Fujitsu Futro S920 - instalacja HAOS generic (bare-metal)

Dzisiaj dalsze testy. Wszystko dzieje się na dysku SATA 120GB.
Zainstalowałem tak jak wcześniej tzn. Ubuntu live i etcher HA tym razem w wersji 7.5.
Oczywiście system nie ruszył, dysku nie było widać w BIOSie. Instalacja rEFind rozwiązała problem, system wstał.
Od razu po wstępnej konfiguracji HA zgłosił możliwość update do wersji 7.6. Po aktualizacji system wystartował bez problemów bez konieczności dodatkowych operacji. Zainstalowany wcześniej rEFind działa prawidłowo, system uruchamia się bez problemów.
Gdyby ktoś potrzebował to link do instalacji rEFind:
https://www.rodsbooks.com/refind/installing.html#:~:text=Secure%20Boot%20key.-,If%20you're%20using%20Ubuntu%2C,-you%20should%20be

Zanim się w pełni rozgościsz w HA sugeruję spróbować update HAOS do bety 8.0.rc3 (lub jeśli będzie coś nowszego), bo w 8.0 jest inny bootloader w HAOS (więc ta aktualizacja teoretycznie może popsuć rEFind).

Warto też popróbować restartów systemu (włącznie z “bezczelnym” odpięciem zasilania, póki masz pusto w bazie, aby się przekonać czy autonaprawa systemu zadziała poprawnie).

W terminalu można użyć komendy ha os info by się dowiedzieć z którego slotu startuje system (to moja instalacja “produkcyjna”, gdzie po zmianie systemu wróciłem do kanału stabilnego - który tak dla zmyłki akurat nazywa się produkcyjny :stuck_out_tongue: dlatego w odpowiedzi najnowsza wersja systemu jest starsza niż ta, którą mam zainstalowaną…)

~ $ ha os info
board: generic-x86-64
boot: A
data_disk: /dev/sda8
update_available: false
version: 8.0.rc3
version_latest: "7.6"

a tu dla przykładu RPi nadal na becie

~ $ ha os info
board: rpi4-64
boot: B
data_disk: /dev/sda8
update_available: false
version: 8.0.rc3
version_latest: 8.0.rc3

podczas cofania wersji

~ $ ha os update --version 8.0.rc2
⣷ Processing... 

i po (jak widać zmiana slotów A/B przy aktualizacjach działa)

~ $ ha os info                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        
board: rpi4-64                                                                                                                                                                                     
boot: A                                                                                                                                                                                            
data_disk: .                                                                                                                                                                                       
update_available: true
version: 8.0.rc2
version_latest: 8.0.rc3

PS Jeśli możesz zrobić zdjęcia BIOSa i wrzucić do wskazanego wcześnie wątku, to myślę, że będzie wielu wdzięcznych.

Tak nieco z innej beczki (instrukcja dla BIOSa Aptio4 brandowanego dla Gigabyte)

i w nim taka dość podejrzana funkcja nazywa się OS Selection - należy z tego co wiem wybrać w takim wypadku WIndows8/10 (oprócz oczywiście pozostałych funkcji powiązanych z bootowaniem i UEFI), oraz Storage, która w ogóle uruchamia UEFI (standardowo wyłączone), a wszystkie istotne opcje są chaotycznie rozrzucone po różnych zakątkach menu.

Zdjęcia z BIOSu w wątku:

Dzięki, nieco uzupełniłem tamto info, postaram się też nadać im trochę więcej czytelności jakimiś szybkimi metodami (dlatego oryginalne fotki wrzuciłem do zipa)

Edit:

  1. ten BIOS jest nieziemsko stary (naprawdę nie ma nic nowszego?)
    wgrałeś R116 lub R118 (zależnie od tego jaki masz model)?
    UWAGA - nie twierdzę, że te dostępne do pobrania zawierają rewolucyjne zmiany (możliwe, że ze względu na zastosowanie jako TC nie zdecydowali się na uwspółcześnienie, bo nie było potrzebne), ale chyba nie ma nadziei, na nic nowszego

    Fujitsu Technical Support pages from Fujitsu Poland
  2. pewne ustawienia można (a może i wręcz trzeba) ustawić inaczej (akurat nie ze względu na bootowanie, bo to chyba przypał z archaicznym BIOSem, ale np. S.M.A.R.T. dla dysku to bym uruchomił - bo skąd będzie wiedział, że kończy mu się żywot? OK przy edycji się doczytałem, że to tylko self test możliwy do uruchomienia z BIOSa - akurat korzystam z tej opcji w inny sposób, ale można i z BIOSa - za pierwszym razem na nowym nośniku, a kolejne razy w/g potrzeb - zazwyczaj po paru latach lub gdy podejrzewam problemy z nośnikiem, najtańsze dyski ssd często mają zaimplementowany tylko szybki test, więc o kant tyłka go roztłuc - poznasz po czasie testu, jeśli advanced potrwa potrwa tyle samo co quick (a to trwa zwykle zaledwie kilka minut), to nie jest zaimplementowany test zaawansowany, prawdziwy pełny test może trwać kilka godzin, choć przy tym rozmiarze spodziewam się góra kilkudziesięciu minut)

Cześć, możesz podpowiedzieć łopatologicznie jak z poziomu linuxa na usb zainstalować rEFind na tym dysku SATA 120GB? Mam analogiczną sytuację jak Ty ale nie ogarniam trochę tej instalacji.

Ja działałem wg tej instrukcji:
https://www.rodsbooks.com/refind/installing.html
Powinno zadziałać, samą instalację rEFind robiłem z ubuntu live.

Tutaj moja instrukcja ale ja początkowo instalowałem na tym małym 16GB dysku mSATA (nadal na nim działa ale niedługo planuje przesiadkę na SATA).

To sugeruję ogarnąć to tak:

(jako systemowy zostawisz sobie ten stary ssd 16GB - on na to się idealnie nadaje, a taki rozmiar jest niezbywalny, w dodatku niektóre Thin Client’y mają problem z bootowaniem z czegoś innego niż fabryczny mSata)