Dziwne zachowanie funcji Call service --> Input Number: Increment / Decrement

Korzystając porad Artura próbowałem wykonać zwiększenie zmiennej za pomocą Call Service i serwisu Input Number: Increment /Decrement.
Niestety jeśli step ustawimy np 0.1 to dzieją się cuda - przykład poniżej:

Oczywiście czasami jest to “prawie” wartość - np. mogło bybyć 762,19999999997

Znalazłem na sieci że jest to jakby usterka Pythona - ktoś wie jak to obejść - wymyśliłem na szybko że zrobię macierz i będę śmigał po przełączaniu pól z wpisanymi na stałe wartościami ale to trochę drewniane

…co ? ! :flushed: …normalne zachowanie zmiennych float, zaokrąglijj do jednego po przecinku.

Pytanie do speca @RobinI30 . Zaznaczam że działało to dobrze do którejś aktualizacji HA lub NR

input_number

circadian_kelvin:
    name: Circadian Kelvin
    min: 2200
    max: 6500
    step: 1

Wyświetlany wynik w HA
Screenshot - 08.02.2023 , 18_44_21

Ręczne sterowanie mieści się w zadanym zakresie circadian_kelvin:
NR
Screenshot - 08.02.2023 , 18_46_22

Nice nie było zmieniane w kodzie NR. Gdzie szukać błędu ?

Wyjście do call_service

Zaznacz ten ptaszek “zaokrąglij do najbliższej całkowitej”
Co jest źródłem a co przeznaczeniem tego payload?

sun.sun
Screenshot - 08.02.2023 , 19_12_58

circadian rhythms

Mam wersję HA 2023.1.1. Zrobiłem pomocnika imput_number z krokiem 0,1 , który nic nie robi.
Gdy nim suwam, wartości są z jednym miejscem po przecinku.
Zrób podobny test. Jeśli jest inaczej to wskazuje jakąś wrzutkę w samych HA i musiałbym zajrzeć do jego źródeł.
Mógłbyś pokazać obrazek tego flow? Łatwiej byłoby zrozumieć, bo na razie nie czuje w czym problem.

Zrobiłem prosty test
round1
dla danych podobnych do twoich

Z zaokrąglaniem i bez z taki skutkiem.

wygląda poprawnie.

Więc gdy u Ciebie nod range nie zaokrągla to przepuść payload przez funkcję która to zrobi.

Chyba, że w dalszym ciągu nie rozumiem problemu? :wink:

1 polubienie

Dzięki ptasze załatwił sprawę.

Zawsze nie mogę się nadziwić, że używacie do elementarnych funkcji jakiś “dziwnych” nodów lub palet. :slight_smile: … to proszenie się o kłopoty.