Eksport danych z bazy InfluxDB

Hej!
Dane z HA długoterminowe zapisuję z dodatkowej bazie. Używam InfluxDB jako dodatku (GitHub - hassio-addons/addon-influxdb: InfluxDB - Home Assistant Community Add-ons). Domyślnie zapytanie do bazy o dane z sensora wygląda następująco:

SELECT mean("value") AS "mean_value" FROM "home_assistant"."autogen"."%" WHERE time > :dashboardTime: AND time < :upperDashboardTime: AND "entity_id"='parter_pokoj_humidity' GROUP BY time(:interval:) FILL(null)

i w zasadzie dane się eksportują, ale… jest ich coś mało, otrzymuję dane z sensora w odstępach ok. 12-godzinnych (1-2 odczyty na dobę). A wiem że na pewno jest tego więcej! W dodatku z jakimiś uśrednieniami czy coś…
obraz

Modyfikuję więc zapytanie, aby baza dała mi odczyty co np. minutę:

SELECT mean("value") AS "mean_value" FROM "home_assistant"."autogen"."%" WHERE time > :dashboardTime: AND time < :upperDashboardTime: AND "entity_id"='parter_pokoj_humidity' GROUP BY time(1m) FILL(null)

… i jest lepiej, tzn gorzej :slight_smile: Baza zwraca mi dane w odstępach minutowych, ale jak nie ma danych z sensora, to zostawia puste pole. Otrzymuję więc plik 10MB danych, gdzie może jest 10% danych, a reszta to puste pola:
obraz

Czy jest więc jakiś sposób aby wyciągnąć tylko to co wysłał do bazy sensor, bez jakichś interpolacji i sztucznego zawyżania rozdzielczości czasowej?

Może to tak ma działać? Kojarzę, że optymalizacja współpracy HA z DB polegała między innymi na zapisie tylko jeśli wskazanie się zmieniło. Jest duże prawdopodobieństwo, że to zmyślam albo jednak to resztki pamięci po czytaniu bloga HA z kolejnymi wydaniami.

Sprawdź to samo zapytanie dla bazy HA, czy już na tym etapie dane są obcinane jak napisał @angler .

A jaki to sensor?

Zapytania są w zasadzie identyczne. Baza HA ma “najdokładniejsze” dane, czyli jak sensor wysyła dane co 5sek, to mam co 5 sek. Jak co godzinę to mam co godzinę, a jak wtedy jak zmieni się wartość - to dopiero jak coś się zmieni.

Więc ewidentnie InfluxDB “dodaje” coś przy eksporcie - a ja właśnie chcę żeby nic nie kombinował tylko dał co ma :slight_smile: Teraz “puste” dane usuwam przy analizie programowo, ale to dodatkowa kombinacja.

Sensory najróżniejsze, od chińskich czujek na ZB, gniazdek “smart” po szybkość wentylacji.

Są takie sensory bateryjne co wysylaja dane co 5 sekund?

Nie wiem, wątpię :slight_smile: Moje ZB wysyłają dopiero jak się zmieni odczytywana wartość, min 5min. Ale czujki ruchu to min co 10 sek zdaje się. Co 5 sek mam pomiar prądu (ZAMEL).

Oczywiście, że są - BLE może działać z takimi częstościami przesyłania danych, tylko to nie ma sensu bo zanadto żre baterię…