ESP i siec P2P miedzy urządzeniami

ESP i siec P2P miedzy urządzeniami

Witam kopiąc internet trafiłem na to że można zestawić połączenie między dwoma urządzeniami ESP - w moim przypadku ESP wemos D1 mini z przelicznikiem sonoff-a z modułem esp

A mianowicie chciałem żeby przełącznik bezprzewodowy mógł włączyć lub wyłączyć wentylator na podstawie temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz

Zrobiłem to za pomocą HA i automatyki lecz ciągle miałem niedosyt

Znalazłem informacje że można połączyć ze sobą moduły ESP za pomocą protokołów P2P
wykonałem to ustawiając w oprogramowaniu ESPeasy
W zakładce Tools->Advanced Settings-> Inter-ESPEasy Network
UDP port:8266

Nadajnik - urządzenie z czujnikami

  • zakładka Controllers wybieramy ESPEasy P2P Networking i włączamy
  • w nadajniku (WEmos) zakładka sprzęt, urządzenie 12 (ostatnie z listy) ustawiłem czujniki temperatur DS18, zaznaczyłem wysyłanie P2P

Odbiornik - przełącznik Sonoff

  • zakładka Controllers wybieramy ESPEasy P2P Networking i włączamy
  • w odbiorniku Sonoff zakładka sprzęt, urządzenie 12(ostatnie z listy) wybrałem czujnik DS z tą różnica ze nie wybrałem pinów a jedynie ilość - ważne żeby nazwa urządzenia i nazwy czujem były takie same co w nadajniku

Po chwili pojawiła się temperatura z wemosa na tym urządzeniu

Daje to możliwość napisania na sonoffie automatyki do sterowania wentylatorem w moim przypadku

Ciekawi Mnie cz macie doświadczenie z tym rodzajem komunikacji i czy można wystawić w ten sposób inne urządzenia jak switch itd na innych portach ? Pytam bo mi jak na razie zadziałała tylko komunikacja na tym 12 “kanale” - sprzęcie

Materiał na który trafiłem i Mnie zainspirował to - #172 Hidden: ESP32 and ESP8266 point-to-point (ESP-Now): Fast and efficient. Comparison with LoRa - YouTube

Pozdrawiam Paweł

Edit 20.03.2021 10.00

Znalazłem chyba odpowiedz na cześć nurtujący Mnie pytań jak spiąć więcej modułów
w filmiku Building a DIY Battery Monitoring System for a LiFePO4 Lithium Battery using an ESP8266 and ESPeasy - YouTube
Aczkolwiek nie testowałem i co z resztą tj swtch (przyciski)