Dzwonek bez baterii (kinetyczny?)

Mam bezprzewodowy dzwonek do drzwi. Odbiornik wpina się do gniazdka 230 a przycisk na zewnątrz (działa bez baterii), zasięg do 150m. Kojarzy ktoś może czy można w jakiś sposób odczytać sygnał z takiego przycisku kinetycznego? Chciałbym go zintegrować z HA :slight_smile:

hejka, najpierw luknij do instrukcji czy gada on na 433,92MHz, to wtedy mógłbyś go próbować nasłuchiwać przez sonof Bridge na tasmocie a i to może być nie wystarczające jak ma sygnał kodowany, zrób własny dzwonek na HA

niestety nie mam instrukcji. Mam tego sonoff-a RF. Próbowałem nauczyć no oryginalnym sofcie i nie wyłapuje . Na tasmocie może zadziałać ?

na tasmocie masz coś takiego jak konsola i tam pokazuje ci wszystko co odczyta w swoim zasięgu

Dzięki za info, wypróbuję :slight_smile:

Posiadam taki dzwonek:


i do tematu podszedłem inaczej. Do dzwonka właściwego (to co wpinamy do 230V) dołożyłem Wemos D1 mini z Tasmotą. Miejsce jest, a na płytce znalazłem 5V (lub 3,3 V, nie pamiętam) wiec temat zasilania odpadł. Odszukałem pin, który daje sygnał zadziałania dzwonka i przez optoizolator podłączyłem do GPIO Wemosa i skonfigurowałem jako przycisk.

Wgrałem tasmote na rf bridge ale niestety mój dzwonek nie jest chyba na rf, ale bridge z tasmotą przyda się do innych rzeczy :slight_smile:
@wusiu dzięki za podpowiedź zaraz rozbieram swojego :slight_smile: mam akurat wolnego wemos mini.
Czyli stworzyłeś sobie w ha przycisk do włączania tego dzwonka ? Da się wyłapać jakoś kiedy ten przycisk który jest na zewnątrz jest wciskany ?

Muszę się poprawić. Wejście GPIO skonfigurowałem jako switch, a nie button.
Encja switch zmienia stan z OFF na ON w momencie odbierania sygnału z przycisku, więc można nawet wyłapać ile razy został naciśnięty przycisk dzwonka.
Osobiście mam automatyzację w NodeRED gdzie jeśli wykryje stan ON wykonuje zadane polecenie. W moim przypadku powiadomienia na telefony i komunikaty w głośnikach.

Fajna opcja też właśnie chodzi mi o powiadomienie na głośnik.
Rozkręciłem swój, narazie udało mi uruchomić odbiornik dzwonka na 5v :slight_smile: także już nie będzie tak grozie jak bawić się pod 230 xD
Teraz jak tak na to patrzę to można by z tego dzwonka też zrobić mini media_player :slight_smile: pobawię się :slight_smile:

@wusiu mógłbyś mi powiedzieć jak znalazłeś ten pin odpowiedzialny za sygnał ?

Prostacko mierzyłem napięcia na różnych punktach do GND jednocześnie naciskając przycisk.

Właśnie też tak kombinowałem, jeśli wcisnę przycisk fizyczny (do zmiany melodii) to z 5v napięcie spada do 0, podczas trzymania . Ale do bezprzewodowego nie mogę znaleźć punktu. Ale popróbuje jeszcze.
Jak wemos odczytuje takie zmiany ? Dobrze czytałem że działa to jako “high” i “low”? Tzn. przy mały napięciu daje np. 1 a na dużym np. 0 ?
Sorry za takie pytania ale nie siedziałem za dużo z Arduino itp. jedyne co to wygrywałem to kod na ledy itp takie tam zabawy :slight_smile:, nic zaawansowanego.

Coś takiego? powinno włączyć wbudowaną diodę z esp/wemos po zmianie napięcia pinu wg. moich założeń, jeśli dobrze to zrozumiałem.

// constants won't change. They're used here to set pin numbers:
const int buttonPin = 2;     // the number of the pushbutton pin
const int ledPin =  13;      // the number of the LED pin

// variables will change:
int buttonState = 0;         // variable for reading the pushbutton status

void setup() {
  // initialize the LED pin as an output:
  pinMode(ledPin, OUTPUT);
  // initialize the pushbutton pin as an input:
  pinMode(buttonPin, INPUT);

// custom
  pinMode(LED_BUILTIN, OUTPUT);
  
}

void loop() {
  // read the state of the pushbutton value:
  buttonState = digitalRead(buttonPin);

  // check if the pushbutton is pressed. If it is, the buttonState is HIGH:
  if (buttonState == HIGH) {
    // turn LED on:
    digitalWrite(LED_BUILTIN, HIGH);
  } else {
    // turn LED off:
    digitalWrite(LED_BUILTIN, LOW);
  }
}

Udało się zrobić :slight_smile:
@wusiu wielkie dzięki za naprowadzenie.
Znalazłem pin miernikiem, przy wciśnięciu przycisku pin dawał 5v na miernik. podłączyłem pod esp32 pin 18. Następnie wgrałem espHome i dodałem jako sensor.
Można też wgrać kod przez arduino ide korzystając z przykładu GIPOInteruption, a z esp home chyba łatwiej potem zintegrować z HA.


Tak to działa, stan wysoki gdy jest napięcie i niski gdy go brak na pinie. Jednak radziłbym odseparować sygnał do ESP od układu dzwonka. Na piny ESP podaje się 3,3V więc 5V grozi spaleniem układu. Ja, jak już wspomniałem, odseparowałem to optoizolatorem. Wejście zasilone jest napięciem dzwonka które pojawia się po naciśnięciu przycisku, a wyjście zwiera GND i GPIO w ESP. Poza tym eliminuje to ewentualne zakłócenia. Można by to prościej załatwić małym przekaźnikiem na 5V, ale może być problem z obciążeniem prądowym.

Muszę doczytać co to jest optoizolator :slight_smile: , widzę że masz dużą widzę w tym zakresie, dzięki wielkie za wskazówki @wusiu. BTW ile to się człowiek może na forum nauczyć :slight_smile: A żona się mnie pyta jak ja to zrobiłem że google gada jak ktoś dzwonkiem dzwoni hehe :slight_smile:

i przy okazji szczeka “pies z głośnika” :smile:

1 polubienie