ESPHome + przekaźniki bistabilne

Cześć posiadam instalacje w domu w oparciu o przekaźniki bistabilne HAGER EPN524.

Dotychczas działałem w oparciu o arduino + skrypt na nim zawarty.

Postanowiłem zmienic sprzęt i padło na płykę z ESP32.

Tym razem postanowiłem wszystko zakodować z użyciem ESPHome.

Niby znalazłem odpowiednie materiały wszystko zakodowałem… no ALE

Okazuje się że przy uruchamianiu płytki następuje chwilowe załączenie wszystkich wyjść i po chwili ich wyłączenie.

Po usunięciu z kodu

turn_off_action:
- switch.turn_on: OUT_01
- delay: 50ms
- switch.turn_off: OUT_01

problem nie występuje, ale również nie można wyłączyć przekaźników.

Ktoś ma jakiś pomysł gdzie jest problem?

@Jabol A co jest podłączne do wejścia IN_01? Przycisk dzwonkowy?

2 tor przekaźnika bistabilnego. Przekaźniki bistabilnego są sterowane bezpośrednio przez przyciski na ścianach, a drugi tor przekaźnika bistabilnego pozwala na odczyt stanu tego przekaźnika

:thinking: przyciski są bezpośrednio podłączone do obwodu zasilającego cewkę przekaźników (do A1-A2)?

Dokładnie tak, i właśnie płytka z esp32 za pomocą wyjść też może je włączyć i wyłączyć bo jest równolegle podłączone pod cewkę. Natomiast wejścia odczytują stan.

@Jabol czyli to taka hybryda, sterownik “doklejony” do istniejącej instalacji elektrycznej, w tej sytuacji nie ma pomysły jak to zrobić w ESPHome. Kiedyś miałem taki sam pomysł na smart home jak Ty ale ostatecznie zrezygnowałem z takiej koncepcji bo to ogranicza możliwości w sterowania. U siebie zrobiłem prosto: przyciski dzwonkowe podłączone do wejść sterownika z ESP, przekaźniki podłączone do wyjść sterownika, akcje na nacisnięcie przycisków powodują odpowiednie akcje na przekaźnikach.