ESP Easy Mega: SonoffCh4ProR2 MQTT na HA 2022.8

Cześć,
nie mogę sobie poradzić z tym MQTT.
Broker zainstalowany, użytkownik: homeassistant , hasło wygenerowało się podczas pierwszej konfiguracji. Nie mogę go zmienić. Niby wszystko zrobiłem jak na video i w poradnikach Artura ale te wszystkie poradniki i wideo dotyczą starszych wersji HA i widzę, że teraz zmieniła się składnia w plikach yaml.
Tak czy inaczej czytałem to:
Komunikacja HA z esp8266 z softem espeasy po MQTT - Urządzenia - ArturHome
i to:
MQTT - sterujemy przełącznikiem (arturhome.pl)
i to:
Konfiguracja ESP Easy dla Home Assistant przez MQTT (arturhome.pl)
i oglądałem to:
(69) Home Assistant - MQTT - Uruchamiamy Broker - YouTube
i to:
(69) Home Assistant - MQTT - Sterujemy przełącznikiem - YouTube
i wiele innych.
niestety nie wiem jak sprawdzić logi Mosquitto. W logach ESP mam natomiast “MQTT : Failed to connect to broker”.
Zastanawiam się, czy dla ESP to hasło nie jest za długie, które się wygenerowało w brokerze ale nie wiem gdzie je zmienić. Sam broker chyba działa prawidłowo i HA łączy się z nim, ponieważ gdy w HA w ustawieniach brokera zmienię nazwę użytkownika lub hasło, to jest informacja “Nie można nawiązać połączenia”.


Moje ESP dotychczas działały kilka lat z Domoticzem ale po HTTP. To moja pierwsza instalacja HA.




image
Może ktoś mnie naprowadzi bo już mnie krew zalewa…

To nie jest to hasło (i nie ten użytkownik).

W Opcjach brokera nie grzeb (tam zostaną te autowygenerowane, one służą do innego celu).

Metod jest wiele, ale jeśli masz Mosquitto broker w postaci Dodatku, to wystarczy stworzyć w HA użytkowników do takich zastosowań (bez praw administratora) i ich użyć do integracji za pomocą MQTT (tj. użyć w konfiguracji espeasy).
Użytkownik może się nazywać choćby rysiek i mieć hasło ryskowehaslo.

Jeśli w sieci znajdujesz sprzeczne tutoriale to sprawdź dokumentację - zwykle tam właśnie są najprawdziwsze w danym momencie informacje (dla Dodatków ta najpilniejsza dokumentacja jest w GUI w zakładce… Dokumentacja)

Create a new user for MQTT via your Home Assistant’s frontend ConfigurationUsers (manage users) , (i.e. not on Mosquitto’s Configuration tab). Notes:

  1. This name cannot be homeassistant or addon, those are reserved usernames.
  2. If you do not see the option to create a new user, ensure that Advanced Mode is enabled in your Home Assistant profile.

Ściągnij któryś z tych programów :
https://www.emqx.com/en/products/mqttx

http://mqtt-explorer.com/

Połącz z HA, będziesz wiedział czy łączy się z twoim MQTT i jeżeli twój MEGA działa będziesz widział tematy.

Co do dodatkowych użytkowników MQTT jak napisał @szopen trzeba go utworzyć w HA

Następnie trzeba uaktywnić Customize

Zalogować się via FTP i w katalogu share utworzyć folder mosquitto
a w nim dwa pliki
acl.conf
accesscontrollist

Screenshot - 29.08.2022 , 23_39_00

zawartość plików
acl.conf

acl_file /share/mosquitto/accesscontrollist

Plik
accesscontrollist

topic readwrite #

user homeassistant
topic readwrite #

user artpc
topic readwrite # 

wpisujemy tylko nazwę użytkownika i jaki ma mieć dostęp.

Konfiguracja MQT HA
Screenshot - 29.08.2022 , 23_45_40

u ciebie jest 127.0.0.1 nie wiem czy to to samo

Dzięki @szopen - to jest kluczowe dla mojego problemu.
Miałem nawet stworzonego użytkownika w HA na te potrzeby ale z jakiegoś powodu uznałem, że to metoda dla starej wersji i używałem tego, z konfiguracji Mosquitto.

@artpc dziękuję za odpowiedź i szczegółowe wyjaśnienia. Wydaje mi się że powyższe (i to co potem) nie jest wymagane (może w poprzednich wersjach było). Pod polem “Logins” jest informacja “You don’t need to do this because you can use Home Assistant users too, without any configuration.” Więc raczej ta dodatkowa konfiguracja jest wymagana gdy uruchomisz Mosquitto jako oddzielną instancję niezintegrowaną z HA.

core-mosquito to nazwa hosta, odpowiada adresowi IP twojej instlacji lub specjalnemu adresowi loopback / localhost, który wskazuje na samego siebie. Działa zarówno po nazwie hosta jak i po loopback.

Konfiguracja z użyciem ACL nie jest wymagana, może się jednak przydać w przyszłości, gdy będziesz korzystał z bardziej zaawansowanych możliwości MQTT.

Tak, z pewnością jeszcze wrócę do tego wątku. Jest opisany bardzo fajnie więc na pewno się przyda.