Dziwne zachowanie głowicy gtz04

Witam. Posiadam Home assistant postawiony na proxmox z kordynatorem zigbee conbee II. Koordynator pracuje na z2m. Na chwilę obecną mam spięte 1 urządzenie, glowica termostatyczna gtz04 tuya. Wszystko działa poprawnie ale przez 2 miesiące miałem 2 sytuacje gdzie glowica się “zawiesiła” . Nie odpowiadała na zmiany w HA ale UWAGA: jak zmieniłem na głowicy temperaturę to w HA wartości się zmieniały. Reset HA ani całego serwera nic nie dawał. Dopiero wyjdzie baterii w głowicy pomogło. Były to 2 sytuacje w czasie 2 m-cy. Nie mam innych głowic, planowałem zakupić więcej po testach ale teraz sam nie wiem. 1 usterka była na oryginalnym sofcie głowicy a 2 po aktualizacji OTA. Czy ktoś ma jakiś pomysł gdzie szukać przyczyny?

Edit:

Po kolejnym miesiącu używania tej głowicy znowu to samo, nie odpowiada na zmiany w HA ale jak zmieniam coś na głowicy to HA odbiera info. Przypuszczając że to wina głowicy połączyłem się klientem MQTTLens do brokera MQTT aby sprawdzić co się dzieje.
Przypadek 1
Zmiana stanu bezpośredni na głowicy powoduje poprawne przesłanie pakietu danych i zmiany w HA
Przypadek 2
Zmiana ustawień w HA nic nie powoduje, żadne dane nie lecą ale wygląda to tak jakby głowica nie odpowiadała
Przypadek 3
Wysłanie pakietu danych bezpośrednio z MQTTLens powoduje że głowica odpowiada swoim stanem, czyli nie zmienia żadnych wartości ale ramki dziwnie się dublują, tak jakby jakieś zaległe ramki z HA szły.
Rozwiązanie:
Wpadłem na pomysł żeby wysłać pustą wiadomość pod temat głowicy w nadziei że bufor odbiorczy sie “oczyści” (kiedyś miałem podobną sytuację z jakimś modułem, jak komunikacja poszła w krzaki to co bym nie wysyłał to nie działo, dopiero po pustej ramce wracało do normy). Okazało się że to był strzał w 10 głowica pracuje bez zarzutów. teraz jedyne co zrobić to klawisz w HA do resetu głowic.

Ramka danych do głowicy:
Temat:zigbee2mqtt/Bawialnia
Wiadomość:
{
“auto_lock”: “MANUAL”,
“away_mode”: “OFF”,
“away_preset_days”: 1,
“away_preset_temperature”: 16,
“battery_low”: false,
“boost_time”: 100,
“child_lock”: “UNLOCK”,
“comfort_temperature”: 20,
“current_heating_setpoint”: 22.5,
“eco_temperature”: 16,
“force”: “normal”,
“holidays”: [
{
“hour”: 6,
“minute”: 0,
“temperature”: 20
},
{
“hour”: 8,
“minute”: 0,
“temperature”: 16
},
{
“hour”: 10,
“minute”: 30,
“temperature”: 16
},
{
“hour”: 12,
“minute”: 30,
“temperature”: 16
},
{
“hour”: 17,
“minute”: 30,
“temperature”: 20
},
{
“hour”: 22,
“minute”: 0,
“temperature”: 16
}
],
“linkquality”: 207,
“local_temperature”: 23,
“local_temperature_calibration”: 0,
“max_temperature”: 28,
“min_temperature”: 5,
“position”: 25,
“preset”: “manual”,
“system_mode”: “auto”,
“update”: {
“state”: “idle”
},
“update_available”: false,
“valve_detection”: null,
“week”: “5+2”,
“window_detection”: “OFF”,
“window_detection_params”: {
“minutes”: 87,
“temperature”: 2
},
“workdays”: [
{
“hour”: 6,
“minute”: 0,
“temperature”: 20
},
{
“hour”: 8,
“minute”: 0,
“temperature”: 16
},
{
“hour”: 11,
“minute”: 30,
“temperature”: 16
},
{
“hour”: 12,
“minute”: 30,
“temperature”: 16
},
{
“hour”: 17,
“minute”: 30,
“temperature”: 20
},
{
“hour”: 22,
“minute”: 0,
“temperature”: 16
}
]
}

Piszę bo może ktoś ma/miał podobny problem.
Pozdrawiam
Łukasz

@Uciox edytuj Swoje posty - nie pisz jednego pod drugim !