Fotowoltaika - informacja o braku zasilania

Może macie pomysł czym wyzwalać informacje o braku zasilania z energetyki?

Planuje montaż fotowoltaika z magazynem energii. Plan jest taki, jak energetyka przestanie dostarczać zasilanie, system przełącza się na magazyn energii i wszystko dalej działa.
Tylko, że magazyn ma ograniczoną pojemność i chciałbym, by na zasilaniu z baterii poszedł na głośniki w domu komunikat, żeby nie korzystać w tym czasie z indukcji, żelazka, piekarnika itp. prądożernych urządzeń.
Automatyzację pewnie wydłubie sobie w NR, ale czym ją wyzwalać.

Falownik będzie wpięty bezpośrednio za licznikiem energetyki a przed moją główną rozdzielnicą. No nie mam na to pomysłu :frowning:

… a potrzebne info z falownika, którego jeszcze nie masz - więc nie ma co na razie spekulować.

Niby tak, ale dobrze się przygotować. Falownik powinien zameldować, że działa z baterii.
Nie wiesz może czy jest jakaś zwłoka przy wysyłaniu do HA zmian stanu falownika?

Chociaż wiesz jaki to falownik? Są takie, że jak nie zapytasz to się nie odezwie :slight_smile:
Te, które znam trzeba zapytać.

Na razie daj “se na wstrzymanie”.

No jak to tak? Właśnie dzięki temu mam szanse na wybór falownika, z którym będzie HA dobrze działać.

To falownik nie wyrzuca zmiany stanu? Trzeba ręcznie do niego pukać?

Przedstaw swoje typy to może ktoś kto posiada “hybrydę” wyrazi opinię.
Odpowiem ogólnie, że zależy czego używasz do komunikacji… i tak np. uniwersalny modbus należy pytać i to od ciebie zależy jak często masz stan aktualny.
Jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi nie ma.

Sposób na brak sieci za pomocą falownika nie wymaga dodatkowych nakładów, możesz jednak zainstalować własny licznik (lub inny wichajster) i wtedy jesteś niezależny od tego jaki falownik kupisz

Na tą chwilę to hybrydowy Sofar HYD KTL-3PH, albo jakiś DEYE, jeśli uda mi się taki dostać.

Jeżeli nie uda Ci się wyciągnąć nic z falownika, a Sofar chyba kiepski jest do skomunikowania to stosunkowo tanim i prostym rozwiązaniem może się okazać przekaźnik (czujnik) kontroli faz (jak brak jakieś / lub wszystkich fazy wystawi Ci informację).
Np. Czujnik zaniku fazy CZF -stały próg asymetrii napięciowej zadziałania

2 polubienia

To będzie git. Wstawię to przed falownikiem, sygnał puszczę na cokolwiek co działa z HA i to podepnę za falownikiem, żeby zawsze miało zasilanie. Petarda :shield:

Problemem w sofarze nie jest falownik tylko kiepski moduł komunikacji, który jest również używany przez inne “marki”. Sam falownik działa dobrze i gdy podłączysz się do niego bezpośrednio nie sprawia problemu.

Koledzy to powinno być ostatnie kryterium przy wyborze falownika :slight_smile:
Kupujesz drogie urządzenie na lata, co Ci po falowniku który nie spełnia wymagań dla których został stworzony.

Praktycznie to to samo urządzenie :wink:

Ja mam takiego Sofara hybrydowego ale bez baterii, i on ma osobne wyjście Grid (generuje tylko gdy jest napięcie w sieci) i AC Load (podobno generuje z baterii/paneli nawet przy braku napięcia w sieci).
Piszę podobno bo sam nie miałem okazji sprawdzić z powodu braku baterii.

Po prostu podłącz tylko krytyczne obwody do wyjścia AC Load i do nich moc będzie zawsze przechodzić przez falownik - albo z sieci albo z baterii (trzeba tylko uważać aby nie przekroczyć mocy na tym wyjściu, moce graniczne są podane w instrukcji).

Chyba, że cały dom podłączysz do wyjścia AC Load i wtedy taki komunikat faktycznie ma sens.
Do tej hybrydy nawet bez baterii miałem dołączony licznik trójfazowy z przekładnikami, można zrobić automatyzację ostrzegającą dopiero po przekroczeniu danej mocy przy braku napięcia w sieci (zamiast od razu po wyłączeniu sieci).