FTP w HA i zapis zdjęć z wideodomofonu

Cześć.
Taki problem: próbuję przenieść ftp, na którym zapisywane są zdjęcia z wideo domofonu dahua do dodatku w HA. Mam w HA dodany GitHub - hassio-addons/addon-ftp: FTP - Home Assistant Community Add-ons.
Teraz domofon działa z Core FTP Server na Windowsie, do poprawnego działania musi mieć udzielone wszystkie uprawnienia tj.
File: permission read, write, append, delete, execute. Directory permissions: list, create, remove. Dodatkowo insert rules for sub dirs.
Problem polega na tym, że domofon nie chce współpracować z dodatkiem w HA, prawdopodobnie ze względu na uprawnienia.
Zgodnie z dokumentacją dodatku addon-ftp/DOCS.md at main · hassio-addons/addon-ftp · GitHub
Mam ustawione
allow_chmod: true
allow_download: true
allow_upload: true
allow_dirlist: true
addons: false
backup: false
config: false
media: true
share: false
ssl: false
Natomiast nie bardzo rozumiem zapis
Sub-option: allow_upload
This controls whether any FTP commands which change the filesystem are allowed or not.
These commands are STOR, DELE, RNFR, RNTO, MKD, RMD, APPE, and SITE.
Czy ustawienie tego na true przyznaje wszystkie uprawnienia czy trzeba nadać je oddzielnie. Jeżeli oddzielnie to jak to zrobić?
Zdjęcia maja być zapisywane w folderze media.

Z ciekawości: jaki to model wideodomofonu? Szukam podobnego rozwiązania i nie wiem co wybrać. Na YT jest sporo przykładów integracji HA z tymi domofonami.

A jakie błędy masz w logach FTP ?

Model to: WIDEODOMOFON VTO3211D-P2 DAHUA
A co do logów to niestety w nich cisza.

To panel 2-lokatorski, takiej funkcjonalności szukam, używasz tego? Dodatkowo ma wbudowany czytnik zbliżeniowy w standardzie Mifare 13,56 MHz, to czestotliowość NFC, czy jest możliwość użycia telefonu komórkowego z NFC do otwierania zamka?

Masz na myśli fizyczny katalog HA: dostęp po Sambie \config\www\media (dostęp po http://IP/local/media)? Czy wideodomofon wrzuca zapisy video do jakiegos podkatalogu czy bezpośrednio do glównego katalogu FTP?
Używasz tego dodatku DahuaVTO2MQTT?

Tak używam, potrzebowałem panel na dwa mieszkania. co do NFC nie odpowiem, nie używam.
Z FTP na windowsa domofon umieszcza zdjęcia w głównym katalogu tworząc foldery po datach.
Dlatego chcę mu udostępnić tylko folder media z HA.
Do tego dodatku jeszcze nie doszedłem, jest na liście to do.

Probowałeś:

  1. połaczyć się do FTPa na HA z komputera, załadować plik w katalogu głównym?
  2. połaczyć się do FTPa na HA z komputera, stworzyć nowy katalog w katalogu głównym, przejść do tego katalogu i załadować tam plik? to samo robi domofon.

W ten sposób zweryfikujesz poprawność konfiguracji i uprawnień.
Przeczytałem jeszcze raz dokumentację dodatku i jeżeli chcesz aby ładować pliki do katalogu media to dopisz:
media: true

Sub-option: media

Allow the user to access the /media directory.

Oczywiście katalog media musi istnieć na tym samym poziomie co katalog config.

ad 1 i 2 mogę zrobić, w logach ftp jest że operacja OK. Jednak gdy wejdę przez np. sambę to katalog media jest pusty.
Oczywiście media: true mam dodane
Logi z ftp:

Thu Oct  1 20:32:09 2020 [pid 2] CONNECT: Client "192.168.0.11"
Thu Oct  1 20:32:09 2020 [pid 1] [test] OK LOGIN: Client "192.168.0.11"
Thu Oct  1 20:32:22 2020 [pid 2] CONNECT: Client "192.168.0.11"
Thu Oct  1 20:32:22 2020 [pid 1] [test] OK LOGIN: Client "192.168.0.11"
Thu Oct  1 20:32:31 2020 [pid 3] [test] OK MKDIR: Client "192.168.0.11", "/1234"
Thu Oct  1 20:33:57 2020 [pid 2] CONNECT: Client "192.168.0.11"
Thu Oct  1 20:33:57 2020 [pid 1] [test] OK LOGIN: Client "192.168.0.11"
Thu Oct  1 20:34:29 2020 [pid 3] [test] OK UPLOAD: Client "192.168.0.11", "/1234/BatReader.h", 1461 bytes, 231.17Kbyte/sec

Sprawdziłem u siebie - po zalogowaniu się do FTP, musisz wejść do katalogu media i tam możesz wgrywać pliki i tworzyć katalogi.
W konfiguracji domofonu podaj jako root folder /media/

Po zalogowaniu do FTP jestem w pustym folderze nie ma w nim żadnych katalogów. Mogę tworzyć nowe, kasować, dodawać pliki.
Tylko gdzie on te pliki przechowuje fizycznie? Po wejściu np przez ssh lub sambę nie mogę ich znaleźć.
W konfiguracji domofonu nie ma możliwości podania folderu.

Mówimy o wejściu ssh HA ? Jeżeli tak to musisz wykonać polecenie su zalogować się jako root
potem cd / ls lub ls -l będziesz widział katalog media, lecz jest to inny katalog jak ten który widać z HA… Taka jest pełna scieżka do katalogu media /usr/share/hassio/media

Moja konfiguracja FTP (RPi3, HA version 0.115.2 ) z domyślnymi ustawieniami ze zmienioną sekcją users jak ponizej:

users:
  - username: hassio
    password: *****
    allow_chmod: true
    allow_download: true
    allow_upload: true
    allow_dirlist: true
    addons: false
    backup: false
    config: false
    media: true
    share: true
    ssl: false

Po zalogowaniu przez ftp mam:
image

czyli te same katalogi są dostępne przez Samba:
image

i te katalogi są dostępne również przez ssh:

@artpc nie mam takiej scieżki /usr/share/hassio/media, może masz inna wersję HA albo zainstalowaną w inny sposób.

Proszę o print screena z konfiguracją FTP w domofonie.

Proszę


Co ciekawe już się dogadał domofon z HA, po konfiguracji na docelowym systemie wszystko działa OK. Na środowisku testowym nie. Konfiguracja ta sama, różnica jest w systemie, test jest na debianie a prod na ubuntu.

Według serwisu dahua ftp w w/w modelu jest wyłączony (widać, nie do końca). Ja mam identyczny tyle, że 4 przyciskowy. Podszedłem do tematu z innej strony. Wysyłam foto na gmaila.

Dodałem kamerę jako encję onvif, a ona ma wykrywanie ruchu :smiley: . A więc po wykryciu ruchu na binary sensor cell motion , -> pobieram obraz z kamery, http request, method get

url h t t p : / /ip kamery/cgi-bin/snapshot.cgi?Channel=0
payload ignore, zaznaczyć use autentication, type digest autentication, i podaję login i hasło do vto

Czyli masz panel 4-lokatorski ? używasz tego? Czy ten model ma wbudowany czytnik zbliżeniowy w standardzie Mifare 13,56 MHz? To czestotliowość NFC, czy jest możliwość użycia telefonu komórkowego z NFC do otwierania zamka?

Tak, ma mifare, działają też nowe dowody (odczyt dowodu zajmuje około 2s). Nfc nie testowałem, niestety nie posiadam żadnego, a paki symulującej tag nfc w telefonie nie znalazłem

Uprzedzam, że pomimo, że producent chwali się kamerą 2MP, to w firmware jest ona ograniczona do 720p. Innych wad puki co nie znalazłem. Używam sprzętu 3 miesiące. Obraz super, dźwięk też połączenia na komórki działają bez zarzutu (choć mogło by łączyć szybciej). Aaa… jest jeszcze ograniczenie do max. 4 urządzeń (unifonów i komórek) przypisanych do 1 numeru (klawisza), taką informację dostałem z serwisu.