby planem minimum dla proxmoxa
Pewnie czytałeś jakieś tutoriale sprzed 10 lat, gdy istotnie dało się wykorzystać 32-bitowy sprzęt z 512MB RAM, ale to minęło i nie wróci.

Jeśli już to sugeruję HAOS-generic (instalowany bezpośrednio na sprzęcie, a nie w wirtualizatorze), ewentualnie rozwiązania dla urodzonych linuxiarzy typu instalacja gołego core na jakimś Debianie czy instalacja Supervised (gdzie też trzeba sobie samemu dbać o OS).

To też jest niezrozumiale, bo nawet na bazie HA można zbudować prościutki NAS dużo sensowniejszy niż to co zdołasz wykrzesać z typowego domowego routera.

Jakkolwiek nad bazą sprzętową dla HA to powinieneś się zastanowić, bo 2W TDP przy technologii 14nm jest kulą u nogi dla wydajności (nawet biorąc od uwagę, że nie planujesz rozbudowanej instalacji, ale w miarę jedzenia apetyt rośnie, a na za słabym sprzęcie możesz się zniechęcić, gdybyś na ten komputer wydał choć tyle ile dałeś za router… ale te proporcje chyba były zachwiane)
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/93361/intel-atom-x5-z8350-processor-2m-cache-up-to-1-92-ghz.html

PS edytowałem też posta wyżej jak się okazuje nie ma opcji na ssd (nie miałem czasu podrążyć tematu wcześniej, a nawet wrzucałem linka z kluczowymi informacjami, tylko nie miałem czasu na dogłębne czytanie, a się zastanawiałem czemu już 5 lat temu ten model Della był u mnie na “czarnej liście” sprzętu pod HA, tylko już nie pamiętałem, że ma takie pułapki - wtedy w moim researchu wygrał NUC6CAYH też bazujący na procu 14nm i to celeronku, ale znacznie wydajniejszym od tego Atoma, w ogóle w tym roku będę wymieniał go na mocniejszy sprzęt w mojej nieco większej instalacji HA, bo zaczyna mi brakować do niektórych zadań wydajności procka, a warto zauważyć, że J3455 jest nieco wydajniejszy na papierze, ale na całokształt wydajności nie wpływa sam procek, ale całość maksymalnie okrojonej konstrukcji wyse 3040 więc wydajnościowo wypada jeszcze słabiej od budżetowego NUCa 6 generacji, w którym jest i miejsce na dysk i możliwość dołożenia RAMu nawet pod rozbudowaną wirtualizację).