ESP Home ethernet WT32_eth01

Potrzebuję użyć ESP Home poprzez złącze ethernet nie na wifi
Mam dwie sztuku WT32_wth01
Mam problem z sflashowaniem ESP WT32_eth01
Niestety to ESP nie posiada złącza USB.
Próbowałem podłączać FTDI do złączy TXD i RXD i przy użyciu esphome-flasher wgrać i podczas flashowania migają diody rx i tx na WT32.
Kończy się na błędzie:

“Unexpected error: ESP Chip Auto-Detection failed: Failed to connect to Espressif device: Timed out waiting for packet header”

Mógł by ktoś poratować ?

Kontrolnie zapytam, zawierasz GPIO0 do masy?

1 polubienie

Nie wiedziałem że trzeba coś zwierać :slight_smile:
Znalazłem datasheet tego modułu

Tylko teraz które złącze zewrzeć i do czego. Próbuję IO0 do masy i nic to nie dało

edit:
próbowałem zwierać EN do masy i do 5V i nic to nie dało. Jedynie podczas flashowania tylko dioda od RX miga a bez zwartego EN migały diody TX i RX

IO0 do masy, EN stan wysoki (tylko wtedy układ wystartuje). Włączasz do prądu i układ powinien wejść w tryb BOOT Download.

1 polubienie

zwarłem IO0 do masy, EN stan wysoki
zrestartowałem
i dalej to samo

Może problem jest z plikiem .bin który wgrywam
W esphome zaznaczyłem "Generic ESP32 (WROVER Module) "

Może coś innego to musi być ?

Wewnątrz jest ESP32-SOLO

Tutaj jest dokładna instrukcja jak sfleszować ten moduł

rozumiem że za reset robi EN
A ten drugi to io0

Próbowałem dokładnie tak jak on
podłączyłem sobie switche i klikałem identycznie jak on

próbowałem też przez arduino ide wgrywając to samo co on
i wyskakuje cały czas to samo

Wyłącz z prądu płytkę --> naciśnij, zewrzyj IO0 do GND i trzymaj --> włącz płytkę do prądu.
Tym schematem układ powinien być w trybie BOOT.

Na Twoim zrzucie niestety nie jest :confused:

ps: upewnij się, czy port COM3 jest właściwy.

A czy ten moduł nie ma fabrycznie wgranego jakiegoś firmware obsługującego tryb OTA? Próbowałes moduł podłaczyć kablem ethernet do routera? Czy DHCP przydziela mu adres IP?
Zobacz co jest w datasheet do tego modułu. GPIO02 do masy włącza tryb OTA.

Może da się go “zflashować” bezpośrednio z ESPHome od razu przez Upload ???
Adres IP, na który ESPHome ładuje firmware można zdefiniować use_address

Wyłącz z prądu płytkę → naciśnij, zewrzyj IO0 do GND i trzymaj → włącz płytkę do prądu.
Tym schematem układ powinien być w trybie BOOT.

Na Twoim zrzucie niestety nie jest :confused:

ps: upewnij się, czy port COM3 jest właściwy.

Zwarłem IO0 do GND przed podłączeniem zasilania i dalej nic.

A czy ten moduł nie ma fabrycznie wgranego jakiegoś firmware obsługującego tryb OTA? Próbowałes moduł podłaczyć kablem ethernet do routera? Czy DHCP przydziela mu adres IP?
Zobacz co jest w datasheet do tego modułu. GPIO02 do masy włącza tryb OTA.

Może da się go “zflashować” bezpośrednio z ESPHome od razu przez Upload ???
Adres IP, na który ESPHome ładuje firmware można zdefiniować use_address

Po podłączeniu kablem ethernet jest wykrywany w sieci. Ale teraz nie wiem jak go sflashować. Przez esphome już próbowałem i nie wyszło tak jak ty piszesz. Pewnie już musi być wgrany esphome żeby można było aktualizować przez OTA

Spróbuj tego - bezpośrednio dotyczy Twojej płytki.

Połącz zasilanie 5V, koniecznie masy wspólne z konwerterem TTL.
RX do TX w konwerterze a TX do RX. Zworka IO0 (GPIO0) do GND (masy) na cały czas flashowania. Włącz zasilanie i próba flashowania. Zabawę w jakiekolwiek flash-owanie proponuję zacząć od porządnych przewodów USB (w tym sensie, że sprawdzonych) oraz odpalenie jakiegoś programu który pozwoli na monitorowanie czy transmisja pomiędzy konwerterem TTL (UART) a modułem ESP działa. Czyli coś co ma monitor portu szeregowego, choćby Arduino IDE.

1 polubienie

Próbowałem używać trzech różnych konwerterów ttl. I mam dwa układy WT32_ETH01.

Używałem też arduino IDE i pokazywało problem cały czas(wyżej screena dałem)
Jak wejdę w monitor portu szeregowego to po wpisaniu polecenia AT
układ odpowiada ERROR

image

już nie mam siły do tych układów robiłem już wszystko

Podjął by się ktoś żebym mu wysłał te WT32 i żeby spróbować wgrać soft i zobaczyć co jest nie tak ?
Może coś robię źle. Ale próbowałem już wszystkiego

Spróbuj jeszcze ściągnąć IO2 do masy. Powinien być ściągnięty przez rezystor pull-down, ale kto wie.

“Na moje oko”, sugerując się załączonym obrazkiem powinieneś wykorzystać 3 piny u góry po lewej i 3 piny u góry po prawej (i żadnego innego - zwracam na to uwagę bo tylko tam jest UART0; inne piny opisane jako Rx i Tx to inny UART SoC’a) tam powinno być zasilanie 3,3V, masa, Rx, Tx, EN podciągnięte do zasilania, a IO0 do masy, żadnego innego pinu bym nigdzie nie podpinał. Zakładam, że płytka nie ma błędów projektowych (wymagających pull-up’u lub pull-down’u na innych pinach), a obrazek z dokumentacji nie ma poważnych błędów (za to widzę, że ma niejednoznaczności, czyli jednak drobne błędy i akurat UART0 ma na jednym pinie prawdopodobnie błędny opis jako zdublowane IO0 - prześledziłbym dokąd faktycznie prowadzą te piny).
Teoretycznie GPIO2 nie ma wpływu na tryb flashowania (jeśli GPIO0 jest pociągnięte do masy)

Mostek USB-UART ma być 3,3V (z FTDI bywają szopki, chyba że jesteś pewien, że to nie podróbka - sugeruję sprawdzić w terminalu czy jest transmisja spinając jego Tx z Rx na krótko - powinno wrócić echo przy pisaniu, przy okazji sprawdzisz czy COM3 to jest właściwy port w windowsie - skoro podpinałeś kilka mostków, to każdy dostał jakiś numer portu), jeśli ma zworki do ustawiania napięcia pracy to oczywiście na 3,3V (jeśli była na 5V to jest ryzyko, że masz juz usmażone oba układy, bo oba próbowałeś już programować).
Z najzwyklejszym PL2102 nie powinno być problemu (bo tego raczej nikt nie podrabia, a najpopularniejsze modele nawet nie mają możliwości konfiguracji).

W ESPHome musisz wziąć po uwagę ograniczenia danego modułu - na dobry początek zadeklarowałbym tylko port Ethernet, i to akurat jest w dokumentacji - jest tam nawet jawnie wylistowany twój moduł - więc chyba komuś się udało uzyskać działanie tej konstrukcji

2 polubienia

W dokumentacji producenta dla modułu WT32-S1 jak byk stoi, więc jeśli producent płytki nie dodał rezystora pull-down do GPIO2 to zrób to.

2 polubienia

@wileu Popieram - chyba przeoczyłem w dokumentacji, - warto sprawdzić czy jest faktyczny pull-down (jakkolwiek jego brak w tym module to byłby raczej błąd konstrukcyjny lub błąd dokumentacji).

Dobra udało się w końcu sflashować :smiley:

Problem był taki że w datasheet pisało że trzeba się podpiąć pod TXD i RXD
I nawet diody są pod te piny podpięte i podczas próby flashowania one migają

Podpiąłem pod TX0 i RX0 pin IO0 do masy i ruszyło i się sflashowało

image

zmieniłem połączenie na ethernet i chodzi po ethernecie

Dzięki wszystkim za pomoc :slight_smile:

Mam tylko jeden problem z ESP home
Nie mogę ustawić stałego adresu IP w konfiguracji esphome

Optional manual IP

manual_ip:
static_ip: 192.168.0.10
gateway: 192.168.0.1
subnet: 255.255.255.0

nie działa mi to na tym wt32 po ethernet jak i na innych esp8266 co mam czujniki temperatury.

1 polubienie

Dobrze wyczułem braki w dokumentacji, pisali poprawnie (bo każdy UART ma TXD i RXD czy tam Rx i Tx jak byśmy tego nie oznaczyli) - trzeba czytać między wierszami :stuck_out_tongue: że chodzi o UART0.

Nigdy nie korzystałem ze statycznych IP, użyj powiązania DHCP+ARP na routerze (czyli “statycznych wpisów” DHCP) jeśli potrzebujesz zachować konkretne IP dla wybranych urządzeń, ale powiem, że prawie mnie podpuściłeś (gdyby nie ta godzina to już bym to sprawdzał, oczywiście tylko na module WiFi) - jeśli o tym nie zapomnę to sprawdzę te opcje przy najbliższej okazji.

1 polubienie

To z tym statycznym IP to jest jakiś problem z tym. Dużo osób ma z tym problem
Chce ustawić stałe IP żeby ta sieć miała jakiś ład a nie losowe IP każde urządzenie

Niestety mam internet LTE tu gdzie mam tą instalację HA i router który mam (huawei b715) nie ma niestety możliwości ustawienia IP po MAC.