Energia - zliczanie konsumpcji templatami

Cześć, mam problem z prawidłowym sumowaniem konsumpcji energii przez dom.
Problem wygląda następująco:
image
Widok “Dzisiaj” pochodzi z integracji solaredge-modbus, natomiast widok “Dzisiaj (SolarEdge)” to integracja SolarEdge z chmury.
Oznaczenia na widokach:
PV - produkcja z paneli PV
Eksport - energia wypchnięta do sieci
Import - energia pobrana z sieci
Dom - całkowita konsumpcja przez mój dom.

Jak łatwo zauważycie, rozjazd (największy) jest na konsumpcji przez dom. Konsumpcję wyliczyć można bardzo prosto: PV - Eksport + Import = Dom
Integracja w chmurze pokazuje to prawidłowo. W przypadku integracji przez modbus ustawioną mam częstotliwość odczytów każdego parametru (PV, Eksport i Import) co 15 sekund. Same wskazania są praktycznie zgodne - mały rozjazd jest na Imporcie i to olewam. Natomiast wyliczenie konsumpcji przez dom już się niestety rozjeżdża:

Na Utility Meter robię sobie zliczanie dzienne produkcji, eksportu i importu (i jak widać wyżej, są one zgodne), natomiast konsumpcję wyliczam templatem:

      solaredge_modbus_consumption_daily:
        friendly_name: 'Konsumpcja (dzienna)'
        unit_of_measurement: 'kWh'
        value_template: "{{ ((states('sensor.energy_production_daily') | float) - (states('sensor.energy_export_daily') | float) + (states('sensor.energy_import_daily') | float)) | round(2) }}"
        icon_template: mdi:home-import-outline

No i pytanie, gdzie jest babol? :slight_smile:

Ustaw taką samą częstotliwości jak dla integracji SolarEdge z chmury i wtedy porównaj wyniki.

Myślałem o tym, ale przeciw przemawiają:

  • dane z chmurą synchronizują się bodajże raz na 30 minut, a chcę póki co mieć wgląd na aktualną sytuację (temperatura falownika, napięcia na fazach itp., mam tutaj alerty, gdy jakaś wartość przekracza dozwolone normy) i to mi daje solaredge-modbus, a generalnie chcę rezygnować z chmur
  • dane o produkcji, eksporcie i imporcie przez cały dzień i na koniec dnia są zgodne z danymi z solaredge-modbus.

Mam to samo podejrzenie chyba, jak ty - rozjazd robi się na częstotliwości próbkowania.
Może jakoś utility metera da się ustawić?