Frontier Silicon integracja

Witam Was:)

Panowie mam problem z w/w integracją. Posiadam odbiornik radiowy Kenwood (https://www.euro.com.pl/zestawy-muzyczne/kenwood-m-7000s-b-czarny-wieza-kenwood.bhtml). Wyczaiłem, że ma on zamontowany chip od Frontier Silicon, a więc teoretycznie problemów z integracją z HA nie powinno byc. Teoretycznie, ponieważ w momencie jak odbiornik połączył się z moją siecią WiFi, HA powinien go “widzieć”. Niestety nic z tego - PIN był zgodny, wszystko wg instrukcji w necie robiłem, nie pomogło aby HA sam wykrył sprzęt, więc dodałem go ręcznie - jest, działa ale nie widzę w ogóle encji z tym odbiornikiem. Chciałbym ją mieć, ponieważ zależy mi na automatyzacjach związanych z tym radiem a tu nic nie mogę zrobić, ponieważ encja nie istnieje, a po ręcznym dodaniu radia w Dashboardzie mogę spokojnie to radio dodać…:smiley:

Brandu Kenwood nie widzę na liście przetestowanych, a z tego co kojarzę (jakkolwiek kopałem w tym temacie parę lat temu, a potem i tak wymieniłem stary ampli na jamaszkę z MusicCast, więc nie jestem na bieżąco) przez tą integrację są wspierane tylko 2 chipsety (Venice 6 lub Venice X) - na którym masz swoje radio?

Zrobiłeś wszystkie kroki opisane w dokumentacji? (pin 1234, sprawdzenie portu api?, jeśli jest to np. 2244 zamiast domyślnego 80, to w konfiguracji dodaj go jawnie),
wchodząc przeglądarką pod http://[adres_radyjka]:[port]/device zobaczysz jakąś odpowiedź jeśli port jest właściwy

PS Warto przydzielić stały adres IP na poziomie serwera DHCP (przez powiązanie ARP+DHCP w routerze, to tzw. statyczny przydział DHCP).

Dziękuję za szybką odpowiedź:)

Proszę tu masz info co do kenwood`a: GitHub - cweiske/frontier-silicon-firmwares: Frontier silicon internet radio firmware binaries
Chipset Venice X.

Adres IP mam przypisany w DHCP, port domyslny 80.

Radio działa, teraz co najlepsze, bo tego nie napisałem (przepraszam zapomniałem zapisać a w głowie miałem mysl). ID mi pokazuje (media_player.radio_kuchnia) ale np w automatyzacjach jak chcę jakąś stworzyć z tym ID, nie ma takiej encji…:frowning:

“…Interfejs API Frontier Silicon nie zapewnia środowiska dla wielu użytkowników. Zawsze istnieje jeden użytkownik (sesja) kontrolujący urządzenie…”

Być może już jakaś apka przejęła kontrolę?

Nie mam pojęcia jak to sprawdzić:/

Używasz jakiejś smartfonowej apki (np. Undok) do sterowania tym sprzętem?

PS
Sprawdź w narzędziach deweloperskich jakie ta encja mediaplayer’a ma atrybuty oraz zastanów się czy faktycznie potrzebujesz encji czy może raczej jakieś usługi?

PPS
Zawsze warto wypróbować sztandarowe rozwiązania - jeśli podejrzewasz jakiś problem z GUI HA to wyczyść cache przeglądarki, a jeśli nie masz pewności co do prawidłowego uruchomienia integracji - zrestartuj serwer HA core (i odczekaj do komunikatu w GUI o pełnym uruchomieniu), w przypadku, gdy robiłeś zmiany w konfiguracji swojej sieci może czasem być nawet wskazane zrestartowanie hosta (raczej rzadko, ale nie próbuj tego rozwiązania jeśli HA nie chce się zrestartować).

Nie używam, żadnej aplikacji do sterowania odbiornikiem.

Dla mnie najważniejszą rzeczą jaką chciałem zrobić to po prostu zmiana stacji radiowych o pełnej godzinie (na wiadomości). W sumie nic więcej nie chcę, a że korzystam z radii internetowych to jest to dodatkowy problem.

Ręcznie z poziomu GUI, jestem w stanie włączyć odbiornik, przyciszyć, podgłośnić, zmienić żródło (radio FM/radio internetowe itp) ale nie mogę np w radiu internetowym zmienić presetu/strumienia na co innego a na tym mi najbardziej zależy.

Najśmiejszejsze jest to, że znalazłem encję tego radia w narzedziach deweloperskich, ale nie ma tej encji w encjach ani np w automatyzacjach w HA jakbym w HA chciał jakąś automatyzację związaną z tym radiem zrobić…

i generalnie
https://forum.arturhome.pl/tag/internet-radio

Tu jest największy problem…

By znaleźć encję naciśnij “e” mając fokus w jakimś neutralnym miejscu dashboardu (lovelace), pokaże się okienko wyszukiwania, napisz w nim “media_plater”:


to wylistuje wszystkie mediaplayery w twojej instalacji

Pokaż atrybuty swojej encji, pokaż usługi mediaplayera (raczej masz standadrowe)

W przykładzie powyżej masz automatyzację, która używa usługi, podejrzewam, że próbujesz się zabrać do zagadnienia z niewłaściwej strony.

Wprawdzie 2022 rok miał być poświęcony rozwojowi możliwości wyklikania pewnych rzeczy (a finalnie wszystkiego) w GUI, to jednak póki co trzeba naklepać co nieco “z palca”.

Czekaj, bo może źle wszystko opisałem. Patrz, zrobiłem tak jak napisałeś powyżej: naciskam “e” i wpisuję media player, jest - “radio kuchnia”
image

Przechodzę dalej do “Rejestru encji”

a tu masz atrybuty:

Trochę dziwne, że gra bez wybranego źródła, ale jak widać gra (playing) i to w dodatku jakiś RMF z netu.
Encja nie ma unikalnego identyfikatora, bo zapewne integracja jest nieco do bani jak na dzisiejsze czasy, ale to jeszcze nie powód do paniki.
Integracje niektórych playerów zachowują się dziwnie, ale mimo to powinno się dać coś wykombinować popatrz na tego linka nieco wyżej (tam gdzie @krskrab wrzucił swoją działającą automatyzację - dostosuj ją do swoich potrzeb, szansa jest)

Nic z tego:(

Uruchamiałem automatyzację ręcznie i nic nie ruszyło…:frowning:

alias: radio test
description: radio test
trigger: []
condition: []
action:
  - service: media_player.play_media
    data:
      media_content_id: http://rs7-krk2.rmfstream.pl/RMFMAXXX48
      media_content_type: music
      enqueue: play
    target:
      entity_id:
        - media_player.radio_kuchnia
mode: single

Poczytałem trochę (mogę się mylić) ale nie ma możliwości aby to radio działało jako media render.
Sprawdź to za pomocą zakładki HA Media czy jesteś w stanie coś na nim odtworzyć .
Wygląda mi, że jesteś w stanie tylko uruchomić presety ustawione w samym urządzeniu.

Dużo informacji o sterowaniu, ale nie znalazłem sposobu na odtworzenie zasobów z sieci.

1 polubienie

Wpisując komendę url odnosnie zmiany presetu w radiu internetowym dostaję odpowiedź z radia: FS_NODE_BLOCKED

I teraz pytanie, czy idzie to jakoś odblokować czy po prostu dać sobie juz z tym spokój?:frowning:

Nie zawsze się da uzyskać wszystko czym obecnie dysponuje HA (zależy od sprzętu i integracji) - spróbuj na początek np. wybór wejścia.
Biblioteka na której opiera się integracja nie była modyfikowana przez kilka ostatnich lat (ostatnie istotne zmiany jakieś 4 lata temu, podobnie jak większość innych zasobów na githubie powiązanych z tym tematem) - prawdopodobnie jej rozwój się wtedy zatrzymał.
Druga kwestia to możliwość modyfikowania samej platformy Venice X (a właściwie to firmware) pod kątem konkretnych konstrukcji - popatrz choćby na drugą tabelkę tam:

co model to inne możliwości, ponadto odtwarzanie konkretnego radia internetowego uzyskuje się tam przez wywołanie numeru presetu zapisanego w radiu (a nie przez podanie linka do streamu, nie wiem czy integracja w HA ma taką możliwość).

Dziękuję.

Moje radio Kenwood, jest wspierane, bo sesję otwiera:)

Udało mi się komendami zmienić stacje muzyczne a raczej presety. Teraz muszę to jakoś “spiąć” z HA:) Znalazłem w sieci gościa co za pomocą pomocników zmienia presety (wprowadził skrypty w .yaml) ale mnie to za cholerę nie działa;(

O ten artykuł

Widziałem przed chwilą tam twojego posta, ale jak rozumiem już poprawiłeś sobie yamla.

Cały czas tego yamla poprawiam metodą prób i błędów:)

Kurde, nie wiem co robię źle z tym skryptem:/

fs_select_preset_homeoffice:

  alias: fs_select_preset_homeoffice

  sequence:

  - service: media_player.turn_on

    data:

      entity_id: media_player.radio_kuchnia

  - service: media_player.select_source

    data:

      entity_id: media_player.radio_kuchnia

      source: "Internet radio"

  - service: rest_command.fs_nav_state_on

    data:

      ip: "192.168.1.53:80"

  - service: rest_command.fs_select_preset

    data_template:

      ip: "192.168.1.53:80"

      preset_no: >

        {% if is_state("input_select.fs_presets_selector_homeoffice", "RMF MAXXX") %} 0

        {% if is_state("input_select.fs_presets_selector_homeoffice", "RMF FM") %} 1

        {% endif %}

  - service: rest_command.fs_nav_state_off

    data:

      ip: "192.168.1.53:80"

Ma ktoś jakis pomysł?:frowning:

Zawartość plików jest od siebie zależna, więc bez konkretów trudno cokolwiek porównać z tym co jest we wskazanym wątku (bierz poprawkę na to, że chyba nikt z tu odpowiadających nie ma nawet podobnego sprzętu).
Nie bardzo kumam po co jest podany port 80 (za IP), skoro jest on domyślny.
Skopiuj dokładnie YAMLa jaki jest w tamtym wątku (widzę np. if zamiast elif)

Tak poza konkurencją:

  1. puste linie w yamlu który wkleiłeś (“rozstrzelony tekst”) wyglądają tak jakbyś próbował edytować linuxowe pliki w windowsowym edytorze który nie obsługuje poprawnie linuxowego końca linii (proponuję użyć notepad++)
  2. pokopałem jeszcze troszeczkę i widzę, że ta integracja jednak została nieco unowocześniona i to w tym roku (ba, zaledwie miesiąc temu) więc myliłem się w kwestii braku rozwoju
    core/homeassistant/components/frontier_silicon at dev · home-assistant/core · GitHub
    nie ma jednak żadnych zmian w dokumentacji więc zajrzyj do plików może coś wygrzebiesz
    (uwaga - jakkolwiek był też inny autor i to zmian wprowadzających obsługę wyboru presetów, ale wycofał swój kod, czego nie zobaczysz w linku ^, ale akurat dotarłem w tamto miejsce z linka który sam podałeś, więc być może jakieś zmiany jeszcze się pojawią w przyszłości)