ESP_EASY w sonoff basic r2 a HA

Witam
Mam SOnoff basic r2 i w nim wgrane esp_mega.
Chciałbym go tak zintegrowac z HA, aby działała funkcja załączenia/wyłączenia przekaźnika z pozycji HA jak i przycisku wizycznego w sonoff’ie
Problem mam taki, przy ustawieniu w esp_easy dwóch urządzeń:
Przycisk i Przekaźnik,
przycisk jako Switch i Push button active High, oraz dodana formula rules 1:

 on Przycisk#Switch do
  if [Przycisk#Switch]=1
   gpio,12,1
  else
   gpio,12,0
  endif

Przekaznik jako Switch i Normal Switch

Natomiast w HA mam w configuration.yaml

 switch:
    - name: "Pompa basenowa"
      state_topic: "home/Basen/Przekaznik/Switch"
      command_topic: "home/Basen/Przekaznik/Switch/cmd"
      payload_on: "gpio,12,1"
      payload_off: "gpio,12,0"
      state_on: "1"
      state_off: "0"
      qos: 0
      retain: true

Problem jest taki ze działając przyciskiem fizycznym na sonoffie stany dla przycisk i przekaznik zmieniaja sie zaleznie od zalaczenia/wylaczenia przekaznika.
Natomiast wciskajac w HA w encje, przekaznik przelacza sie i dla niego stan sie zmienia, ale dla Przycisku nie i powoduje to ze zalaczajac przekaznik z encji i probie wyłaczenia go z guzika musze dwa razy w niego kliknac - za pierwszym razem zmieni sie jego stan w esp_easy a drugie nacisniecie dopiero go wyłaczy
Jak zrobic, aby encja w HA zmieniala status przycisku w esp_easy?

Witamy na forum.
Mały wstęp, ESP_Easy testowałem przez krótką chwilę zanim poznałem HA. Jeśli już przeszedłeś na HA to może przejdź również na, lepiej integrujący się z HA, soft dla urządzeń z ESP. Na początek możesz dość szybko zapoznać się z Tasmota. Jest to oprogramowanie, które jak dobrze kojarzę, czerpie sporo rozwiązań z ESP_Easy, np reguły. Wracając do Twojej konfiguracji, nie chcę zgłębiać na nowo projektu ESP_Easy ale widzę, że komunikuje się z HA za pomocą MQTT i wygląda na to, że wymaga kompleksowej konfiguracji w YAML po stronie HA. Dlatego proponuję przejście na ESPHome w tym Sonoff. Z Tasmota sytuacja jest podobna, co prawda komunikacja jest również przez MQTT, ale mechanizmy oprogramowania Tasmota przedstawiają urządzenie, niemal kompleksowo, dla HA. Robią to poprzez automatyczny mechanizm MQTT discovery. Urządzenie wysyła wiadomość konfiguracyjną dla HA, podobnie jak dzieje się to np w Zigbee2MQTT. Tasmota ma jeszcze wielką tabelę komend i Set Options, które zmieniają różne ustawienia, również te wpływające na prezentowanie i współpracę z HA, w locie. Ale jeśli nie chcesz tracić czasu i czujesz się już trochę obeznany ze składnią YAML, to od razu przechodź na ESPHome. To moje zdanie jako gorącego fana Tasmota sprzed paru lat. Chyba, że masz powody, które determinują dalsze używanie ESP_Easy.

Nad tasmota pomysle, narazie chciałbym pomoc w ogarnieciu tego o czym pisalem. Ktos cos?

Najlepiej popytać u źródła
https://www.letscontrolit.com/forum/index.php

Temat można zamknąć. Tasmota to jest to :slight_smile: