Falownik solis czy sofar solar? Wybor inwertera

Hello,
Jestem na etapie decyzji montażu paneli fotowoltaicznych i aktualnie utknąłem w momencie wyboru falownika pod instalacje i stad pytanie do osób które podłączany któryś z falownika… który lepiej się integruje z HA? Z którego wyciągniemy więcej danych?
Z tego co wyczytałem oba są podobnej jakości i cenie - chyba ze ktoś wiec jeszcze coś co mogło by pomoc w decyzji??

Sofar Solar 8.8KTL-X
SOLIS S5-GR3P8K

Wydajesz ponad 5k pln więc kieruj się kryterium: z którego wyciągniesz więcej prądu za te pieniądze :slight_smile:
Z obu wyciągniesz tyle danych, że nie będziesz wiedział co z nimi zrobić i co oznaczają.

Tu są dla SOLIS
https://ginlongsolis.freshdesk.com/support/solutions/articles/36000340158-modbus-communication-for-solis-inverters
…dla sofara jest podobnie.

Już lekturą odnośnie obu urządzeń jestem zaznajomiony, oba porównywalna jakoś, porównywalny serwis, porównywalny koszt więc to już sprawdzone, więc ostatnim do którego nie mogę znaleźć porównania to integracja i dane które dają :slight_smile:
jako ciekawostka: sofar daje moduł WiFi - LAN trzeba dokupić (przynajmniej u tego montażysty)
Solis ma na do wyboru w momencie zakupu Lan czy wifi :slight_smile:

Nie będę tu autorytetem, bo nie posiadam takich urządzeń, ale zapomnij o wifi i sprawdz, z którego inwertera możesz pobierać dane bezpośrednio, a nie przez chmurę.
Pobierając dane bezpośrednio z urządzenia, masz pewność, że nic nie zawiśnie, bardzo przydatne, gdy chcesz na bazie takich danych robić jakieś automatyzacje.

2 polubienia

Oba obsługują modbus. Sofar wiem na pewno, SOLIS na podstawie dokumentacji.

Z sofarem jest tak, że zależy od szczęcia (po WiFi lub LAN) - lokalnie działa lub nie.
Te moduły powstały na potrzeby chmury, dlatego jest różnie.
Z SOLISem nie wiem. Dlatego dokup dowolny konwerter RS485 i w obu przypadkach zrobisz to po modbus - bez chmury (działającej lub nie), bez nerwów i straty czasu.

2 polubienia

OFF TOPIC

Montażysta to montuje filmy (albo programy w TV czy do netu), ten gość to monter.

TRUE ! w sumie jak czytam co napisałeś to sam się zastanawiam jak mogłem tak napisać :stuck_out_tongue:

EDIT
Czy znajdują się na grupie osoby które mają falownik SOLIS i mogą podzielić się doświadczeniem jak się do niego dobrały ? czy pod Modbus ? czy po MQTT? czy można wykorzystać tylko moduł Wifi który jest dopięty? czy trzeba przejściówki na modbusa? co z wtyczką do falownika ?
generalnie Modbus u mnie niestety nie widnieje w domu ale widzę że dopadło mnie i muszę się doszkolić w nim więc każda pomoc będzie super !