Fibaro Universal Binary Sensor

Może dlatego ze tylko jeden czujnik mam podłączyć do IN1.

Napięcie jest 12V czyli tyle ile jest na etykiecie, jest stabilnie.

Ale nie chodzi mi o gdybanie, kontaktron jest zwykłym stykiem zwieranym (no zasadniczo rozwieranym w typowym zastosowaniu), moduł o nim “nie wie nic”, jeśli go nie skonfigurujesz, próbowałeś poeksperymentować z konfiguracją, coś to zmienia w interfejsie?

Timeouty naruszenia masz ustawione na zero?

W ogóle to nie jest prawda - czujników kontaktronowych możesz połączyć szeregowo całe stado, tylko nie będziesz wiedział o naruszeniu np. konkretnego okna tylko całej strefy ogarniętej tymi kontaktronami.

Zasilacz jest w takim razie OK, a co do napięcia na wejściach spodziewałem się wyższego (jakkolwiek jego obecność świadczy tylko o sprawności rezystorów pullup, same wejścia mogą być uszkodzone np. wyładowaniem elektrostatycznym)

Podsumowując proponuję popytać na forum Fibaro, tam z pewnością wiedzą jak to ogarnąć na poziomie ich centralki.

Natomiast sam czujnik możesz podesłać, to sprawdzę go z HA lub z Vera (tam przynajmniej znam interfejs i wiem jak to się ma zachowywać).

Chdziło mi o to, że mam podłączenie tylko pod IN1 a IN2 jest puste. Generalnie w ustawieniach nie ma opóźnieniem dodatkowych.








Ale moduł o tym nie wie, IN2 to tylko wejście binarne, ono działa zawsze, nie ważne czy masz tam podpięty kontaktron, ono po prostu działa i uważa, że jest rozwarty. (tzn. mówię o sprawnym module, jeśli się nie wykorzystuje wejść binarnych to najlepiej je podłączyć do masy)

W instrukcji są, skoro masz soft 2.1 to z pewnością są one możliwe do ustawienia (nie wiem jak w Fibaro, ale Vera nie ma presetów dla tego czujnika, więc wszystkie parametry trzeba sobie wrzucić “z palca”, by były w GUI), potem wrzucę jakieś screeny z Vera.

tu masz przykład “matka” po lewej = naruszony (bo dowolne z wejść jest naruszone), IN1 = nienaruszony (zwarty do masy) , IN2 = naruszony (nie zwarty do masy), żadne z wejść nie jest uzbrojone, konfiguracja default (opcjonalnie można dopiąć DS18B20 max 4 sztuki - wtedy przy parowaniu dla każdego czujnika temperatury generują się kolejne podurządzenia jako czujniki temperatury)

A tak wygląda konfigurowanie - każdą z opcji dostępnych w dokumentacji trzeba dodać ręcznie (jeśli centralka nie ma gotowca opcji konfiguracyjnych dla danego urządzenia), to czy dane są do odczytu, czy zapisu i jaką mają długość oraz format też się wybiera w/g dokumentacji w takim wypadku, tu jest default (NC na obu wejściach - parametry 3 i 4), opóźnienia o których mówiłem definiowane są przez parametry 1 i 2 i są u mnie zerowe


standard Z-wave wymaga by była możliwość konfiguracji urządzenia, którego centralka “nie zna” i by parametry dały się dodać z “palca” (fabrycznie tam miałem zakładkę bez żadnych opcji konfiguracyjnych, te dodałem nieco “na pałę” w/g instrukcji, tych których się nie będzie modyfikować można nie dodawać)

tu przykład jakiegoś urządzenia, dla którego istnieje “gotowiec” z parametrami w tej centralce

PS jest jeszcze jedna opcja - możesz też przetestować wejście 1-wire dla Dallasów (zakładam, że nie jest uszkodzone nawet jeśli oba wejścia binarne są uszkodzone), czujnik z podpiętymi Dallasami musi popracować z 10 minut włączony przed parowaniem z centralką (w przeciwnym razie może ich nie wykryć)

Kurde No nie widzę tego w parametrach. W instrukcji nie ma informacji o tym.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Czyli chodzi o podłączenie bezpośrednio pod Dallas zamiast pod IN1?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś DS18B20 podpinasz pod dedykowane wejście, jeśli wejścia czujek stykowych są zwalone, to zapomnij o sensorach binarnych, ale będziesz miał chociaż termometr.

A w kwestii instrukcji, to @macek linkowal taką jaka pasuje do mojego modułu, nie wiem czy ją czytałeś, ale tam jest wszystko, swój sprzęt konfigurowałem właśnie na jej podstawie, więc wiem co zawiera.

PS Aby sensor alarmowy w Vera wywoływał alarm musi być w stanie uzbrojonym, ale to są chyba podstawy, tak samo jak fakt, że sensor musi zmieniać stan pod wpływem zmiany stanu na wejściu (jeśli jest sprawny i poprawnie sparowany, bo tak mi jeszcze zaświtało, że poprawne parowanie to mi się udawało z raz na 10 razy).
Pierwszy mój obrazek ilustruje, że każde rozsądnie zaprojektowane GUI obrazuje taki sam stan, takiego samego sensora, jednakowo - to w odniesieniu do czerwonego i szarego u Ciebie.

Patrzyłem na to bo to jest podstawowa instrukcja tylko ze nie ma tam nic więcej na temat opóźnień. Znaczy jest dodatkowe opóźnienie które wynosi 0.

Jako tonący łapał bym się brzytwy i sprawdził czy złącze mikro JST czy jakkolwiek się ono nazywa kontaktuje poprawnie (I zapobiegawczo spirytusik albo IPA).

Propozycja sprawdzenia aktualna - pisz na PW, ale musiałbyś się ogarnąć ekspresowo z paczkomatem, bo wyjeżdżam zaraz na wakacje.
Sprawdzenie gratis, jednak jeśli jest zwalony to nie naprawię tego sprzętu więc do użytku jako termometr jeśli zadziała, albo elektro-smieci, jeśli 1-wire też jest zwalone.