ESPHome i MQTT - ograniczenia

Miałem problem z ESPHome integrowanym bezpośrednio z API HA, więc przeszedłem na MQTT i do pewnej ilości encji to działo, teraz też działa ale strasznie wolno np.
włączam z poziomu HA światło (switch) to raz się fizycznie włączy światło a raz nie muszę wiele razy naciskać aby zmienić stan, w logach wszystko jest dobrze.

Co może być takim zamulaczem? HA mówi, że mam 151 encji, 65 switchy, 64 binary sensor, rolety
Jak jest mniej binary sensor to działa to płynniej, nie sprawdzałem czy jest lepiej jak będzie mniej switchy

mqtt:
  broker: 192.168.x.x
  username: !secret
  password: !secret
  discovery: true

Sprzęt:
Olimex ESP32-EVB
MCP23017 od EasySwitch
PC817 od Majfrenda

PINy są skonfigurowane jako wejścia czy wyjścia? Gdzieś na stronie easyswitch.pl było napisane co jest rekomendowane aby działało “lepiej” (bez opóźnień) ale nie mogę się teraz tego doszukać.

Edit:
Znalazłem https://easyswitch.pl/easysensors-instrukcja :
"Obsługa ekspandera MCP23017
Obsługa ONE Button, Double Button, Long Press.
Ze względu na opóźnienia szyny I2C zalecamy stosowanie ekspandera do przekaźników a Arduino do przycisków"

Napisałem do EasySwitch, zobaczymy jaką dostanę odpowiedź.

Przykładowy kod:

switch:
  - platform: gpio
    name: "swiatlo_kuchnia"
    id: swiatlo_kuchnia
    pin:
      mcp23xxx: mcp23017_wyjscia_0_15
      number: 1
      mode:
        output: true
      inverted: false

binary_sensor:
  - platform: gpio
    name: "MCP23017 Pin #64"
    pin:
      mcp23xxx: mcp23017_wejscia_64_79
      number: 0
      mode: INPUT_PULLUP
      inverted: true
    on_press:
      then:
      - switch.toggle: swiatlo_kuchnia

Cześć,
I znalazłeś rozwiązanie problemu ?
U mnie do dziś było ok. Do tej pory miałeś esp32 z ekspanderem. Wszystko podłączone pod ekspander i działało poprawnie…
Dziś dopisałem kilka przekaźników podłączonych pod gpio w ESP. Od tego czasu mam opóźnienia na klawiszach podłączonym do ekspandera