Fujitsu Futro S720 brak uEfi

Dzień dobry
Jak mam dysk wpięty do SATA to nie widzi jako partycji startowej uEfi.
W ramach różnych testów miałem ostatnio zainstalowany w Futro Proxmox - działał OK, ale w sumie po co jak mu oddałem całe zasoby, miałem sobie teraz potestować działanie na dockerze, ale za to znalazłem informację, że można wprost wgrać HA do PC x86 HA. Postępowałem wg tej instrukcji: Generic x86-64 - Home Assistant i lipa, wgrane na dysk, PC nie widzi dysku z HA. Źle zrozumiałem drugi wariant i wypaliłem na USB, myślałem że to instalka, ale HA normalnie się uruchomił z pena i zaczął konfigurować, to wypaliłem na SSD lecz nie widzi systemu, przełożyłem do USB przez adapter i normalnie się uruchomił, bios zauważył, że na dysku jest system uEfi. Ktoś może wie o co chodzi i jak zrobić by startować z dysku podłączonego do SATA? Teraz mam wgrane w SSD na SATA Ubuntu serwer 22 i to też ma chyba partycję uEfi, w biosie włączam filtr by widział tylko uEfi, to zniknął dysk 0 Toshiba, a jest tylko “Ubuntu Boot Manager”, choć faktycznie nie ma słówka uEfi, normalnie się uruchomił. Proxmox akurat miałem na dysku nvme w kieszeni USB, to nie wiem czy ruszyłby z SATA.

UEFI na być włączony w biosie, Secure Bootwyłączony.
Jakiego programu używasz do nagrywania obrazów?

1 polubienie

Jesli to ten sam dysk to możliwe, że nieskutecznie usunąłeś poprzednią tablicę partycji po PVE.

1 polubienie

Te opcje mam tak ustawione, jak pisałem w menu boot mogę ustawić tak, że jest widoczny dysk jako legacy, uEfi lub oba, mam ustawione na oba i wyłączony secure boot.
Dysk z proxmoxem to jednak był na USB w atapterze NVMe, HA chciałem wgrać na dysk SSD SATA.
Chodzi o to, że ten sam dysk z uEfi jest widoczny przez USB, a po przełożeniu do SATA wewnątrz obudowy już nie, znaczy dysk dalej widać, tylko HA nie chce z niego startować. HA startuje bez problemu na tym ssamym dysku w USB czy nawet z pena w USB. Obrazy wypalałem balenaEtcher.
Teraz mam wgrany ubuntu serwer 22, jak ustawię boot tylko na uEfi to startuje normalnie z SSD SATA.


Tu masz instrukcje.

2 polubienia