ESPHome problem po aktualizacji

Po ostatnie aktualizacji Esphome przestała działać funkcja dłuższego przytrzymania klawisza. Dłuższe przytrzymanie kontaktu (klawisza ) otwierała się brama teraz nic się nie dzieje. Co znowu popsuli? Może ktoś już to przechodził. Poniżej mój kod:

#Tutaj jest kod na otwieranie bram z przycisku przy wyjściu z domu
  - platform: gpio
    name: "Podwórko Przełacznik 2"
    pin:
      mcp23xxx: mcp23017_hub
      number: 9
      mode: INPUT_PULLUP
      inverted: True
### Longpress włącz script:
    on_click:
      - min_length: 1ms
        max_length: 350ms
        then:
          - switch.toggle: oswietlenie_wejscie_domu
      - min_length: 500ms
        max_length: 2000ms
        then:
          - homeassistant.service:
              service: script.turn_on
              data:
                entity_id: script.otwieranie_bramy_z_przycisku

Po pierwsze cofnij sobie wersję.
Po drugie poczytaj notatki do wydania.
Po trzecie gdzie są logi…

No właśnie że nie da się cofnąć :frowning: Chyba za stara kopia.

Jak się nie da, backupy Dodatków są domyślnie wykonywane przy każdej aktualizacji… chyba ich nie kasujesz przed złapaniem orientu, że wszystko działa?

Generalnie to jest open-source, tak naprawdę beta testy przeprowadza jakiś ułamek promila z procenta użytkowników…


to że ktoś ma zainstalowane wydanie beta jeszcze nie znaczy, że robił testy

Więc prawidłowa droga to zgłoszenie issue, o ile akurat twojej konfiguracji nie dotyczyła jakaś breaking change

Nie było komunikatu że muszę coś pozmieniać. U mnie aktualizacja wykonywana jest raz dziennie a potem się nadpisują. No i za późno zauważyłem że ta funkcja przestała działać.

No więc teraz masz tylko drogę - zgłosić twórcom problem.
Nigdy nie ma komunikatów, notki do wydań trzeba czytać samodzielnie.
Link jest zawsze aktualny
https://esphome.io/changelog/

a do wydania grudniowego:

Nie wiem czy twoja konfiguracja podpada pod przełomowe zmiany, czy po prostu jest akurat błąd w wydaniu.
Skompiluj z podwyższonym poziomem logowania i porób testy.

Automatyczne aktualizacje włączone - cóż za nonszalancja. :saluting_face:

Nawet włączona autoaktualizacja generuje backupy cząstkowe, więc moim zdaniem można cofać, szczególnie, że domyślnie backupy cząstkowe nie podlegają kasowaniu.

Jakkolwiek w grudniowych wydaniach ilość baboli była wyjątkowo duża (chyba ktoś chciał na siłę zdążyć przed świętami?).

Zastanawiam się jak by dodatek Epshome całkiem usunąć i na nowo starszą wersję zainstalować? Ale chyba nie można wybrać np wersji listopadowej.
Mam beckap z Partial Backup 2023-11-24 11_38_03 Ale nie mogę przywrócić samego ESPhome tylko i wyłącznie całość nie wiem dlaczego tak jest,

Nie można zainstalować innej wersji niż aktualna, ale możesz odinstalować Dodatek, zrestartować HA lub lepiej cały HAOS i przywrócić backup cząstkowy z tego burdeliku który się sam generuje w Kopiach zapasowych, poszukaj w nich
addon_5c53de3b_esphome


Jak widać sam z tego korzystałem, bo miałem jakieś z d…y błędy linkera, jak widać już jestem na aktualnej wersji (tu akurat nie widać bezpośrednio, ale kolejny backup świadczy o aktualizacji).

Jak widać nie korzystam z autoaktualizacji.

Ja mam tylko to:


Może po prostu napiszę do nich albo oleje temat i zrobię automatyzację w HA

No sorry nie wiem jak to sobie skonfigurowałeś, ale jak widać nie są to bezpieczne ustawienia…

Masz zgłosić issue, zrób to dobrze, to pewnie ktoś poprawi na dniach.

W ogóle to może już jest pasujące issue to się tam podepnij.

A jesteś pewny że to wina ESPHome? Długie przytrzymanie przycisku powoduje u Ciebie wywołanie skryptu na HA, jesteś pewny, że ten skrypt działa poprawnie na HA? Jesteś pewny, że w momencie naciskania przycisku jest prawidłowe połączenie między modułem z ESPHome a HA (połaczenie przez Wi-Fi)? Wszystko da się w prosty sposób zweryfikować w logach ESPHome i w HA.
Zanim zaczniesz kogoś “oskarżać” musisz najpierw udowodnić jego winę, zebrać niezaprzeczalne dowody winy oskarżonego - pamiętaj o zasadzie domniemanej niewinności :slight_smile: .

3 polubienia

Dobry jesteś :slight_smile: Skrypt na pewno działa bo ciągle z niego korzystam. W logach Esp Home:

[16:21:36][D][binary_sensor:036]: 'Podwórko Przełacznik 2': Sending state ON
[16:21:37][D][binary_sensor:036]: 'Podwórko Przełacznik 2': Sending state OFF
[16:21:38][D][binary_sensor:036]: 'Podwórko Przełacznik 2': Sending state ON
[16:21:40][D][binary_sensor:036]: 'Podwórko Przełacznik 2': Sending state OFF

Wywoływanie z przycisku binarysensor jak by też działa, ale nic się nie dzieje.
Aktualizacja HA i Esphome jak by się nałożyły w jednym czasie więc do końca nie jestem w stanie stwierdzić po czyjej stronie jest problem.

I jeszcze taki błąd w logach HA:

oswietlenie: Service call script.turn_on: with data {'entity_id': 'script.otwieranie_bramy_z_przycisku'} rejected; If you trust this device and want to allow access for it to make Home Assistant service calls, you can enable this functionality in the options flow
16:21:40 – (BŁĘDY) ESPHome - wiadomość pojawiła się po raz pierwszy 16:21:37 i powtarzała się 2 razy

Naprawiłem.
Tu było odznaczone ;