Energia - poprawne stworzenie encji

Witajcie.
Temat w małych fragmentach był poruszany, choć gdzie w internetach, ale nie znalazłem nigdzie odpowiedzi jak zrobić to zgodnie najbardziej elastycznie na przyszłość i ze sztuką.

Otóż mam gniazdka z wgraną Tasmotą.
Jak NAJLEPIEJ dodać pomiar do Energii

  1. Dodać gotową encję “ENERGY Total” którą wypluwa tasmota
  2. Stworzyć całkę z encji “ENERGY Power” i ją dodać do panelu energia

lub trochę dłuższa droga

  1. Stworzyć licznik mediów z encji “ENERGY Total” którą wypluwa tasmota i licznik dodać do energii
  2. Stworzyć licznik mediów z utworzonego w pkt2 całki i ten licznik dodać do energii

Do tej pory miałem zrobione wszystko zgodnie z 2 opcją… działało z pół roku… do czasu aż zaczęło pokazywać ujemne wartości i robić różne głupoty. Zapewne rozchodzi się o total_increasing a raczej jego brak i to rozumiem, ale nie wiedzieć czemu działało przez pół roku nienagannie.

Jak przyszłościowo do tego podchodzić? Jakie rozwiązania Wy stosujecie i dlaczego?

Żeby było ciekawiej to wszystkie encje wyliczane przez PowerCalc mają state_class: total … i one działają

Dzięki!

Panel energia:
Jeśli masz “ENERGY Total” ( przyrostowo w kWh) to według mnie opcja 1 jest bardzie wiarygodne niż inne opcje.
(“ENERGY Total” jest “obliczana” w gniazdku i podawana do HA, nawet w czasie restartu HA).

Total_increasing: