Fibaro FGRGBW-442 - długość paska led

Cześć,

czytając dokumentacje FGRGBW-442 natrafiłem na informację, że maksymalna długość przewodów (maximum wire length) wynosi 2 metry. O które przewody tutaj chodzi? Doprowadzające zasilanie, czy te, które są na wyjściu, czyli taśma LED? Czy ten moduł ogranicza napięcie podane przez zasilacz, tak, że możliwe jest podłączenie co najwyżej dwumetrowego paska LED?

Marcin

Czytasz ją i nie umieszczasz w swoim temacie?

Pytaj producenta, co miał na myśli.

Jeśli masz jakieś pojęcie prawidłowym okablowaniu taśm LED to będziesz wiedział jak je okablować (chodzi o zasilania dwustronne lub wręcz wielopunktowe - przy tak dużych prądach jak bywają spotykane w oświetleniu LED są istotne spadki napięcia).

Nie ma czegoś takiego jak określona długość paska, po prostu dopuszczalne parametry elektryczne modułu nie mogą zostać przekroczone.

Pewne doświadczenie mam, wiem, że przy dłuższych taśmach są spadki mocy prądu i ledy nie świecą równomiernie.

Nie ma czegoś takiego jak określona długość paska

Wiem, to zależne od rodzaju zastosowanych diód, etc. Tym bardziej zapis w instrukcji jest niejasny, bo określa jedynie długość “przewodów”. W ang. wersji jest “wiring” (okablowanie).

Może zaczekam aż osoba używająca tego urządzenia się wypowie i rozwieje wątpliwości.

Możesz się nie doczekać, Fibaro i ogólnie Z-wave to w obecnej chwili totalna nisza rynkowa w PL (pomijając fakt, że Fibaro jako marka już nie istnieje, bo zostało przejęte przez Nice, a za zmianami kapitałowymi zwykle idzie radykalne cięcie kosztów…).


Natomiast w pozostałych kwestiach dopowiem w skrócie

  • jeśli dokumentacja techniczna jest niejednoznaczna i wymaga interpretowania, to jest źle napisana i należy skontaktować się z jej autorem, a nie innymi użytkownikami
  • każdego producenta obowiązują te same nieprzekraczalne prawa fizyki

Moim zdaniem, skoro częstotliwość PWM jest bardzo niska (244Hz), to zjawiska falowe nie będą go dotyczyły w istotnym stopniu i nie ma tu innych powodów do ograniczania długości kabli, niż wspomniane wcześniej (rezystancja przewodów, jak wiadomo zależna nie tylko od ich długości, ale też od przekroju, materiału itd.) swoją drogą takie ograniczenie długości przewodów wyjściowych stałoby w sprzeczności, z tym o czym obaj pisaliśmy wcześniej oraz innymi częściami dokumentacji - chodzi o zasady prawidłowego zasilania taśm LED.

A zatem ograniczenie musi dotyczyć kabli dochodzących do wejść sterujących (i jest to prawdopodobne, bo mogą one też pracować jako wejścia analogowe).

Koniec interpretacji, wnioski wyciągnij sam.