ESPHome Problem po aktualizacji 2024.6.0

Home Assistant jest dla Wszystkich ale nie jest dla każdego, bo to projekt open source. Na dodatek dynamicznie rozwijający się na wielu płaszczyznach równolegle.

a możesz coś więcej ? Mam kilka urządzeń na esphome, zaktualizowałem je ale jedno wiesza mi się po kilku minutach, a działało stabilnie i konieczne jest odłączenie zasilania.
Jest to ESP32 32d, obsługuje 2 urządzenia modbus (działało stabilnie od stycznia) oraz 4 DS18B20 (3 podłączone testowo od miesiąca, 1 od stycznia). Dzisiaj miałem poprzypinać czujniki w miejsce docelowe, a tu kicha.
Edit: usunąłem konfigurację GPIO i sensory-dallasy i wydaje się że jest poprawa-działa 20 minut, przedtem po 5-8 minutach wieszało się.

U mnie nie ma aż takich problemów, nie wiesza się, ale nie wykrywa adresów przy większej ilości czujników na 1-wire . Mogę przyjąć że wszystkie padły, ale dlaczego ? Dziś mam więcej czasu i będę podpinał po jednym zobaczę. W ostateczności cofnę wersję z kopii i napiszę na github

@isom1266 Tak poprawili, że teraz procek nie wyrabia😝

Nie wykluczone kolego, kilka modułów z pojedynczym DS18B20 daje radę , przy jednym gdzie mam 5 szt wszystko leży. A wcześniej przed aktualizacją było bez problemu.

1-Wire to protokół ściśle oparty na czasie, jeśli coś będzie się spóźniać to nie działa.
Taka była moja pierwsza hipoteza.
Ponieważ nie wiadomo co siedzi w tle trudno nawet zoptymalizować. Wszysto wrzucone jest do jednego worka i z tego powodu trudno opanować jak nawet drobna zmiana prowadza zamieszanie w całkiem innym miejscu. Na szczęście ESPHome coś mi nie podchodzi :slight_smile:

Pełna zgoda, tylko nie mam czasu na analizę tego co zmienili, bo niby dlaczego mogło działać wcześniej, a teraz lipa? Biblioteka raczej ta sama. Ciekawe czy ktoś jeszcze ma podobny objaw ?

Mam 2 zestawy esp8266 z więcej niż 1 dallasem (3 i 4), które przestały działać (te gdzie były pojedyncze - działały), nie wnikałem, nie mam czasu, cofnałem do “starej”.

1 polubienie

Biblioteka korzysta z jakiegoś core (lub na odwrót). Wystarczy zmienić coś poziom niżej … zupełnie normalna sprawa. Czas procka dzielony jest dla różnych task wystarczy coś skopać w całkiem odległym procesie… szczegółów działania ESPHome nie znam, ale gdybym miał robić coś takiego, to wlaśnie tak.

Dzięki kolego :slight_smile: zaoszczędziłeś mi sporo czasu

Panowie zgłaszajcie issue (lub aktualizujcie istniejące), bo tylko to będzie motorem postępu, po cofnięciu wersji nie ma jak sensownie niczego zgłosić - na 100% są potrzebne logi z wadliwej wersji oprogramowania.
Ostatecznością w projekcie jest rollback w hotfixach, ale bywa czasem konieczny (w HA jest stosowany wręcz dość często).

Chowanie głowy w piasek przez lokalne cofnięcie wersji nie popycha rozwoju do przodu.

Masz na myśli taki zrzut ? Czy inaczej to ubrać ?


Sorki, pytam bo nie jestem zbyt mocny w ESPHome.

Na dobry początek tak, ale do postów w issue normalnie wrzucasz sformatowany tekst jak na forum

Czegoś nie rozumiem, mogę wstawić w issue cały config w formacie, którym piszesz ale logi ? Jak wskaż drogę proszę !

No normalnie - kopiujesz log jako tekst i obkładasz go znacznikami formatowania.

ok dzięki Prezesie, gwoli info na starej wersji działa :slight_smile:

co mam zmienić bo probuje a zawsze jakiś błąd?

esphome:
  name: bluetooth
  platform: ESP32
  board: nodemcu-32s

wifi:
  ssid: "xxx"
  password: "xxx"

  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "Esp32-Nodemcu Fallback Hotspot"
    password: "lmfTz93W9lLT"
    
  manual_ip:
    static_ip: 192.168.1.34
    gateway: 192.168.1.1
    subnet: 255.255.255.0

captive_portal:

# Enable logging
logger:

# Enable Home Assistant API
api:

ota:
esp32_ble_tracker:

binary_sensor:
  - platform: ble_presence
    mac_address: AC:37:43:77:5F:4C
    name: "ESP32 BLE Presence Google Home Mini"
    
sensor:
  - platform: xiaomi_lywsd02
    mac_address: "E7:2E:00:40:C0:2B"
    temperature:
      name: "U Alka Temperatura"
    humidity:
      name: "U Alka Wilgotnosc"
    battery_level:
      name: "U Alka Bateria"
  
  - platform: xiaomi_lywsd02
    mac_address: "E7:2E:01:52:A0:AE"
    temperature:
      name: "Salon Temperatura"
    humidity:
      name: "Salon Wilgotnosc"
    battery_level:
      name: "Salon Bateria"
  
  - platform: xiaomi_hhccjcy01
    mac_address: 'C4:7C:8D:6B:5B:42'
    temperature:
      name: "Xiaomi HHCCJCY01 Temperature"
    moisture:
      name: "Xiaomi HHCCJCY01 Moisture"
    illuminance:
      name: "Xiaomi HHCCJCY01 Illuminance"
    conductivity:
      name: "Xiaomi HHCCJCY01 Soil Conductivity"

Wystarczy przeczytać drugi post w tym temacie.

3 polubienia

Nowa aktualizacja choć u mnie pięć dsów pracuje bez problemu.
Esphome 6.2
[one-wire] fix potential hang esphome#6976 by @ssieb

Ja mam testowo kilkanascie dallasow do jednego espmini z interwalem 40s. Na oko wszystko dziala (z uwagi na wakacje na oko). Obecnie interwal przypisuje sie do pojedynczego dallasa. Moze zwiekszcie interwal jesli cos sie krzaczy.