Encja niedostępna (w nocy) - jak ustawić jej dostępność? (fotowoltaika)

Zintegrowałem falownik Growatt za pomocą protokołu modbus przez RS-485 o czym można przeczytać w tym wątku: RS485: Energia + Growatt + Eastron SDM630 Modbus V2

Zacząłem się zastanawiać co można zrobić w HA aby nie wyświetlał się komunikat “encja niedostępna”.

Gdy falownik działa (czyli w ciągu dnia) to HA spokojnie go odpytuje i wszystkie dane są z niego pięknie pobierane. Odpowiednio ustawiłem też encje dzięki czemu ładnie wszystko się wyświetla w panelu energy.

Problem pojawia się gdy zachodzi słońce. Inwerter wówczas się wyłącza przez co HA wyświetla “encja niedostępna”. Można to zaobserwować np na tych wykresach:
image


Co mogę zrobić w aby wieczorem (gdy falownik jest wyłączony) w panelu HA widzieć produkcję z danego dnia, produkcję całkowitą itp?

Chodzi mi o to aby HA wyświetlał ostatni stan gdy encja była dostępna.

Przykładowa encja wygląda tak

# Total generate energy (high) 0.1 kWh - 56 - Eac total L
- name: G10KTL3X Total generate energy L
  unit_of_measurement: kWh
  slave: 1
  address: 56
  input_type: input
  count: 1
  data_type: uint16
  precision: 1
  scale: 0.1
  scan_interval: 59
  device_class: energy
  state_class: total

“Przepuść” ten sensor przez Utility Meter - Home Assistant
Np.

utility_meter:

  daily_energy:
    source: sensor.licznik_1_energy
    cycle: daily

  weekly_energy:  
    source: sensor.licznik_1_energy
    cycle: weekly

  monthly_energy:
    source: sensor.licznik_1_energy
    cycle: monthly
    
  yearly_energy:  
    source: sensor.licznik_1_energy
    cycle: yearly

Jeżeli chodzi o kosmetykę Frontend to możesz użyć Conditional Card z HACS lub card-mod

Temat jest z roku 22 lecz chciałbym dopytać co zrobiłem nie tak i jak to mogę naprawić. Również miałem ten problem i przepuściłem przez utility meter. Wszystko było widoczne. Teraz od jakiegoś czasu wyświetla mi encje z utility jako niedostępny. Po restarcie HA wszystko jest widoczne. Czy jest może jakieś ustawienie w Studio Code Serwer? Podejrzewam że to się stało po którejś aktualizacji. Proszę o jakąś podpowiedz

Spróbuj tworząc Pomocnika - tworzysz nową encję, użyj “połączenie stanu kilku sensorów”, dodajesz ten sensor który “znika” jako “encję wejściową” i ustawiasz "charakterystykę statyczną na “ostatnio zaktualizowane”.

Edit: wada tego rozwiązania - jeżeli zrobisz restart HA gdy źródłowa encja jest niedostępna, to Pomocnik też będzie niedostępny (do czasu pojawienia się źródłowej)

1 polubienie

Ok. Dzisiaj to zrobie. Dzięki. Tylko co się wydarzyło że było ok a teraz nie wyświetla? Przecież jeżeli są stworzone nowe encje w utility to nie powinny być zależne od tego czy encja zródlowa jest czy na chwilę zginęła.