Fibaro Universal Binary Sensor

Mam pytanie bo połakomiłem się i kupiłem od Fibaro Universal Binary Sensor… Próbuje to spiąć ale to nie działa… generalnie czujnik Satel B1 (podobny do tego tylko mniejszy) podłączyłem pod IN1 i GND następnie ustawiłem żę to czujnik NORMAL OPEN typ ramki Alarm Generic i kicha… nie działa. Macie jakieś pomysły dlaczego? Może coś z tym fibaro jest nie tak?

@crisssssss mam nadzieję, że czytałeś dokumentacje do tego czujnika - Universal Binary Sensor | FIBARO Manuals i jest podłączony poprawnie:

image

Nie wiem dlaczego ustawiłeś czujnik jako “normal open” (może masz takie wymagania) bo z reguły kontaktrony ustawia się jako normal close - przyłożony magnes do kontaktronu powoduje “zwarcie” - to stan normalny (oczekiwany), magnes oddalony od kontaktronu powoduje “rozwarcie” - stan alarmowy.

1 polubienie

Co konkretnie nie działa?
Używałem kiedyś tego sensora (FGBS-001) i reakcja na każdym z wejść była natychmiastowa, natomiast pamiętam, że wyjścia to jakaś porażka konstrukcyjna.

Kontaktron możesz sprawdzić choćby multimetrem (a nawet zwykłą niskonapięciową żaróweczką czy LEDem) oczywiście po odpięciu od FGBS-001.

W sensie, wziąłem multimetr i zobaczyłem że prąd dopiero przepływa jak przyłożę drugą cześć, więc zwykle jest obwód otwarty więc prąd nie przepływa stąd moje ustawienie.

Znalazłem ten schemat ale nie wiem czy go dobrze rozumiem i dobrze podłączyłem bo nie ma reakcji czy podłączę ten kontaktron czy nie.

Jak podłączyłem?

  1. Podłączyłem P do czerwonego i GND do niebieskiego do UBS za pomocą WAGO, następnie do tego samego WAGO Z GND podłączyłem jeden kabel SATEL B-1 a drugi do drugiego WAGO do którego podłączyłem IN1 z UBS i tyle. UBS jest wykrywany w systemie ale nie ma wgl żadnej reakcji w systemie.

@szopen Konkretnie nie ma żadnej reakcji w systemie… ale to dosłownie żadnej w sensie czy przyłożę drugą część czy nie to efekt jest ten sam…





W jakim systemie? naprawdę musimy wyciągać z gardła każde słowo? chyba nie oczekujesz pomocy…
To jest jakiś widoczek z centarlki Fibaro?

:exploding_head:
To zależy czy ubranie powiesiłeś na górnym, czy dolnym kołku :rofl:

Tak generalnie wszystko staram się narazie zrobić na fibaro bo nie wiem czy UBS działa poprawnie.

Jeśli z jakiejś centralki (Fibaro) to jej nie znam (przecież Z-wave działa z dowolnymi centralkami, w tym bezpośrednią integracją w HA), ale okiem kogoś kto nigdy nie widział tego GUI zauważam, że pierwszy sensor masz na czerwono, a drugi na szaro. (czyli podejrzewam, że działa, te kolory się zmieniają?)

Jeśli to ma być sensor okna/drzwi, to tak jak pisał @macek masz mieć ustawienia domyślne - stanem normalnym takiego czujnika jest magnes przy kontaktronie, czyli NC (mimo, że kontaktron sam w sobie jest NO), stanem naruszenia są styki rozwarte.

A teraz pomyślę jak to pospinałeś… rysunek/zdjęcie by powiedziały dużo więcej.

Żółty to IN 1 od fibaro, białe to Satel

Pospinane prawidłowo, konfiguracja jak już pisaliśmy nieprawidłowa, chyba że zdarzeniem naruszenia będzie magnes przy kontaktronie.

Kolory ikony się zmieniają przy dotykaniu magnesem kontaktronu?
(równolegle, bo na krzyż czy po skosie to ma prawo nie działać)

W ogóle to możesz olać ten kontaktron i bezpośrednio zwierać do masy IN1 i/lub IN2
Czy te złączki Wago radzą sobie z przewodami o niemal zerowym przekroju nie wiem.

Nie zmienia się żadnej stan jak oddalam zbliżam… co gorsza nawet jak na „krótko” zrobię i będę spinał IN1/IN2 z masą to nawet nie ma reakcji… obawiam się że ten czujni fibaro jest uszkodzony aczkolwiek usuwałem resetowałem go n razy i za każdym razem dodaje się do systemu… Nie wiem jak go jeszcze sprawdzi czy faktycznie on działa…

Możliwe, że jest uszkodzony to jest w sumie najbardziej prawdopodobne (nie pamiętam czy ten model pamięta ustawienia mimo ponownego parowania czy się resetuje do ustawień domyślnych), mało prawdopodobne, ale możliwe że jest wadliwa konfiguracja.

Mogę sprawdzić - Wrocław
jeśli nie reaguje na zwieranie wejść do masy to moim zdaniem jest uszkodzony.
Ponieważ masz centralkę Fibaro prawdopodobnie możesz mu zaktualizować firmware (pamiętaj o zapewnieniu stabilnego zasilania).

Myślałem aby go zaktualizować ale nie ma dla niego oficjalnej aktualizacji przez fibaro a można wgrać plik ale nie mogę znaleźć dla niego aktualizacji.

No to nie ma aktualizacji.
A tak z innej beczki z jakim FW masz wersję?

Teoretycznie 2.1 bo tak pokazuje w systemie.

To masz raczej najnowsze. (Tak mi świta że były różne wersje sprzętowe, ale nie pamiętam dokładnie).

Jak bardzo chcesz żebym go sprawdził, to możesz mi go wysłać pokrywając koszty przesyłek w obie strony (jeśli nie jesteś z okolic Wro).
Moim zdaniem brak reakcji = zjarany, może ktoś podał napięcie zamiast masy na wejście/a

Nie wiem jakiej reakcji się spodziewasz, ale jakiś status musi się zmienić (przy zwieraniu do masy IN1/IN2) niezależnie od tego do jakiego systemu go parujesz.

edit:
Jeden prosty test mi przyszedł do głowy - na wejściach powinno być jakieś niezerowe napięcie względem masy, spodziewam się napięcia w okolicy 3V, więc bez problemu zmierzysz je tym multimetrem na zakresie 20V= (oczywiście po zwarciu kontaktronu spada do zera)

To tak generalnie mam 2.7V po przyłożenia spada do zera. A system nadal nie reaguje…

No ale mnie intryguje obrazek ikonek na screenshocie masz jeden czerwony, a jeden szary.

To jest druga kwestia jakiej reakcji się spodziewasz, bo sensory powinny zmieniać stan i tyle, napięcie zasilania masz stabilne i w dopuszczalnym zakresie? (bo to 2,7V wydaje mi się być maławe)

Spodziewam się ze będzie w dzienniku zdarzeń ze coś wykryto, dwa ze na tej ikonce będzie ze naruszony…

Edit:

W sensie podłączyłem całość pod zasilacz 35W. Ikonki są dwie bo to jest matka. Która ma w sobie dwa czujniki IN1 lub IN2 i łącznie 5ikonek.

W życiu nie miałem centralki Fibaro, ale przez ostatnie lata miałem kilka rozwiązań Z-wave (kilka modeli centralek Vera oraz dongle Aeotec’a, a w tym sporo osprzętu Fibaro i na tle konkurencji byli jednym z wiodących producentów) i zdecydowanie jakaś reakcja być powinna.

Wciąż nie wyjaśniłeś czemu jedna ikona jest czerwona, a druga szara, to mi zaburza spokój (logika nakazuje by były jednakowe, zmień konfigurację zobacz czy się zmieniają) nie będę kopał po instrukcjach, bo nie przewiduję nigdy ich centralki.

To akurat rozumiem, bo tak działa z-wave i zasadniczo inne rozwiązania wizualizują to jakoś podobnie.

Zasilacz 35W, no OK, ale co to ma do rzeczy, jakie ma napięcie wyjściowe i czy jest ono stabilizowane.