ESPHome po Bluetooth?

Od jakiegoś czasu z powodzeniem bawię się ESPHome. Super narzędzie jak dla mnie, biorąc pod uwagę, że nie bardzo znam się na programowaniu.
Zastanawiam się nad taką kwestią, czy jest możliwość komunikacji urządzenia skonfigurowanego na bazie ESPHome (ESP32), z Home Assistant ale nie po Wifi, tylko po Bluetooth? Chodzi mi po głowie pomysł energooszczędnego urządzenia, a jak wspomniałem “kodowanie” w ESPHome mi podchodzi :slight_smile:
Wiem, że jest opcja zrobienia Bluetooth proxy, które będzie bramką pomiędzy urządzeniami BT a HA, jednak nie o to chodzi, bo komunikacja pomiędzy takim ESP a HA jest nadal po Wifi.

Moim zdaniem idziesz z siekierą na Słońce - z tego co wiem nie ma takiej możliwości, bo podstawowa idea ESPHome to komunikacja z HA po TCP/IP, a sama obsługa Bluetooth jest dość szczątkowa w ESPHome (no może już nie tak szczątkowa jak kiedyś - patrz choćby na improv BLE gdzie ostatnie wydanie HA umożliwia już parowanie z WiFi z jego wykorzystaniem, ale i tak nie spodziewam się zmiany filozofii działania firmware ESPHome w najbliższym czasie).

Czyli komunikacja po BLE istnieje, ale nie w takim zastosowaniu jak byś chciał, ale skoro, jak pisałeś kiedyś, jesteś bardziej sprzętowy niż software’owy, to przejrzyj datasheeta ESP32 czy w ogóle jest możliwe w nim uruchomienie radia BLE bez uruchamiania radia WiFi (mi się wydaje, że nie za bardzo, ale pewien nie jestem).

Tak swoją drogą pod BLE (i tylko BLE) są dedykowane znacznie bardziej energooszczędne chipsety (choć nie ma mowy o możliwości stworzenia firmware dla nich na bazie ESPHome).

Tak sądziłem właśnie. Dzięki za potwierdzenie

też się ostatnio nad tym zastanawiałem i jedyne co znalazłem to:

niby jest możliwość zrobienia swojego urządzenia - GitHub - Chreece/BTHomeV2-ESP32-example: An BTHome v2 example with encryption for ESP32 - ale jeszcze nie testowałem bo na razie brakuje mi wiedzy jak to uruchomić

To jest tylko (hmm jakby to ująć? nie jestem programistą i brakuje mi poprawnego słownictwa) makieta(?) kodu dla czujnika z komunikacją na bazie BTHome, realny sensor trzeba sobie samemu napisać.
Zapewne da się to skompilować, ale widzę że dane sensorów są tam wpisane jako stałe, czyli brak jakiegokolwiek kodu dla rzeczywistych czujników.

Jakkolwiek nie ma to nic wspólnego z ESPHome.

7 postów zostało podzielonych na nowy temat: Rekuperator Prana integracja przez BLE