Fotowoltaika. Agregacja danych, wizualizacja, ect

Opiszę może jak to wygląda na moim przykładzie, może się przyda.

Pomiar energii pobranej i oddanej robię z wykorzystaniem Zamel MEW-01. Mierzy mi trzy fazy oraz kierunek prądu (oddany, pobierany). Dzięki temu miernikowi wiem ile dom otrzymuje i oddaje prądu. Podłączanie przez WiFi, dane wysyła przez MMTQ.

Pomiar instalacji PV robię “ręcznie” odpytując falownik (Integracja falownika solplanet z Home Assistant - #30 przez Maurycy). To daje mi informację ile PV produkuje.

Resztę robi mi HA. HA ma zakładkę “Energia” idealnie pasującą do tego co potrzebujesz - wylicza statystyki godzinowe, tygodniowe, miesięczne, robi wykresy, wylicza autokonsumpcję, ile z PV oddaję do sieci, ile pobieram z sieci i takie tam.

Wydaje mi się, że jak zrobisz takie coś w trzech kopiach na trzech instalacjach to “będzie pan zadowolony…”

Uwagi globalne:

  • największy problem będzie zapewne z integracją falowników, bo każdy działa inaczej. Część da się obsługiwać bezpośrednio, część przez chmurę
  • nie wiem by RPi jest najlepszym rozwiązaniem. Pierwsza kwestia - praca na karcie SD, duża ilość danych może zajechać kartę i wówczas bida. Druga kwestia: HA lubi “puchnąć” i zajmować coraz więcej miejsca. Wydaje mi się że zwykły mini-komputerek finalnie jest bardziej praktycznym wyjściem.
1 polubienie