ESP32 problem z konfiguracją

Nie mogę dodać ESP32 do ESPHome.

INFO ESPHome 2024.5.4
INFO Reading configuration /config/esp32dawcio.yaml...
INFO Starting log output from esp32dawcio.local using esphome API
WARNING Can't connect to ESPHome API for esp32dawcio.local: Error resolving IP address: [Errno -3] Temporary failure in name resolution (APIConnectionError)
INFO Trying to connect to esp32dawcio.local in the background

moj plik YAML

esphome:
  name: esp32dawcio
  friendly_name: ESP32DAWCIO

esp32:
  board: esp32dev
  framework:
    type: arduino

# Enable logging
logger:

# Enable Home Assistant API
api:
  encryption:
    key: "00uKVgyCz/VukRGZ56Uuypf7Cfdz54B+AZhH7vQm6ps="

ota:
  password: "66abe0e308526e72d4dbe58178be8ff5"

wifi:
  ssid: !secret wifi_ssid
  password: !secret wifi_password

  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "Esp32Dawcio"
    password: "7s7FPOdogSLe"

captive_portal:
    
captive_portal:

i wyskakuje za kazdym razem takie coś:

ERROR Error resolving IP address of esp32dawcio.local. Is it connected to WiFi?
ERROR (If this error persists, please set a static IP address: https://esphome.io/components/wifi.html#manual-ips)
ERROR Error resolving IP address: Error resolving address with mDNS: Did not respond. Maybe the device is offline., [Errno -2] Name or service not known

Tekst sformatowany

Witamy na forum.

1 polubienie

Dzięki.

Czy na tym ESP32 masz już ESPHome, czy to pierwsza próba flaszowania?
Jeśli pierwsza, to wgraj firmware po kabelku USB

Opcja zielona podpinasz ESP (lub mostek USB-UART wpięty po serialu do ESP nie mającego mostka USB) do komputera z którego oglądasz GUI, wymagana przeglądarka z obsługą USB-serial, czyli Vivaldi, Chrome lub Edge


opcja niebieska = uzyskasz plik do samodzielnego flaszowania

A to co nam pokazałeś to OTA, czyli flaszowanie po sieci, a wymaga ono już poprawnie działającego firmware ESPHome na tym sprzęcie (nie napisałeś za wiele więc zakładam, że próbujesz pierwszy raz, ale taka sytuacja może też być skutkiem zmiany konfiguracji sieci w YAML, niepoprawnego działania sieci, wgrania firmware, które nie działa itd.), więc na przyszłość bądź bardziej wylewny w opisie sytuacji…

Wgrywałem przez Firefox ale spróbuję inną może będzie lepiej

Jakim cudem, przecież FF nie ma obsługi USB-serial.

W przypadku OTA nie ma to żadnego znaczenia, bo nigdzie (za pomocą UARTa czy USB, oczywiście oprócz zasilania) nie podpinasz ESP, ale inne warunki konieczne muszą być spełnione - już działające firmware ESPHome na urządzeniu.

To nie ma wyglądać tak, że my tu piszemy całe artykuły a w odpowiedzi Ty piszesz jedno zdanie niekoniecznie na temat i to załatwia sprawę (no chyba, że nie oczekujesz pomocy) - proporcje mają być zupełnie inne - Ty piszesz ile się da, a wtedy celna odpowiedź nie zajmuje nam całego dnia pisania.
Wczoraj jakiś inny nowy forumowicz nagle odezwał się po tygodniu od założenia wątku w którym podał zdecydowanie za mało informacji i narzekał na brak rozwiązania…

Możesz chociaż odpowiadać na zadane pytania?

1 polubienie

ESPHOME mam postawione na OMV przez DOCKER-a
Użyłem przeglądarki FIREFOX ( może już ma obsługę USB-serial ) tego nie wiedziałem.
Nie próbowałem na INNEJ jeszcze więc nie odpisałem.

Jeśli piszę, że nie ma obsługi USB-serial, to dlatego, że jestem tego pewien, a nie dlatego, że lubię sobie popisać - na co dzień używam FF w aktualnych wersjach.
Jakby co, to Safari też się nie nadaje, po to też dałem linka do niszowej przeglądarki, która działa i możliwej do instalacji na typowych desktopowych systemach.

Zakładam, że wiesz co robisz (bo to raczej wybitnie nietypowe rozwiązanie).
Masz zainstalowany też Dashboard (jeśli tak to pokaż screenshoty, bo nie wiem na ile jest to rozwiązanie inne od instalacji w postaci Dodatku dla HA), czy lecisz z linii poleceń?

Nadal nie odpowiedziałeś na kluczowe pytanie - czy na tym ESP już masz zainstalowane firmware ESPHome czy nie, bo od tego zależy co masz robić.
Jeśli obecne firmware jest jakiekolwiek inne (tzn. pochodzi z innych projektów lub choćby ma inny układ partycji na flashu), bądź zmieniłeś frameworka, lub konfigurację w istotnych fragmentach (dotyczących OTA i kluczy), bądź gdy wcześniej nie była wkompilowana obsługa OTA, masz pusty flasz lub wadliwe firmware ESPHome to nie ma szans na wgrywanie za pomocą OTA i MUSISZ flaszować przez UART (konkretniej za pomocą mostka USB-UART jeśli jest zamontowany na płytce lub przez zewnętrzny jeśli płytka nie ma wbudowanego mostka albo przez USB-debug tylko dla MCU *-C3, *-S3).

Być może ze względu na nietypowy sposób instalacji IDE w ogóle nie będziesz miał szans na późniejsze OTA (no ale to się okaże, na razie nie skreślam takiej możliwości), bo do tego kluczowe jest poprawne działanie mDNS oraz są jeszcze jakieś inne wymagania odnośnie sieci.

Jeśli masz “w rękach” skompilowanego bina, to możesz skorzystać z web-flashera
https://web.esphome.io/
on swoją drogą wykryje czy przeglądarka, z której korzystasz, się nadaje.

Aaa i jeszcze jedno - warto się ogarnąć zanim wyjdzie czerwcowe wydanie, bo w nim są duże zmiany (w tym dotyczące OTA) i lepiej się ogarnąć teraz.


W ogóle to za pomocą web-flashera jest możliwa instalacja “od tyłka strony” (nie zaczynasz od własnego projektu, tylko używasz gotowego bina z zaszytym odnośnikiem do jego projektu YAML) czyli wgranie prekomilowanego wsadu oraz zaimportowanie go do Dashboardu przez Adopcję (do tej metody też jest wymagane, aby w sieci działało autodiscovery, czyli warunki jak dla OTA) i ostatecznie po udanej Adopcji modyfikujesz zaimportowany projekt pod swoje potrzeby.

Wszystko co robiłem czy próbowałem zrobić to tylko przez USB port.
Czyli jak dobrze rozumiem nie mam wgranego firmware.
Muszę zakupić USB -UART

Może lepiej pokaż jaką masz płytkę - wrzuć zdjęcia makro.

Kiedy z loga w pierwszym poście widzę co innego…

W ogóle to przeczysz sam sobie, skoro piszesz o porcie USB i teraz nagle że musisz kupić mostek, to za przeroszeniem co wtykałeś do tego USB (jeśli nie mostek, skoro to zwykły ESP32)

esp32
ESP32 połączone tylko kabelkiem z komputerem :slight_smile:

Co takie małe to zdjęcie… makro zrób i rozdzielczość żeby miało (tak żebym dał radę czytać napisy na scalakach, nie wrzucaj fotek z neta bo potrzebuję widzieć co masz w rękach, a chinole potrafią wyprodukować wizualnie bardzo podobne płytki na totalnie różnych komponentach, i co ważniejsza dla różnych mostków potrzebujesz różne sterowniki, no chyba, że używasz jako desktopa jakąś dużą dystrybucję linuxa we współczesnej wersji i ona już posiada te stery na pokładzie, w windows i macos mogą wymagać instalacji i zwykle jest to konieczność, a w starych linuxach to się chyba nogą przeżegnasz).
W każdym razie nic nie kupuj ta płytka ma mostek, tylko nie widzę jaki.

  1. mostek
  2. tymi przyciskami trzeba się czasem pobawić, żeby wprowadzić MCU w tryb bootloadera (ta płytka pewnie ma układ automatycznego wysterowania odpowiednich pinów, ale nie każdy flaszer z tego korzysta) konkrety potem
  3. tu jest stabilizator napięcia (redukuje 5V do potrzebnego 3.3V do zasilania MCU)
  4. ta mniejsza płytka to jest “goły” moduł zawierający MCU, tak naprawdę dopiero tam pod blachą znajduje się faktyczny scalak będący MCU oraz trochę elementów biernych ułatwiających życie, bywa tam też pamięć flash - no zależy jakie wykonanie, w każdym razie bez flasha MCU ESP nie działa, czasem jest też PSRAM)

chyba CP2102 ale jak sam widzisz z tak szajsowego zdjęcia trudno coś wykrzesać
CP2102

Dla wygody czytania

wracając do przycisków - tryb bootloadera można uzyskać dwoma metodami

albo trzymając wciśnięty BOOT podpinasz do USB (obojętnie która wtyczka, więc zwykle wygodnie rozpinać po stronie komputera) i puszczasz BOOT po kilku sekundach

albo trzymając wciśnięty BOOT krótko klikasz przyciskiem EN i puszczasz BOOT po kilku sekundach (w tym wypadku cały czas masz mieć podłączone USB)

albo te przyciski wirtualnie wciśnie flaszer (duża szansa, że to zrobi, bo widać 2 tranzystory, które zwykle są właśnie tym układem udającym wciskanie)

ALE polecam dwie pierwsze metody, bo ujawnią one czy system wymaga sterownika

i na koniec - masz wybrać metodę flashowania po kabelku, a nie przez WIFI.

Płytkę deweloperską masz chyba z czymś zlutowaną, co jest pod spodem i nie widać co to (ale widać lutowanie na polach lutowniczych GPIO), więc się też zastanów czy tamten układ nie przeszkadza.

PIerwsza rzecz to sprawdzę co jest pod spodem i dam znać.
Drivery już mam wgranę.

To nie wiesz co tam jest?
Nie projektowałeś tego układu sam, kupiłeś jakiś gotowiec DIY od kogoś? Że nie wiesz w co jest wlutowana płytka deweloperska?
A może tam nic nie ma tylko w obudowę jest włożona płytka z fabrycznie wlutowanymi goldpinami?
Bo zupełnie nie kumam sytuacji. Taki jakiś z tyłka ten wątek - dostarczasz zdecydowanie za mało informacji.
Co miałoby robić to ESP? Po co, a na co to komu?

Musisz mi wybaczyć bo dopiero zaczynam zabawę :slight_smile:
kupowanę tutaj

A nie no zajebiście, nie mogłeś napisać tego na wstępie? To nic tam nie ma, bo nic nie jest potrzebne.

Zastanawia mnie jedno jak gość może być tak bezczelny, że sprzedaje samą płytkę deweloperską w obudowie DIY jako bramkę Bluetooth i bez softu który ułatwi użytkownikowi integrację…

W ogóle nie musisz nawet tworzyć własnego projektu, bo… akurat dla ESPHome Bluetooth Proxy to jest gotowiec przygotowany przez autorów HA…

ebp

Dobrze, że trafiłem na to forum :slight_smile:

Oczywiście robisz to w przeglądarce wspierającej USB-serial (np. Vivaldi)

Jeśli nie dasz rady, to ciąg dalszy wieczorem, bo nie mam już więcej czasu na ciągnięcie za rękę…

Olej ten swój projekt z pierwszego posta, bo on jest pusty w środku, a i tak już ma błędy - dziwiłem się, że to się skompilowało, ale skoro na wstępie pokazałeś log z flaszowania OTA, to chyba jakoś musiało… bo IDE nie przechodzi do etapu OTA, jeśli nie uda mu się skompilować firmware.

(Ten błąd to zdublowana linia

captive_portal:

chyba, że to był błąd przy wklejaniu do posta, ale nie zmienia to faktu, że od miejsca, gdy masz dopiero pusty projekt YAML do bramki EBP to jeszcze daleka droga, a skoro można robotę zacząć od końca…)


Edit, jednak NIE - nie napisałeś tego jasno i wyraźnie - czy naprawdę muszę każde słowo Ci z gardła wyciągać - chcesz mieć bramkę ebp czy zbudować jakieś inne własne DIY i giniesz już na początku z pustym projektem?

Tagi (to coś, co w postach wygląda jak metka) są klikalne - korzystaj z tego - znajdziesz tam wszystkie wątki na forum otagowane danym zagadnieniem.

Instalacja przebiegła bez problemowo.
Naprawdę dziekuję za naprowadzenie na dobrą scieżke
Teraz jestem już na tym etapie:

i co wybrać aby pójść dalej ?