Dwu klik łącznika pojedynczego wywołanie funkcji

Witam.

Jestem tutaj nowy i zaczynam dopiero swoje automatyzacje.
Szacun Artur, dużo rzeczy dowiedziałem się z Twoich poradników!
Mam temat i nie wiem jak go rozwiązać, mianowicie:
Potrzebuje załączyć wentylator na 10 minut w łazience (jest na sonoff switch) gdy kliknę zał/wył/zał/wył przełącznik dopuszkowy sonoff mini.
Jaką funkcją wywołać ten proces?

Pozdrawiam.

Nie za bardzo rozumiem co napisałeś ale chciałbyś aby po włączeniu wentylatora wyłączał się po 10 minutach?

Chcesz aby po jednym “załącz” działał cały czas, ale po dwóch cyklach “załącz” żeby uruchamiała się automatyzacja i działał tylko 10 min?

Mam w puszcze pod wyłącznikiem typu zał/wył (standardowy wyłącznik scienny) sonoffa mini który steruje światłem.
Chciałbym mieć możliwość wymuszenia zalaczenia wentylatora z tego wyłącznika. Tj sekwencja zal 1x wyl 1x zal 1x wyl 1x zalacza mi wentylator powiedzmy na 10 min.

Czemu uparłeś się na jakąś dziwną “sekwencję” wykonywaną tym przyciskiem? Piszesz

Rozumiem że chcesz aby to było tylko wtedy kiedy zrobisz tą “sekwencję” nie za każdym razem jak załączysz światło?

Dokładnie tak, taką sekwencją.
Czyli, wychodzę z łazienki i wyłączam światło. W tym momencie stwierdzam, że potrzebuje jeszcze załączyć sam wentylator bez światła i robię tą sekwencję. Światło mam wyłączone a wentylator chodzi jeszcze przez 10 min.

To zapewne w NOD-RED da się ogarnąć, niestety ja na tą chwile nie znam na tyle nodów żeby podpowiedzieć który do tego się nadaje, ale na pewno musisz też mieć ten wentylator podpięty do np. takiego sonoffa basic ;] ale to zapewne wiesz. :wink: Oczywiście nie tego co steruje światłem, tylko osobnego.

Wentylator mam podpięty pod Sonoff basic (mam encje w HA). Na wyłącznik też mam encje (Sonoff mini).

No to teraz trzeba dopasować noda w NODRED który będzie zliczał stany w określonym czasie np 5s. Jak warunek np. dwóch stanów ON spełni założenie zmieszczenia się w 5s to wysyła wiadomość o załączeniu się do encji od wentylatora :wink: Ale tak jak pisałem wyżej, nie znam wszystkich nawet tych co są standardowo zainstalowane w NODRED a co dopiero 3k pozostałych :wink:

Zdajesz sobie sprawę, że ta sekwencja nie może powodować załączania i wyłączania światła (tak zakładam bo po wyjsciu chcesz tylko włączyć wentylator) czyli musi być również uwzględniona w procesie normalnego zał/wył światła.
Osobiście unikam takich kombinacji, po prostu po wyjściu jeszcze przez 10 minut dziala wentylator - nie szkodzi, że będzie się kręcił po każdym wyjsciu, nie muszę się zastanawiać czy go włączyć, nie tracę czasu na wieloklik, upraszczam do minimum proste czynności.

Nie będzie mi przeszkadzało jak światło się zał, wył, zał i wył. To bedzie funkcja, która bedę stosował sporadycznie ale chce jakoś ją załączać.
Powiedzcie mi, która funkcja w NODE-RED będzie zliczać stany?

Zajrzy tutaj skopiuj node z końca postu resztę musisz dostosować do swoich potrzeb
Nodered

nie lepiej dokupić : Pilot

  • Dla każdego przycisku można zdefiniować 3 różne zdarzenia

Pilot jest świetny ale w przypadku problemów z HA niestety nie można włączyć światła. Wiem coś o tym bo wlasnie padł mi soft na raspberry i stawiam od nowa HA. Niestety w toalecie i w sypialni mam piloty i żona krzyczy, że nie może zapalić światła…

@szybki76 na tych sonofach masz tasmotę? Jeżeli tak to możesz założyć włącznik dzwonkowy i ustawić kilka akcji (1x, 2x, 3x wciśnięcie i hold)

Hej.

Nie ma Tasmoty ale zastanawiam się czy nie pozmieniac tam gdzie potrzebuje. Musze przećwiczyć to wpierw. Ale dobry pomysł! Dzieki
Czy programowanie moge zrobic tym samym urządzeniem co chce kupić do programowania Sonoff bridge?

Oczywiście.
Ja na wszystkich ESP wrzuciłem tasmotę i jestem naprawdę zadowolony.

Myślę że dwa nody i jest to do ogarnięcia:)
Pierwszy to nod timer który spowolni msg o 2s lecący od włącznika światła do wentylatora. A drugi nod Simple Gate który zatrzyma wiadomość lecąca do wentylatora gdy światło jest wlaczone:)

Dziękuje, jutro to sprawdzę czy zadziała. dam znać.