Esp8266 + PIR HC-SR501 + mqtt

Witam, mam pytanie jak zmusić HA do dodania encji pir ? Tak jak w temacie sprzet zaprogramowany i połaczony prawidłowo, w Terminate wyświetla w konsoli zmiane stanu PIR natomiast w HA nie mam żadnego info o PIR. Wiem że esp dziala bo mam tez podpięte do niego BME280 i dane z czujnikow pokazuje. Podpowie ktoś co zrobić?

Dodam że przeczytalem ten tutek:

Nic nie pomogło ;/

Masz encje i dane z czujników w HA?

Tak, wszystko co czujnik BME280 udostępnia widzę w HA, natomiast pir nie widzę.

Mam dwa takie multisensory zrobione na easyesp. Kiedyś zrobiłem pod domoticza działają i zostały z tym softem. Potrzebowałem tylko wpisać sensory do configuration. yaml. Podejrzyj co wysyła Twój esp przez mqtt. Prawdopodobnie brak czujnika ruchu w wiadomości. Jak dodajesz urządzenie z tasmotą do ha? Autodetekcja? Nie wiem czy nie trzeba dodać jednak w konfiguracji. https://blakadder.com/pir-in-tasmota/

@emanuel
Ustaw w tej encji (to powinien być binary sensor), którą masz device class na motion.

Nie mam właśnie puki co encji :wink: w wolnej chwili przyjrzę się stronie którą podał Piotr.

Tak jak mówi szopen. U mnie dla easyesp mam tak:

binary_sensor:
# Kuchnia multisensor
  - platform: mqtt
    name: "Czujka_kuchnia"
    state_topic: 'Multisensor_kuchnia/Czujka_kuchnia/State'
#    command_topic: Multisensor_kuchnia/Czujka_kuchnia
    device_class: motion
    payload_on: "1"
    payload_off: "0" 
    qos: 1

W tygodniu zrobię kolejny multisensor tym razem spróbuję na tasmocie. Wydaje mi się, że z tasmotą powinno zadziałać z discovery (autodetekcją). Ale trzeba dodać regułę do tasmoty.

Przypomnę, że problem jest wcześniej, nie mam encji związanej z tym czujnikiem PIR. Szukam rozwiązania w tej sprawie :wink:

Czyli ustawienia Tasmoty zrobiłeś?

Jeśli tak, to odpal MQTT Explorer i zobacz co masz publikowane z tego modułu.